Справа № 2а-82/09 р
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Козятинський міськрайонний суд Вінницької області
З квітня 2009 року
В складі головуючого судді Воронюк В.А.
При секретарі Полонській Н.М.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Управління пенсійного фонду України в Козятинському районі Вінницької області про визнання протиправною бездіяльність відповідача та стягнення недоплаченої щомісячної надбавки як дитині війни
ВСТАНОВИВ:
Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_3 ОСОБА_6 ОСОБА_7 увернулися до суду з позовами про визнання протиправною бездіяльності Управління Пенсійного Фонду України в Козятинському районі Вінницької області та просять зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії і забезпечити її виплату за період з 2006 по 2008 роки в сумі 3919грн 50 коп посилаючись на те, що вони належать до соціальної групи «Діти війни» і відповідно до ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» мають право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії по віку. Крім того просять поновити строк звернення до суду.
В обгрунтування позовних вимог посилались на те, що рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/’2007 були визнані неконституційними окремі положення ЗУ «Про державний бюджет України на 200? рік» зокрема положення п 12 ст. 71, якої було припинено на 2007 рік дію ст.. б ЗУ «Про соціальний захист дітей війни». Приймаючи вищезгадане рішення. Конституційний Суд України виходив із того, що Верховна Рада не повноважна при ухваленні закону «Про державний бюджет України» включати в нього положення про внесення змін до діючих законів України, припиняти дію окремих законів України або будь-яким способом змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.
Таким чином, у зв’язку з визнанням Конституційним Судом України такими що не відповідають Конституції України відповідних положень ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік», яким була припинена дія положень діючого законодавства України на підставі якого позивачам була нарахована пенсія, то починаючи з 2006 року відповідач зобов’язаний був здійснити перерахунок, тобто привести у відповідність з рішенням Конституційного Суду розмір виплати їм пенсії. Проте, відповідач ігнорував вказане рішення Конституційного Суду України і його бездіяльність грубо порушує конституційні права і свободи позивачів, позбавляє їх законного права на отримання перерахованої пенсії.
Позивачі просять суд визнати протиправним бездіяльність відповідачів, зобов’язати відповідачів провести перерахунок пенсії і забезпечити її виплату за період з 2006 по 2008 роки включно.
У судове засідання позивачі не з’явились, надали заяви слухати справу у їх відсутність.
Представник Управління Пенсійного Фонду України в Козятинському районі позов не визнав та просив відмовити в задоволені позову посилаючись на те, що дійсно стаття 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» згідно якої пенсії підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком є такою, що діє, але як видно зі змісту дана норма закону не передбачає яким саме органом (Пенсійним Фондом або іншим органом) та рахунок яких коштів і джерел та в якому процедурному порядку здійснюється призначення і виплата підвищення пенсії. У відповідності до ст..7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів державного бюджету України.
Стаття 19 Конституції України передбачає що правовий порядок в України грунтується на принципах згідно яким ніхто не може бути вимушений робити те що не передбачено законодавством. Одночасно дана норма встановлює, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадовці повинні діяти в межах повноважень і способом, передбаченим законодавством України.
Пенсійний Фонд України діє на підставі Положення «Про пенсійний фонд України», На підставі п.15 Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо через територіальні управлення. П.9 визначає вичерпний перелік напрямів використання коштів Пенсійного Фонду України, при цьому згідно п 10 Положення кошти Пенсійного Фонду України використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають. Бюджет Пенсійного Фонду України затверджується Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи, що механізм реалізації положень ст.. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» відсутній. то відповідно до роз’яснень Міністерства юстиції України вирішити питання про реалізацію вказаного положення можливо лише внесенням змін в ЗУ «Про соціальний захист дітей війни». Також позивачі пропустили строк звернення до суду з адміністративним позовом, який передбачено ст.. 99 ч.2 КАС України., а тому просить в позовах відмовити.
Суд, вислухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи приходить до висновку про те, що в задоволені позовних вимог позивачам слід відмовити. Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд виходить з наступного. Позивачі ОСОБА_1Л, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 ОСОБА_6 В Л. мають статус «Дітей війни», що підтверджується копіями пенсійних посвідчень і на них розповсюджуються всі пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни», в тому числі й право на підвищення пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком. ( ст..6 Закону).
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6- 6рп2007 було визнані такими що не відповідає Конституції України положення пункту 12 статті 71 «Про державний бюджет України на 2007 рік», яким було припинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням статті 111 ЗУ «Про держбюджет України на 2007 рік», яка передбачала що в 2007 році підвищення пенсії або щомісячного грошового утримання, яке виплачується замість пенсії згідно із ст 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами, окрім тих на яких розповсюджується дія ЗУ» Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Стаття 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» передбачає що «дітям війни» пенсії або щомісячне довічне утримання, або соціальна допомога, яка виплачується замість пенсії підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Стаття 7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» передбачає, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Пенсійний Фонд України діє на підставі Положення «Про Пенсійний Фонд України», здійснює свої повноваження на підставі п 15 Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.
Управління Пенсійного Фонду України в Козятинському районі здійснює свої повноваження по ефективному використанню коштів Пенсійного Фонду України. Реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного Фонду джерел і відповідно до конкретних напрямів витратної частини бюджету Пенсійного Фонду України, бюджет Пенсійного Фонду України щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України.
Пункт 9 Положення «Про Пенсійний Фонд України» передбачає вичерпний перелік напрямів використання коштів ПФУ, які використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають.
На підставі ст.. 6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні грунтується на принципах згідно яких ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно дана норма встановлює, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадовці зобов’язані діяти на підставі, в межах повноважень і способом, передбаченим законодавством України.
Відповідно до ст.. 72 Закону України»Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування « джерелом формування коштів пенсійного фонду України є кошти Державного бюджету, що перераховуються до Пенсійного фонду України, у випадках, передбачених цим законом.
Згідно з ч.2 статті 73 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі не передбачені цим Законом.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2006, на 2007 роки « не передбачено коштів на фінансування підвищення пенсій дітям війни, відповідно до ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни «. Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік «передбачено виплата щомісячних надбавок до пенсії дітям війни у розмірі 10 %.
Частиною 2 стітті 96 Конституції України передбачено, що виключно законом про державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Як вбачається із довідки наданої Управлінням пенсійного фонду України в Козятинському районі, що в 2006, 2007 роках субвенції із державного бюджету України на виплату надбавки громадянам, що мають статус «Дітей війни « в Управління пенсійного фонду України в Козятинському районі не надходиш. Як вбачається із довідок виданих управлінням пенсійного фонду в Козятинському районі, то в 2008 році позивачам була нарахована та виплачена надбавка до пенсії в розмірі 579 грн 30 коп. кожному.(а.с. ).
Виходячи зі змісту ст. ст. 6, 19 Конституції України, відповідач не міг діяти в супереч чинному законодавству. Виходячи із принципу, що відповідальність настає при наявності вини, то в діях відповідача такої вини суд не вбачає, а отже не має підстав для задоволення вимог позивачів про визнання бездіяльності управління Пенсійного Фонду України в Козятинському районі.
Крім того, відповідно до ст.. 99 ч.2 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.. 100 ч.1 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду с підставою для відмови у задоволені адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Позивачі знали, що вони мають статус «Дитина війни « з 2006 року, про що свідчить відмітка в їх пенсійних посвідченнях, знали про гарантії і соціальний захист із телебачення та преси., тому вони пропустили строк звернення до адміністративного суду без поважних причин, а оскільки відповідач наполягає на відмові позивачам у позові також у зв’язку із пропуском процесуального строку, то суд вважає, що в позові позивачам необхідно відмовити також у зв’язку із пропуском процесуальних строків звернення до суду.
Керуючись ст. ст..6, 19, ч.2 ст. 96 Конституції України ст. ст. 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.. 72, 73 ч.2 Закону України»Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст. ст 71.111 «Про державний бюджет України на 2007 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6рп2007, Положенням Про Пенсійний Фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року № 121, ст. ст 11.14, 71, 94, 99, 100, 161, 162, 163 КАС Україні суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3. ОСОБА_4, ОСОБА_5 до Управління пенсійного фонду України в Козятинському районі Вінницької області про визнання протиправною бездіяльність відповідача та стягнення недоплаченої щомісячної надбавки як дитині війни за 2006-2008 роки відмовити.
На постанову суду може бути подана апеляція до Київського апеляційного адміністративного суду через Козятинський міськрайонний суд про що повинна бути подана заява протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга подається протягом 20 днів з дня подачі заяви про оскарження.