Судове рішення #8267190

   

                           

                                                                                               

копія

Справа № 2-а-12/2010р.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

22 січня 2010 року         Тростянецький районний суд Сумської області

в складі:  головуючої судді – Литовченко Н.О.

              при секретарі – Підопригорі В.В.

 з участю представників сторін - Линник Л.В., Гаврилович С.М.

розглянувши адміністративну справу за позовом Тростянецької міської ради до Тростянецької районної ради про визнання незаконними та скасування  рішень Тростянецької районної ради від 13.05.2009 року,

В С Т А Н О В И В :

    Тростянецька міська рада звернулася до суду з позовом до Тростянецької районної ради про визнання рішень незаконними та їх скасування посилаючись на те, що 13.05.2009 року відповідачем були прийняті рішення «Про затвердження порядку приватизації майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад міста та сіл Тростянецького району» та рішення «Про затвердження переліку об’єктів спільної власності територіальних громад міста та сіл Тростянецького району, що підлягають приватизації». Позивач вважає, що дані рішення прийняті районною радою з перевищенням повноважень, з порушенням вимог ЗУ «Про місцеве самоврядування», порушують законні права та інтереси територіальних громад району.

    В судовому засіданні представники позивача заявлений позов підтримали та пояснили, що оскаржувані рішення прийняті щодо спільної власності територіальних громад міста та сіл Тростянецького району, при цьому всупереч законодавству доручення місцевих рад районній раді на відчуження спільного майна не надавалося, про прийняття цих рішень міській раді стало відомо лише на сесії 13.05.2009 року, в Порядку приватизації не враховані майнові інтереси територіальної громади міста.  

    Представник районної ради в судовому засіданні проти позову міської ради заперечувала та пояснила, що при прийнятті оскаржуваних рішень районна рада діяла від імені та в інтересах територіальних громад. Законодавством не визначена процедура надання доручень відповідних рад на відчуження об’єктів комунальної власності, які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні районних, обласних рад, та порядок реалізації таких доручень. Доходи від реалізації об’єктів спільної власності територіальних громад повинні зараховуватися до районного бюджету та використовуватися для забезпечення спільних інтересів територіальної громад сіл та міста. Прийняті рішення відповідач вважає законними та просить у задоволенні позову відмовити.    

    Матеріалами справи встановлено, що 13.05.2009 року Тростянецькою районною радою п’ятого скликання було прийнято рішення про «Про затвердження порядку приватизації майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад міста та сіл Тростянецького району» та рішення «Про затвердження переліку об’єктів спільної власності територіальних громад міста та сіл Тростянецького району, що підлягають приватизації» (а.с.86-90).

     Відповідно до ч.1 ст.60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» тер иторіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи  місцевих бюджетів,  інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові  товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та  нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

         Відповідно до ч.4 цієї ж статті районні та обласні ради від імені  територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.

          Згідно п.10 прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» з набранням чинності цим Законом майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні і обласні ради або уповноважені ними органи. Відчуження зазначеного майна здійснюється лише за рішенням власника або уповноваженого ним органу.

      Відповідно до п.19 ч.1 ст.43 цього ж закону виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання: вирішення   за  дорученням  відповідних рад питань про продаж, передачу  в  оренду, концесію або під заставу об'єктів комунальної власності, які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в  управлінні  районних, обласних  рад.

     Відповідно до ст.4 ЗУ «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», продавцями об'єктів  малої  приватизації,  що  перебувають  у державній  та  комунальній власності, є відповідно: Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва; органи приватизації, створені місцевими Радами.
      Відповідно до ч.ч.1,2 ст.355 ЦК України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності.

      Відповідно до ч.2 ст.368 ЦК України суб’єктами спільної сумісної власності можуть бути фізичні особи, юридичні особи, а також держава, територіальні громади.

      В матеріалах справи відсутні будь-які дані про наявність розподілу спільного майна територіальних громад на частки, а тому суд вважає, що майно належить їм на праві спільної сумісної власності.

      Відповідно до ч.2 ст.369 ЦК України розпорядження майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників. Згода співвласників на вчинення правочину щодо розпорядження спільним майном, що підлягає нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, має бути висловлена письмово і нотаріально посвідчена.

      В затвердженому районною радою порядку приватизації майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад, відсутній механізм погодження з співвласниками питань відчуження спільного майна.

      З протоколу 13 сесії п’ятого скликання Тростянецької районної ради вбачається, що під час обговорення питань прийняття оскаржуваних рішень було відмовлено у наданні слова міському голові та Білківському сільському голові. З пояснень представника відповідача вбачається, що доручення на відчуження об’єктів спільної власності територіальних громад місцевими радами районній раді не надавалися, участі у підготовці та обговоренні прийнятих рішень місцеві ради не приймали, та навіть про намір відчуження спільного майна районна рада місцеві ради до відома не ставила.

    При цьому суд не бере до уваги посилання відповідача на відсутність законодавчого врегулювання процедури надання доручення місцевими радами районній чи обласній раді на відчуження об’єктів спільної власності територіальних громад, оскільки засади здійснення права спільної власності закріплені в Цивільному кодексі України.

        За таких обставин рішення районної ради від 13.05.2009 року «Про затвердження порядку приватизації майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад міста та сіл Тростянецького району» та рішення «Про затвердження переліку об’єктів спільної власності територіальних громад міста та сіл Тростянецького району, що підлягають приватизації» є неправомірними та підлягають скасуванню.

     На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9,11,160,161,163,167 КАС України, ст.ст.355,368,369 ЦК України, ст.ст.26,43,60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», ЗУ «Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)», суд –

П О С Т А Н О В И В  :

    Адміністративний позов Тростянецької міської ради задовольнити.

    Визнати протиправним та скасувати рішення 30 сесії 5 скликання Тростянецької районної ради від 13.05.2009 року «Про затвердження порядку приватизації майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад міста та сіл Тростянецького району».

    Визнати протиправним та скасувати рішення 30 сесії 5 скликання Тростянецької районної ради від 13.05.2009 року «Про затвердження переліку об’єктів спільної власності територіальних громад міста та сіл Тростянецького району, що підлягають приватизації».

    Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня винесення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.186 КАС України.

       Суддя                                       підпис

   ВІРНО:суддя Тростянецького райсуду               Н.О.Литовченко    

  • Номер: 21
  • Опис:
  • Тип справи: на апеляцію, подану на ухвалу (постанову) судді, постановлену за поданням органу дізнання, слідчого, прокурора або за скаргою на їх дії
  • Номер справи: 12
  • Суд: Апеляційний суд міста Києва
  • Суддя: Литовченко Наталія Олексіївна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Зареєстровано
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 26.01.2018
  • Дата етапу: 26.01.2018
  • Номер: 23-з/4820/16/19
  • Опис:
  • Тип справи: на заяву (роз'яснення рішення суду, виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні, повернення судового збору, додаткове рішення суду)
  • Номер справи: 12
  • Суд: Хмельницький апеляційний суд
  • Суддя: Литовченко Наталія Олексіївна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.01.2019
  • Дата етапу: 16.01.2019
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація