Судове рішення #8305905

Справа №2-168

2010 року

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем  УКРАЇНИ

16 березня 2010 року

Ямпільський районний суд Вінницької області

в складі головуючого                  Любинецької – Онілової А.Г.

за участю секретаря сз                                ОСОБА_1

представника позивачки адвоката ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ямполі

цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Дзигівської сільської ради Ямпільського району Вінницької області про встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності на домоволодіння, у порядку спадкування за заповітом,

В С Т А Н О В И В :

    Позивачка звернулася із позовом до Дзигівської сільської ради Ямпільського району Вінницької області про встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності на домоволодіння, у порядку спадкування за заповітом. Вказала, що 12 січня 1995 року в с.Дзигівка Ямпільського району Вінницької області помер її мати ОСОБА_4. Після смерті матері залишилось спадкове майно - домоволодіння, розташоване по вул. Дзержинського №40 с.Дзигівка Ямпільського району Вінницької області. Позивачка зазначає, що за життя мати склала заповіт, яким розпорядилася на випадок своєї смерті передати  їй житловий будинок. Однак, належним чином оформити свої права на домоволодіння матері по заповіту вона не мала можливості, так як правовстановлюючі документу на майно матері виявлені нещодавно, і нотаріальна контора не приймає документів із-за пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини. Вважєаючи свої права невизнаними, позивачка  вимушена звернутись до суду та проситьсуд винести рішення,  яким встановити факт прийняття  нею спадщини, що відкрилася протягом шести місяців після смерті  матері та  визнати за нею право власності на домоволодіння, у порядку спадкування за заповітом. Представник позивачки адвокат ОСОБА_2 позовну заяву підтримав і пояснив, що після смерті матері його довірителька вступила у фактичне управління і розпорядження спадковим майном матері, однак, заповіт на її ім’я та документи на будинок виявила нещодавно, тому не має змоги нотаріально оформити свої спадкові права.

              Відповідач - Дзигівська сільська рада Ямпільського району Вінницької області не заперечує проти задоволення позову, про що суду надано письмове повідомлення вих.№02-09-101 від 10.03.2010 року за підписом сільського голови, із клопотанням справу розглянути без участі представника сільської ради .

    Судом встановлені такі обставини і визначені відповідно до них правовідносини.

    Із  досліджених судом письмових доказів, що є у справі, які не суперечать один одному і підтверджують доводи позивачки встановлено, 12 січня 1995 року в с.Дзигівка Ямпільського району Вінницької області померла її мати ОСОБА_4, після смерті якої відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку №40 по вул.Дзержинського  в с.Дзигівка Ямпільського району Вінницької області, після смерті ОСОБА_4 в управління та розпорядження її майном вступила позивачка. За свого життя 27 грудня 1994 року ОСОБА_4 склала заповіт, посвідчений секретарем Дзигівської сільської ради, яким розпорядилась  на випадок своєї смерті передати  житловий будинок  своїй дочці – позивачці ОСОБА_5. Заяви про прийняття чи відмову від спадщини після померлої ОСОБА_4 до Ямпільської державної нотаріальної контори не подавались, спадкової справи не заведено, що підтверджено повідомленням Ямпільської держнотконтори вих.№130/01-14 від 01 березня 2010 року.

                Оцінюючи усі докази у їх сукупності, суд вважає встановленим, що дійсно позивачка прийняла спадщину після смерті матері, так як вступила в розпорядження і користування її майном. Встановлення зазначеного факту має для неї юридичне значення, так як необхідне для належного оформлення своїх спадкових прав після смерті матері.

                Відповідно до ст.55 Конституції України, ст.15 ЦК України позивач має право на захист судом своїх невизнаних прав щодо спадщини, що відкрилася після смерті матері.

                Відповідно до ст.124 ч.2 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

                Відповідно до ст.ст.524, 534 ЦК України (ред..1963 року), що діяв на момент відкриття спадщини, позивачка є спадкоємцем за заповітом, і має право на успадкування майна померлої матері. Відповідно до ст.549 ч.1 п.1 ЦК України (ред..1963 року), що діяв на момент відкриття спадщини позивачка вважається спадкоємцем, який прийняв спадщину після смерті матері, оскільки як слідує із досліджених письмових доказів, позивачка вступила у  користування та розпорядження спадком майном і  не заявила про свою відмову від спадщини протягом строку, встановленого для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері та спадкодавці за заповітом ОСОБА_4

                Враховуючи ту обставину, що ніхто із спадкоємців померлої не претендує на спадщину після її смерті, позивач не має можливості в позасудовому порядку реалізувати свої права на спадщину після смерті матері у зв’язку із пропуском строку звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини,  а тому суд вважає доведеними  обставини, на які позивачка посилається як на підставу своїх позовних вимог.

    Виходячи із викладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог і має підстави для задоволення позову в повному обсязі.      

           Спірні правовідносини врегульовані ст.ст. 524, 534, 549 ч.1 п.1 ЦК України (ред..1963 року).

           Керуючись ст.10, 11, 60, 61, 212, 213, 214, 215 ЦПК України і на підставі ст.524, 534, 549 ч.1 п.1 ЦК України (ред..1963 року), ст.256 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

    Позовні вимоги задовольнити.

    Встановити факт прийняття  ОСОБА_3  спадщини, що відкрилася протягом шести місяців після смерті її матері  та спадкодавця за заповітом  ОСОБА_4, яка померла 12 січня 1995 року в с.Дзигівка Ямпільського району Вінницької області.

    Визнати за ОСОБА_3 право власності на житловий будинок із надвірними спорудами, що розташований по вул. Дзержинського №40 с.Дзигівка Ямпільського району Вінницької області, в порядку спадкування за заповітом.  

             Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Вінницької області протягом десяти днів з дня його проголошення шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження рішення через Ямпільський районний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження

              ГОЛОВУЮЧИЙ                 підпис    ОСОБА_6

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація