копія
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.03.2010р. №2-а-237/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П. при секретарі Колтуновій А.Ю.
за участю представників:
- від позивача – Кій А.О.
- від відповідача – не з’явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом прокурора Маловисківського району в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Кіровоградське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі - Позивач) до закритого акціонерного товариства «Мала Виска рембуд» (надалі - Відповідач) про стягнення штрафних санкцій.
Обставини справи
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача про стягнення штрафних санкцій в розмірі 17000 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що уповноваженою особою Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 03.02.2009р. встановлено факт невиконання розпорядження про усунення порушень на ринку цінних паперів від 07.11.2008р. щодо ненадання відповідачем регулярної річної інформації емітента цінних паперів за 2007 рік. В результаті чого був складений акт від 03.02.2009р. №11-КІ на підставі якого було винесено постанову № 10-КІ від 11.02.2009р. про застосування до відповідача санкції у вигляді накладення штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або 17000 грн.
Представник позивача в судовому засіданні просив позов задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з’явився, про час дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином.
Справа розглядається судом за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні 23.03.2010 року на підставі ст. 160 КАС України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Складення постанови в повному обсязі відкладено до 28.03.2010р.
Розглянувши долучені до справи документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
в с т а н о в и в :
За змістом статей 1, 5, 6 Закону України ”Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” здійснення комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів, їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері покладено на Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, її територіальні органи. Останні діють на основі затвердженого Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку Положення.
Згідно п.1 ”Положення про Кіровоградське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку”, затвердженого Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 14.10.2005р. рішення №585, Кіровоградське територіальне управління входить до системи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка покликана забезпечувати реалізацію єдиної державної політики в регіоні щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних у відповідності з наданими повноваженнями, визначеними цим Положенням, і користується статусом юридичної особи.
Відповідно до ст.ст. 8, 9 Закону України ”Про державне регулювання ринку цінних паперів Україні” Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, в особі своїх уповноважених осіб, має право надсилати емітентам, особам які здійснюють, професійну діяльність на ринку цінних паперів, обов’язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів, відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання дозволів на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно ст. 39 Закону України ”Про цінні папери та фондовий ринок”, емітенти, які здійснили відкрите (публічне) розміщення цінних паперів, зобов'язані своєчасно та в повному обсязі розкривати інформацію про фінансово-господарський стан і результати діяльності емітента у строки, встановлені законодавством.
Відповідно до ст. 40 Закону України ”Про цінні папери та фондовий ринок” регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді). Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік. Перший звітний період емітента може бути меншим, ніж 12 місяців, та обчислюється для акціонерних товариств - з дня державної реєстрації товариства до 31 грудня звітного року включно.
Частиною 4 ст. 40 вказаного Закону передбачено, що річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Згідно п.1, глави 7, розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1591 від 19.12.2006 року, розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії.
Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки:
- розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
- опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
- подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Згідно п. 2, розділу VII вказаного Положення за неопублікування, опублікування не в повному обсязі Інформації та/або опублікування недостовірної Інформації, нерозміщення, розміщення не в повному обсязі Інформації та/або розміщення недостовірної Інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, неподання, подання не в повному обсязі Інформації та/або подання недостовірної Інформації до Комісії, передбаченої цим Положенням, юридична особа несе відповідальність відповідно до закону.
Згідно п. 8 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п.1, розділу XIV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007р. №2272, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (далі - розпорядження про усунення порушень) виноситься уповноваженою особою за наслідками розгляду справи про правопорушення одночасно з постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у разі, якщо на момент розгляду справи порушення не усунуто.
Згідно п.1, розділу IV Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007р. №2272, уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Справа про правопорушення порушується з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Позивачем 07.11.2008 року прийнято розпорядження №86-КІ (а.с. 22), яким встановлено порушення вимог чинного законодавства про цінні папери – ненадання регулярної річної інформації емітента цінних паперів за 2007 рік, у зв’язку з чим запропоновано в термін до 05.12.2008р. усунути порушення та до 10.12.2008р. письмово поінформувати про виконання розпорядження.
03 лютого 2009 року позивачем складено акт №11-КІ (а.с. 9), яким зафіксовано факт невиконання розпорядження від 07.11.2008р.
Постановою від 20.01.2009р. позивачем порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів (а.с. 11), а постановою від 03.02.2009р. призначено розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів (а.с. 8).
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів, у зв’язку з невиконанням розпорядження від 07.11.2008р. № 86-КІ, постановою від 11.02.2009р. №10-КІ (а.с. 4) до відповідача застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або 17000 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача.
Суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Згідно ч. 1 ст. 239 ГК України органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції, в т.ч. і адміністративно-господарський штраф.
Відповідно до ч. 1 ст. 241 ГК України адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.
З урахуванням зазначених норм Господарського кодексу України суд приходить до висновку, що за своєю правовою природою штрафи за правопорушення на ринку цінних паперів передбачені ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» є адміністративно-господарськими санкціями.
Згідно ст. 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Як встановлено в ході судового розгляду та підтверджено матеріалами справи, відповідачем не надано регулярну річну інформацію емітента цінних паперів за 2007 рік.
Термін подання до позивача вказаної інформації, згідно п.1, глави 7, розділу V Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1591 від 19.12.2006 року, встановлено не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Отже, в даному випадку починаючи з 02 червня 2008 р. відповідач вважався таким, що порушив встановлені законодавчими актами правила здійснення господарської діяльності на ринку цінних паперів, а тому застосування до відповідача адміністративно-господарської санкції повинно було бути здійснено не пізніше 02.12.2008р., а не 11 лютого 2009 року.
Таким чином, з урахуванням положень ст. 250 ГК України, застосування штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів неможливе через сплив строку протягом якого можливе застосування адміністративно-господарської санкції, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 86, 94, 159 – 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складено 25.03.2010р.
Суддя – підпис.
З оригіналом згідно:
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Пасічник Ю.П.
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-237/10
- Суд: Коростишівський районний суд Житомирської області
- Суддя: Пасічник Юрій Павлович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.07.2015
- Дата етапу: 30.07.2015
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-237/10
- Суд: Золочівський районний суд Львівської області
- Суддя: Пасічник Юрій Павлович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.09.2015
- Дата етапу: 23.09.2015
- Номер: 2-а-237/10
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-237/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Пасічник Юрій Павлович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.09.2015
- Дата етапу: 24.09.2015
- Номер: 6-а/431/21/16
- Опис:
- Тип справи: про розгляд клопотань, подань, заяв у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2-а-237/10
- Суд: Старобільський районний суд Луганської області
- Суддя: Пасічник Юрій Павлович
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 19.09.2016
- Дата етапу: 18.01.2017
- Номер:
- Опис: оприлюднення автоматизації розподілу
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-237/10
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Пасічник Юрій Павлович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.09.2010
- Дата етапу: 01.10.2010
- Номер: 2-а-237/10
- Опис: Про визнання протиправною бездіяльності УПФУ та зобов’язання здійснити нарахування та виплату доплати до пенсії як дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-237/10
- Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області
- Суддя: Пасічник Юрій Павлович
- Результати справи: заяву задоволено частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.10.2010
- Дата етапу: 14.10.2010
- Номер: 2-а-237/10
- Опис: про внесення до списку виборців
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-237/10
- Суд: Миколаївський районний суд Львівської області
- Суддя: Пасічник Юрій Павлович
- Результати справи: заяву задоволено повністю
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.02.2010
- Дата етапу: 07.02.2010