Справа № 2-а-5949/09/1570
УХВАЛА
26 лютого 2010 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Хлюстіна Ю.М.
при секретарі судового засідання - Череватому М.Ю.
за участю сторін:
від позивача представник - Висоцька В.В. (по довіреності)
від відповідача представник - не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Ізмаїльської об’єднаної державної податкової інспекції Одеської області до громадської організації «Ізмаїльська регіональна рада ветеранів Афганістану» про припинення юридичної особи, -
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернулася Ізмаїльська об’єднана державна податкова інспекція Одеської області до громадської організації «Ізмаїльська регіональна рада ветеранів Афганістану» про припинення юридичної особи.
У судовому засіданні головуючий поставив на обговорення питання про закриття провадження по справі, у зв’язку з тим, що дана справа не може розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб’єкт владних повноважень – орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Виходячи із положень статей 1 та 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції належать до системи органів державної податкової служби та є органами державної влади.
Відповідно до п. 17 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» начальникам державних податкових інспекцій та їх заступникам надано право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Проте в поданому позові позивач Ізмаїльська ОДПІ Одеської області просить припинити громадську організацію «Ізмаїльська регіональна рада ветеранів Афганістану», яка не є суб’єктом підприємницької діяльності.
Згідно з ст. 3 Закону України «Про об’єднання громадян», громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Відповідно п.п. 7.11.1 п. 7.11. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» громадські організації є неприбутковими організаціями.
Ч. 2 статті 3 ГК України встановлює, що підприємництвом є господарська діяльність, що здійснюється з метою отримання прибутку. Тобто суб’єкт підприємництва це той хто здійснює господарську діяльність з метою отримання прибутку. Також ч. 2 ст. 3 ГК України встановлює, що господарська діяльність може здійснюватися без мети отримання прибутку та така діяльність є некомерційною господарською діяльністю, тобто суб’єкти, що здійснюють таку діяльність не є суб’єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про об’єднання громадян», з метою виконання статутних завдань і цілей зареєстровані об'єднання громадян можуть здійснювати необхідну господарську та іншу комерційну діяльність шляхом створення госпрозрахункових установ і організацій із статусом юридичної особи, заснування підприємств в порядку, встановленому законодавством..
Таким чином проаналізувавши положення діючого законодавства, можна зробити висновок, що громадські організації хоча і можуть здійснювати деякі види господарської діяльності, вони з огляду на свою неприбутковість та мету утворення в жодному випадку не є суб’єктами підприємницької діяльності.
Як вже встановлено вище податкові органи мають право звертатися до суду з позовами про скасування реєстрації саме суб’єкта підприємницької діяльності, проте законодавством не передбачено повноважень податкових органів звертатися з такими позовами у відношенні інших юридичних осіб, в тому числі об’єднань громадян – громадських організацій.
Крім того необхідно зазначити, що особливості створення, функціонування та припинення діяльності громадських організацій регулюються спеціальним законодавством України, яким у даному випадку є – Закон України «Про об’єднання громадян».
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про об’єднання громадян», легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об'єднань громадян, які нелегалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною.
У разі реєстрації об'єднання громадян набуває статус юридичної особи.
Легалізація громадської організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.
У разі, коли діяльність місцевої громадської організації поширюється на територію двох і більше адміністративно-територіальних одиниць, її легалізація здійснюється відповідним вищестоящим органом.
Місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчим комітетом сільської, селищної, міської Ради народних депутатів реєструються в обов'язковому порядку місцеві осередки зареєстрованих всеукраїнських та міжнародних об'єднань громадян, якщо така реєстрація передбачена статутними документами цих об'єднань.
Згідно зі статтями 19, 32 Закону України «Про об’єднання громадян» ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду; за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках: вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом; зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.
На підставі викладеного, суддя приходить до висновку, що законодавство України не передбачає повноваження податкового органу на звернення до суду із позовом про припинення юридичної особи політичної партії на підставі положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
При таких обставинах, компетенція адміністративних судів установлена статтею 17 КАС України на цей спір не поширюється.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного, суд вважає, що справа за позовом Ізмаїльської об’єднаної державної податкової інспекції Одеської області до громадської організації «Ізмаїльська регіональна рада ветеранів Афганістану» про припинення юридичної особи не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст.ст.4,17, 121,п.1 ч.1 ст. 157 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Закрити провадження по справі за позовом Ізмаїльської об’єднаної державної податкової інспекції Одеської області до громадської організації «Ізмаїльська регіональна рада ветеранів Афганістану» про припинення юридичної особи.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 10 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Суддя: