УКРАЇНА
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №22ц-836/10 Головуючий в I інстанції - Антонюк О.А.
Категорія 27 Доповідач - Максюта Ж.І.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2010 року Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області в складі:
головуючого - Болтунової Л.М.
суддів - Максюти Ж.І., Козлова С.П.
при секретарі - Керимовій Л.К.,
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську цивільну справу
за апеляційною скаргою ОСОБА_1
на рішення Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська від 01 грудня 2009 року
по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Приват Банк» про визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов’язання провести певні дії, стягнення витрат та моральної шкоди,-
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська з позовом до ПриватБанку про визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов’язання провести певні дії, стягнення витрат та моральної шкоди. Свої вимоги обґрунтовує тим, що 23 листопада 2007 року між нею та ПАТ «Комерційний банк «ПриватБанк» було укладено кредитний договір на суму 65876 грн. на купівлю автомобіля, зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 18% на суму залишку заборгованості за кредитом, з кінцевим терміном повернення 23 листопада 2014 року
З часу укладення договору позивачка своєчасно платила вказану в договорі суму 1052.25 грн., що складається із заборгованості по кредиту, відсоткам, винагороди, але 10 січня 2009 року вона отримала від ПриватБанку листа, в якому її повідомили про те, що з 01 лютого 2009 року відсоткова ставка за кредитним договором №PLRLAN36440010 від 23.11.2007 року буде складати 27,48% на рік, відповідно до п.2.3.1. кредитного договору.
В лютому та березні 2009 року ПриватБанк без її згоди, зняв з її зарплатної картки недосплачені кошти за користування кредитом із розрахунку відсоткової ставки 27,48%.
Вважає, що такі дії банку є неправомірними і суперечать законодавству.
Просить визнати дії ПриватБанку неправомірними, скасувати рішення банку про збільшення розміру відсоткової ставки, та зобов’язати провести певні дії, стягнути на її користь судові витрати по справі та моральну шкоду у розмірі 10000 грн..
Рішенням Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська від 01 грудня 2009 року в задоволені позову відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1, посилаючи на порушення судом норм матеріального права, просила рішення суду скасувати, постановити нове рішення, яким задовольнити її позов у повному обсязі.
Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд виконавши всі вимоги цивільного судочинства вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з’ясованих обставин справи, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відмовляючи в задоволені позову у повному обсязі, місцевий суд, керувався тим, що позовні вимоги не основані на законі, оскільки позивачка сама погодилась на всі умови договору і добровільно підписала його.
Проте, повністю погодитись з такими висновками суду першої інстанції не можна, оскільки вони суперечать нормам матеріального та процесуального права.
З матеріалів справи вбачається, що 23 листопада 2007 року позивач уклав кредитний договір №PLRLAN36440010 з Публічним акціонерним товариством «Комерційний банк «Приват Банк» на строк до 21.11.2014 року на суму 65876,12 грн. (а.с. 9-14)
Згідно даного договору позивач зобов’язаний щомісяця вносити плату у сумі 1052,25 грн., яка складається із заборгованості по кредиту, відсоткам, винагороді та комісії.
Відповідно до п.2.3.1 Кредитного договору банк має право в односторонньому порядку збільшувати розмір процентної ставки за користування кредитом
Згідно статті 55 Закону України «Про банки та банківську діяльність» від 07 грудня 2000 року (зі змінами та доповненнями) відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договорами) між клієнтом та банком.
Банк зобов’язаний докладати максимальних зусиль для уникнення конфлікту інтересів працівників банку і клієнтів, а також конфлікту інтересів клієнтів банку
Банкам забороняється в односторонньому порядку змінювати умови укладених з клієнтами договорів, зокрема збільшувати розмір процентної ставки за кредитним договорами або зменшувати її розмір за договорами банківського вкладу (крім вкладу на вимогу), за винятком випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст..1056-1 ЦК України розмір процентів та порядок їх сплати за договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозиції, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
Встановлений договором розмір процентів не може бути збільшений банком в односторонньому порядку.
Умова договору щодо права Банку змінювати розмір процентів в односторонньому порядку є нікчемною
Цивільний кодекс України після Конституції України є другим по юридичній силі актом, який стосується спірних відносин, відповідно до ч.2 ст.4 Цивільного кодексу України, основним актом цивільного законодавства є також інші закони України, які приймаються відповідно до Конституції України та цього Кодексу
Таким чином, дії Приватбанку по збільшенню процентної ставки з 18% до 27,48% є неправомірними, а рішення в цій частині підлягає скасуванню.
Що стосується рішення суду в частині відмови в задоволені позовних вимог про визнання кредитного договору частково недійсним, скасування рішення Банку про збільшення розміру відсоткової ставки, та зобов’язати провести певні дії, та стягнення моральної шкоди, то в цій частині рішення суду підлягає залишенню без змін, оскільки суд обґрунтовано виходив із встановлених обставин та постановив рішення в цій частині, що відповідає вимогам ст.16,23, 203,215,1167 ЦК України
Також, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача, відповідно до вимог ст.88 ЦПК України судові витрати у сумі 89,50 грн.
Керуючись ст.303, 307, 309, 317 ЦПК України, колегія суддів, -
В И Р І Ш И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська від 01 грудня 2009 року скасувати частково
Визнати дії Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «ПриватБанк» по збільшенню процентної ставки по кредитному договору №PLRLAN36440010 від 23 листопада 2007 року, з 18% до 27,48%, укладеному між ОСОБА_1 та ПАТ «Комерційний банк «ПриватБанк» - неправомірними.
Стягнути з ПАТ «Комерційний банк «ПриватБанк» на користь ОСОБА_1 судові витрати по справі у сумі 89 грн. 50 копійок.
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення та може бути оскаржено в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Судді: