Судове рішення #8287628

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

         «22» березня 2010 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:


Головуючого, судді: Панкова М.В.

          Суддів: Ісаєва Г.А.

Белинчук Т.Г.

                      При  секретарі: Фабінській В.В.


розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу за позовом Заступника прокурора м. Ялта в інтересах держави в особі Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю АР Крим до Виконавчого комітету Масандрівської селищної ради, ОСОБА_5, третя особа КП Ялтинської міської ради «БТІ», про визнання недійсним, скасування рішення та визнання недійсним свідоцтва про право власності,

за апеляційною скаргою помічника прокурора м. Ялта в інтересах держави в особі Інспекції ДАБК АР Крим на рішення Ялтинського міського суду АР Крим від 10 листопада 2009 року, -

                                                          В с т а н о в и л а :

02 липня 2009 року Заступник прокурора м. Ялта звернувся до суду в інтересах держави в особі Інспекції ДАБК АР Крим з позовом до Виконавчого комітету Масандрівської селищної ради, ОСОБА_5, третя особа КП Ялтинської міської ради «БТІ», про визнання недійсним, скасування рішення виконкому Масандрівської селищної ради  № 549 від 15 жовтня 2008 року та визнання недійсним свідоцтва про право власності на квартиру АДРЕСА_1 м. Ялта.

Свої вимоги мотивує тим, що ОСОБА_5 здійснив самочинне будівництво об’єктів нерухомості за адресою м. Ялта, смт. Відрадне, вул. 25б. Вважає, що виконком Масандрівської селищної ради, перевищив свої повноваження, прийнявши оскаржуване рішення про реєстрацію будівель, на підставі якого була здійснена реєстрація права власності і видане свідоцтво про право власності на нерухоме майно. Він змушений звернутися до суду з даною позовною заявою про визнання недійсним, скасування рішення та визнання недійсним свідоцтва про право власності.      

Рішенням Ялтинського міського суду АР Крим від 10 листопада 2009 року в задоволенні позовних вимог Заступника прокурора м. Ялта в інтересах держави в особі Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю АР Крим відмовлено.  

В апеляційній скарзі помічник прокурора м. Ялта в інтересах держави в особі Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю АР Крим просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити по справі нове рішення, яким задовольнити позов, посилаючись на порушенням норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, на неповне з’ясування обставин, які мають суттєве значення для вирішення справи.

Заслухавши  суддю-доповідача,  пояснення осіб, які з’явилися до суду апеляційної інстанції, дослідивши матеріали справи, обговоривши  доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга  підлягає задоволенню.

Відповідно до  статті 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані (порушення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Постановляючи рішення про відмову в позові, суд першої інстанції виходив з того,   що порядок реєстрації права власності на нерухоме майно не був порушений, та  Інспекція ДАБК в АР Крим не є належним позивачем у справі, у зв'язку з тим, що її права або інтереси як контролюючого органу не порушені.

         Однак погодитися з такими висновками не можна.

З матеріалів справи вбачається, що   відповідачу  ОСОБА_5,  відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 07.04.2008 року,   належав  об’єкт нерухомості - місце для зберігання плавзасобів - елінг № 114 в літ. Е, загальною площею 240,5 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 49).

Вказана нерухомість була зареєстрована на підставі рішення виконкому Масандрівської селищної ради від 26 грудня 2007 року № 593, яке не оскаржується ( а.с. 45). Поверховість об’єкту на час прийняття вказаного рішення виконкому - п’ять поверхів.

ОСОБА_5 добудував шостий поверх, який складається з приміщень  114-12, 114-13, 114-14, 114-15, 114-16.

 Відповідно до рішення Міжвідомчої комісії Ялтинського міськвиконкому від 06.10.2008 року   дозволено реєстрацію нежитлових приміщень:   кімнати відпочинку 114-12, площею 42 кв.м.; санвузлу 114-13, площею 5,5 кв.м.;  сходової клітини  114-14, площею 4,3 кв.м.;  кімнати відпочинку 114-15, площею 29,4 кв.м.; санвузлу 114-16, площею 11,5 кв.м. ( а.с. 75).

Оскаржуваним рішенням виконкому Масандрівської селищної ради № 549 від 15 жовтня 2008 року затверджено акт обслідування  житлових будинків та приміщень  по визначенню їх технічного стану, віднесених рішенням МВК до категорії таких, що придатні для постійного проживання. Приміщення 114-12 та 114-15 визнанні такими, що придатні для постійного проживання. КП БТІ зобов’язано внести відповідні зміни до інвентарної справи та технічного паспорту. Вважати будинок АДРЕСА_2 літ. Е житловим будинком АДРЕСА_1 та оформити свідоцтво про право власності.( а.с. 5)

 На підставі вказаного рішення виконкому № 549 відповідач ОСОБА_5 отримав  свідоцтво про право власності на квартиру АДРЕСА_1 м. Ялта, загальною площею 332, 7 кв.м. ( а.с. 6).

          У зв’язку з наведеним, колегією суддів  встановлено, що  приміщення  114-12, 114-13, 114-14, 114-15, 114-16 відповідач ОСОБА_5 побудував самочинно,  оскільки  на момент будівництва у нього був відсутній дозвіл на будівництво, проект будівництва вказаних спірних приміщень та інші необхідні дозвільні документи.

Згідно ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 30-1 Закону України «Про планування і забудову територій» передбачено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів здійснюється на підставі свідоцтва про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, що видається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.

Відповідно до ч. 3 ст.18 Закону України «Про основи містобудування» закінчені будівництвом об'єкти підлягають прийняттю к експлуатацію в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процедура прийняття закінчених будівництвом об'єктів була передбачена  постановою Кабінету Міністрів України 22.09.04 № 1243 «Про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів».

На момент прийняття спірного рішення виконкому, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів здійснювалось згідно з Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2004 р. № 1243.

Відповідно пункту 1 вказаного Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (далі порядок), вказаний нормативно-правовий акт визначає основні вимоги та умови прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів незалежно від джерел фінансування їх будівництва. Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів полягає у підтвердженні державними приймальними комісіями готовності до експлуатації об'єктів нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд як житлового-громадського, так і виробничого призначення.

Відповідно до п.27 Порядку, за результатами роботи державної приймальної комісії складається акт про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, форма якого затверджується Мінрегіонбудом. Акт державної приймальної комісії підлягає затвердженню у 15-денний строк органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування, що утворив цю комісію, та реєструється в інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, яка видала на виконання будівельних робіт.

Згідно з п.29 Порядку, датою введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата затвердження акта державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію цього об'єкта органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування, що утворив комісію.

При прийнятті рішення № 549 від 15 жовтня 2008 року, виконавчий комітет Масандрівської селищної ради фактично, прийняв в експлуатацію закінчений будівництвом об'єкт без відповідного затвердження акту державної приймальної комісії. Зазначений факт підтверджено відсутністю вказаних документів серед документів, на підставі яких прийнято оскаржуване рішення, а також поясненням представника відповідача - виконкому Масандрівської селищної ради, які були надані суду першої інстанції, та колегії суддів.

Таким чином, приймаючи оскаржуване рішення, виконком Масандрівської селищної ради діяв не у межах власних повноважень та не у спосіб, передбачений законом, оскільки діючим законодавством чітко передбачена процедура прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів нерухомості або визнання права власності, перевищив надані йому законом повноваження та прийняв незаконне рішення, на підставі якого ОСОБА_5 отримав свідоцтво про право власності на нерухоме майно.

Окрім цього, відповідно до статей 19, 23 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» підставою для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, є, в тому числі, інші акти органів державної влади або органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, прийнятих в межах повноважень, визначених законом.

         Оскаржуване рішення виконкому також суперечить вимогам п.6.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.01.03 №6/5, яким передбачений вичерпаний перелік випадків, коли здійснюється оформлення права власності на об'єкти нерухомості із видачею свідоцтв про право власності органами місцевого самоврядування.

Колегія суддів вважає, що Інспекція ДАБК в АР Крим, як орган уповноважений державою на здійснення відповідних функцій держави у спірних правовідносинах, є належним позивачем.

Так, згідно п. 3 Положення про інспекцію ДАБК АР Крим, яке затверджене начальником Державної архітектурно-будівельної інспекції ОСОБА_6 06.12.2007 року основними завданнями інспекції ДАБК АР Крим є участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері будівництва, містобудування та архітектури, виконання у межах компетенції дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури. Крім того інспекції ДАБК АР Крим відповідно до покладених завдань проводить перевірки додержання встановленого порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.

Також підпунктом 16 пункту 4 вказаного Положення, Інспекції ДАБК АРК надано право звертатися до суду у випадку виявлення порушень в сфері будівництва, містобудування і архітектури.

Окрім цього, згідно статті 7 Закону України «Про основи містобудування» державне регулювання у сфері містобудування здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою та Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, а також спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.

Держава, відстоюючи принцип законності при здійсненні будівництва, поклала власні функції державного контролю як на органи місцевого самоврядування, так і на відповідний орган виконавчої влади.

На території Автономної Республіки Крим таким органом виконавчої влади виступає інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю АР Крим.

         Ураховуючи, що  має місце  порушення застосування  норм матеріального права, колегія суддів, вважає за необхідне,  постановлене судове  рішення скасувати, ухвалити нове рішення про задоволення позову прокурора у повному обсязі.  

         Виходячи з наведеного та керуючись статтями 303, 307, 309, 316, 325 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів судової палати у цивільних справах,

В И Р І Ш И Л А :

                                                         

Апеляційну скаргу помічника прокурора м. Ялта в інтересах держави в особі Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю АР Крим  задовольнити.

Рішення Ялтинського міського суду АР Крим від 10 листопада 2009 року скасувати ухвалити нове рішення яким позов Заступника прокурора м. Ялта в інтересах держави в особі Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю АР Крим задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення виконкому Масандрівської селищної ради № 549 від 15 жовтня 2008 року.

 Визнати недійним   свідоцтво про право власності на квартиру АДРЕСА_1 м. Ялта видане на ім’я ОСОБА_5 на підставі рішення виконавчого комітету Масандрівської селищної ради № 549  від 15 жовтня 2008 року.

 Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржено безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двох місяців.

           

 Судді:        

                    Панков М.В.                       Ісаєв Г.А.                         Белинчук Т.Г.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація