Судове рішення #82976420

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

Вн. № < Внутрішній Номер справи >

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


м. Київ

15.10.2009 р. 10год. 42 хв. № 2а-4716/09/2670


Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шелест С.Б., при секретарі судового засідання Шолковій Т.Ю., розглянувши матеріали справи


За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Інвестмент Кепітал»

доТериторіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м. Києві

провизнання протиправною та скасування постанови


За участю представників сторін:

Від позивача: Потійко Р.Ю. -представник за довіреністю

Від відповідача: не з`явились


у судовому засіданні 15.10.09р. відповідно до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Інвестмент Кепітал» звернулось до суду з позовом про визнання протиправною та скасування постанови відповідача №803-КУ про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 17.12.08р.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та не погоджуючись з порушенням п.7 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні`щодо подання позивачем не в повному обсязі інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, вказує на те, що витребування інформації з приводу податкової звітності позивача (податкових розрахунків форми 1ДФ з відміткою ДПІ) не входить до компетенції відповідача, а документи, які підтверджують надання сертифікованими працівниками компанії інформації до Комісії на виконання п. 3.6 Положення про сертифікацію осіб, що здійснюють діяльність з цінними паперами України, є особистими документами сертифікованих працівників і не підлягають зберіганню у Компанії позивача; обов`язок подання таких документів належить саме сертифікованим особам ліцензіата, що вправі самостійно здійснювати професійну діяльність на ринку цінних паперів.

Крім того, позивач вказує і на те, що відповідно до доручення №213-Л-КУ від 07.11.08р. перевірка позивача проводилась з питань здійснення ліцензіатом професійної діяльності за місцезнаходженням, вказаному у свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи, тоді як витребувані Комісією документи не стосуються предмету перевірки.

З посиланням на викладене, позивач вважає неправомірною постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

Представник відповідача в судові засідання 07.07.09р., 28.09.09р. та 17.10.09р. не з`являвся, витребувані судом документи в обґрунтування своїх заперечень не подав.

Відповідач, у письмових запереченнях та представник у судовому засіданні 15.09.09р. позов заперечив, мотивуючи тим, підставою для застосування санкції у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн. слугувало порушення позивачем п.7 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», що полягало у ненаданні під час проведення позапланової перевірки з питань дотримання ТОВ «КУА «Інвестмент Кепітал`Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку витребуваної на запит Теруправління від 04.12.08р. інформації. Заперечуючи доводи позивача з приводу перевищення Комісією повноважень при витребуванні інформації, яка не є предметом перевірки, представник відповідача зазначив, що згідно з п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема, вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства, тоді як ліцензіат та його посадові особи під час проведення перевірки зобов`язані своєчасно надавати робочі групі повну та достовірну інформацію щодо діяльності ліцензіата за вимогами п.4.2. розділу 4 Порядку контролю за дотриманням Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів, затвердженого наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 21.04. 2003 року N 52, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.05.2003 р. за N 358/7679.

Як пояснив представник відповідача в судовому засіданні15.09.09р., витребувана інформація необхідна Комісії для перевірки та встановлення того, що сертифіковані особи ОСОБА_1 та ОСОБА_2 дійсно працюють на підприємстві позивача.

Крім того, представник відповідача в письмових запереченнях зазначив, що позивачем добровільно сплачено штраф у розмірі 1700 грн. , застосований оспорюванню постановою, що, на думку відповідача, свідчить про згоду позивача з встановленим правопорушенням.

З посиланням на викладене, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи і заперечення сторін, суд

В С Т А Н О В И В :


07.11.08р. уповноваженою особою Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у м.Києві (далі - Комісія) надано Доручення №213-Л-КУ спеціалістам Комісії на проведення позапланової перевірки з питань дотримання ТОВ «КУА «Інвестмент Кепітал`Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку -діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з упраління активами), з питань здійснення ліцензіатом професійної діяльності за місцезнаходженням, вказаним у свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи.

За вказаним дорученням відповідчем проведено позапланову перевірку, про що складено акт перевірки від 14.12.2008 року.

Як свідчать обставини справи, під час проведення вказаної перевірки уповноваженою особою Комісії було надіслано до позивача запити про надання інофрмації від 27.11.08р., від 02.12.08р., від 03.12.08р.

Внаслідок не надання позивачем інформації на запит Комісії від 04.12.08р., Територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 04.12.2008р., прийнято постанову про порушеня справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 04.12.08р., та за результатами розгляду справи -постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №803-КУ від 17.12.08р, згідно з якою до позивача застосовано санкцію у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 грн. Правомірність вказаної постанови є предметом даного спору.

Запит Комісії від 04.12.08р., про який йдеться у прийнятих Комісією та зазначених вище актах, відповідачем, всупереч вимогам суду, не подано.

Як вбачається з оспорюваної постанови та акту про правопорушення на ринку цінних паперів від 04.12.2008р, підставою для застосування санкції слугувало ненадання позивачем наступної інформації: документів, що підтвержують надання сертифікованими працівниками ТОВ «КУА «Інвестмент Кепітал`інформації до Держкомісії на вимогу п. 3.6 Положення про сертифікацію осіб, що здійснюють професійну діяльність з цінними паперами, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 29.07.1998р. N 93, зареєстрованим в Міністрерстві юстиції України 06 жовтня 1998 р. № 631/3071 (далі -Положення про сертифікацію осіб); податкових розрахунків позивача за формою 1ДФ з відміткою ДПІ за звітні квартали 2008 року (та кодами сертифікованих працівників).

Суд вважає оспорювану постанову неправомірною, виходячи з наступного.

Положення про сертифікацію осіб встановлює порядок проведення Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку сертифікації осіб, що здійснюють професійну діяльність з цінними паперами в Україні.

Сертифікація - взяття на облік осіб, які здійснюють або мають намір здійснювати професійну діяльність з цінними паперами в Україні і відповідають вимогам цього Положення.

Сертифікації підлягають особи, які безпосередньо здійснюють або мають намір безпосередньо здійснювати операції на ринку цінних паперів, а також керівні посадові особи юридичних осіб, що здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів і мають відповідний дозвіл Комісії (п. 1.1, 1.2 Положення про сертифікацію осіб).

Відповідно до п. 3.6 вказаного Положення, у разі змін у відомостях стосовно трудової діяльності особа, яка має сертифікат на право здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів, якщо вона входить до переліку сертифікованих осіб ліцензіата, що безпосередньо здійснює професійну діяльність на ринку цінних паперів, повинна в місячний строк надати до відділу координації підготовки фахівців фондового ринку департаменту методології регулювання ринку цінних паперів Комісії таку інформацію: засвідчену в установленому порядку копію трудової книжки, якщо особа прийнята на основне місце роботи до юридичної особи, яка здійснює професійну діяльність на ринку цінних паперів; засвідчену в установленому порядку копію трудової книжки, якщо особа звільнена з основного місця роботи у юридичної особи, яка здійснює професійну діяльність на ринку цінних паперів; засвідчені в установленому порядку копію наказу, якщо особа прийнята на роботу за сумісництвом до юридичної особи, яка здійснює професійну діяльність на ринку цінних паперів, та копію трудової книжки; засвідчену в установленому порядку копію наказу про звільнення з роботи, якщо особа працювала за сумісництвом у юридичної особи, яка здійснює професійну діяльність на ринку цінних паперів.

Особа, яка порушує пункт 3.6 цього Положення, несе відповідальність згідно з чинним законодавством; порушення пункту 3.6 цього Положення є підставою для анулювання сертифіката або відмови у продовженні терміну дії сертифіката відповідної особи (п. 3.7 Положення про сертифікацію осіб).

За наведених правових норм, обов`язок повідомити Держкомісію про зміну відомостей у трудовій діяльності законом покладено саме на сертифіковану особу ліцензіата, а не безпосередньо на ліцензіата; відтак і відповідальність за невиконання цього обов`язку, в силу п.3.6. Положення несе саме особа, яка має сертифікат на право здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів, якщо вона входить до переліку сертифікованих осіб ліцензіата, що безпосередньо здійснює професійну діяльність на ринку цінних паперів.

За приписами п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні`від 30.10.1996р. N 448/96-ВР , Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема, вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства. Разом з тим, така вимога та витребування інформації має узгоджуватись з вимогами законодавства щодо кола осіб, які зобов`язані надавати ту чи іншу інформацію.


За таких обставин, у суду відсутні підстави вважати порушенням неподання позивачем інформації, подання якої не входить до його обов`язку, натомість входить до обов`язку інших осіб, які мають відповідний сертифікат на право здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Між тим, як свідчать обставини справи, при подачі до Комісії заяви про видачу ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів, позивач подав, у тому числі, довідку про керівних посадових осіб та фахівців товариства, які мають повноваження безпосередньо провадити діяльність з управління активами і сертифіковані в порядку, установленому Держкомісією ( вх. № 755-1 від 02.04.08р.) Відповідно до вказаної довідки такими особами у Товаристві є: ОСОБА_3 , сертифікат професійної діяльності №24112-У від 18.10.07р. терміном дії до 27.09.10р.; ОСОБА_1 , сертифікат №24033-У від 08.10.07р. терміном дії до 27.09.10р.; ОСОБА_2 , сертифікат №24722-У від 03.12.07р. терміном дії до 25.10.10р. Позивачем долучено також до матеріалів справи копії наказів №03/2 та №03/3 від 19.03.08р. про призначення на посади ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , а також протокол загальних зборів засновників ТОВ «КУА «Інвестмент Кепітал`від 04.03.08р., якими обрано на посаду Генерального директора Бітанова О.Є. Подані позивачем докази спростовують припущення відповідача про те, що сертифіковані особи ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не працюють на підприємстві позивача.

Відсутні також у суду і підстави вважати порушенням - неподання позивачем до Комісії податкової звітності (податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку форми № 1 ДФ) за звітні квартали 2008 року, обов`язок подання якої, згідно законами з питань оподаткування, встановлений для платників податків і зборів (обов`язкових платежів) саме до податкових органів, на які покладено функції із здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов`язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством згідно з Законом України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до п. 3.1 Порядку контролю за дотриманням Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів, затвердженого рішенням Держкомісії від 17.04.03р. №162, зареєстрованого в Мін`юсті 12.05.03р. за №358/7679 керівник та члени робочої групи при проведенні перевірки мають право, зокрема, вимагати для перевірки необхідні документи та іншу інформацію у зв`язку з реалізацією своїх повноважень.

Отже, враховуючи предмет перевірки позивача, окреслений дорученням на проведення перевірки, відповідачем не доведено зв`язок витребуваної інформації і документів з реалізацією повноважень Комісії на перевірку дотримання ТОВ «КУА «Інвестмент Кепітал`ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку за місцезнаходженням, вказаним у свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи.

За таких обставин, у суду відсутні підстави вважати порушенням неподання вказаної інформації відповідачу, а відтак, застосування санкції згідно з постановою №803-КУ від 17.12.08р. -неправомірне.

Доводи відповідача про добровільну сплату позивачем штрафу згідно з оспорюванню постановою не можуть бути правовою підставою для відмови у задоволенні позову; сплата штрафу не є сама по собі доказом правомірності постанови.

В силу ч. 1 ст. 94 КАС України понесені позивачем документально підтверджені судові витрати підлягають стягненню з Державного бюджету України.

Керуючись ст.124 Конституції України, Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Положенням про сертифікацію осіб, що здійснюють професійну діяльність з цінними паперами, затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 29.07.1998р. N 93, зареєстрованим в Міністрерстві юстиції України 06 жовтня 1998 р. № 631/3071, ст.ст. 71, 94, 97, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва


П О С Т А Н О В И В:


задовольнити адміністративний позов.

Визнати протиправною та скасувати постанову Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у м. Києві №803-КУ від 17.12.08р. про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Інвестмент Кепітал»(код ЄДРПОУ 358065959)- 3,40 судового збору.

Дана постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Шелест С.Б.


Постанова складена в повному обсязі: 20.10.09р.





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація