Судове рішення #8305555

    Справа 2-а-1833/ 2010р.    

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

    29 березня 2010 року Єнакіївський міський суд  Донецької області  у складі

    головуючої судді – Ариничевої С.А.

    при секретарі          - Макаренко В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Єнакієве адміністративну справу за позовом ОСОБА_1  до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області про  зобов»язання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1  звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області про зобов»язання вчинити певні дії.

В обгрунтування позову у позовній заяві позивач зазначив , що вона є дитиною війни та має право на щомісячне отримання підвищення до пенсії у розмірі 30%  мінімальної пенсії за віком, в той час як відповідач  у 2006-2007 році  такі виплати   на проводив, а у 2008 та 2009 році виплатив по 579 грв. 30 коп., що не відповідає встановленому законом розміру. За таких обставин  просить  захистити  її порушене право та забов»язати відповідача сплатити на її користь несплачену суму підвищення до пенсії за період з 2006по 2007 роки у сумі 2733 грв. 30 коп., а за 2008 рік- 1258 грв. 20 коп., а усього 3991 грв. 50 коп.

В судове засідання позивач не з»явилася, надала суду заяву в якій просила розглядати справу у її відсутність та підтримала заявлене.

             Представник відповідача у судове засідання не з»явився, надав суду заяву згідно якої просить розглядати справу без його участі та надав заперечення, згідно яких позов не визнав та зазначив, що положення ст.28 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Питання, пов'язані з підвищенням пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсій, відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» слід вирішувати шляхом внесення змін до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни». Наполягає на вiдмoвi в задоволені позову.

    Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги    підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.1 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» дитина війни  -  особа,  яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої  світової  війни  було
менше18 років.

Відповідно копії паспорту ОСОБА_1.,  вона народилась ІНФОРМАЦІЯ_1, тому підпадає під  дію ст. 1 означеного закону і є дитиною війни, що також підтверджено   пенсійним посвідченням, де вона вказана як  дитина війни.

Відповідно до ст. 6 Закону України  «Про  соціальний захист дітей війни», який набрав законної чинності з 01.01.2006 року дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

    Статтею 110 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік»  було встановлено, що пільги  дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» , запроваджуються з 1 січня 2006 року, а статтею 6 - протягом 2006 року поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Mіністрів України за погодженням з Комітетом  Верховної Ради України з питань бюджету.

У 2006 році урядом не впроваджувався порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Таким чином позовні вимоги ОСОБА_1.про стягнення з відповідача  підвищення до пенсії за 2006 рік не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік » з метою приведения окремих норм законів у відповідності із цим законом , на 2007 рік зупинено дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

    Поряд з цим, 09.07.2007 року Конституційним Судом України у сnpaвi № 1-29/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) ухвалено Рішення № 6-рп/2007, відповідно до якого, визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489-V від 19.12.2006 року.

     Конституційний Суд України визначив, що положеннями Закону України «Про Державний бюджет України  на 2007 рік »  не можуть скасовуватись чи  змінюватися обсяги прав i обов'язків, пільг, компенсацій i гарантій громадян , передбачених іншими законами України , не можуть вноситися зміни , зупинятися дія чинних законів України , а також встановлюватися інше ( додаткове ) правове регулювання  відносин , що є предметом інших законів України.

        Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, о визнанні неконституційними

        Виходячи iз зазначеного за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року діти війни мали право на отримання підвищення neнcії на 30 % мінімальної пeнciї за віком.    

Підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року N 107-VI, що набрав чинності з 1 січня 2008 року, стаття 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладена в новій редакції, яка передбачає, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, тобто на 10 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому зміни, внесені підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року  N 10-рп/2008. У вказаному рішенні Конституційним судом України було зазначено, що положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.  

     Таким чином позивач ОСОБА_1  з 22 травня 2008 року, як дитина війни також має право на отримання підвищення neнcії на 30 % мінімальної пeнciї за віком.

Що стосується позовних вимог   ОСОБА_1  про зобов»язання відповідача сплатити їй 3991 грв. 50 коп. суд вважає необхідним відмовити, оскільки суд не має права на проведення перерахунку пенсій замість відповідного ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України, а тому відповідача ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у м. Єнакієве слід забов»язати здійснити перерахунок та виплату позивачці підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року,  та за період з 22 травня 2008 року  з урахуванням виплачених сум.

            Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

             Згідно ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом може бути поновлений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

           Суд вважає, що ОСОБА_1 з поважних причин пропустила строк звернення до суду, оскільки є особою похилого віку та юридично неосвіченою особою, не знала про діючі правові норми, а тому пропущений позивачем строк на звернення до адміністративного суду необхідно поновити.

Керуючись ст.4, 6,7, 8, 9,10, 11, 12, 15, 158-163 КАС України,-

П О С Т А Н О В И В:

             Поновити ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України  у місті Єнакієве Донецької області про зобов»язання вчинити певні дії, як пропущений за поважною причиною.

            Позовні вимоги   ОСОБА_1 – задовольнити частково.

    Зобов’язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Єнакієве Донецької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитині війни з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року,   та з 22 травня 2008 року  з урахуванням виплачених сум.  

  В іншій частині позову – відмовити.

            Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Донецької області через Єнакіївський міський суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з часу її проголошення, з наступним поданням апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова складена у повному обсязі та підписана 29 березня 2010 року.

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація