Категорія 2.32
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 лютого 2010 року справа № 2а-27835/09/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Ірметової О.В.
при секретарі: Коробенко Т.М.
за участю:
представників позивача: Лузгін П.О., Бондаренко А.В.,
представник відповідача: Соболь К.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Пульсар" до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Луганській області про визнання дій незаконними та скасування постанов про накладення штрафних санкцій, -
В С Т А Н О В И В :
17 листопада 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю „Пульсар" до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Луганській області про визнання дій незаконними та скасування постанов про накладення штрафних санкцій .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що співробітниками Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Луганській області було складено протокол про порушення законодавства про автомобільний транспорт, зокрема, як позивачу стало відомо з постанов за №062880, №062881, №062906, які надходили в період з 06.09.2009 року по 24.09.2009 року та №098014, №098015 від 17.09.2009 року про застосування фінансових санкцій, за відсутність ліцензійної картки на перевезення пасажирів та вантажу.
У позовній заяві позивач посилається на те, що співробітниками ТУ ГДІ на автомобільному транспорті не було враховано, що ТОВ «Пульсар» здійснював вантажні перевезення, та відповідно до ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт», положення якої були підставою для застосування штрафних санкцій до позивача, передбачений перелік документів, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення, та положення якої ніяким образом не може бути застосовані до вантажних перевезень.
Окрім цього, у доповненні до позовної заяви, позивач зазначає, що при проведенні перевірки посадовими особами, що провели перевірку складається акт, що передбачено п.п. 20, 21 Постанови КМУ від 08.11.2006 року «Про затвердження порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», але в порушення вказаної норми державними інспекторами акти не надавались у зв’язку з чим позивач не мав уяви по якій формі складено акти, та не мав змоги визначити вид перевірок, що унеможливлює пред'явлення претензій і в частині надання чи ненадання направлення на перевірку.
Позивач вважає, що такі дії з боку відповідача призвели до порушення Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті в частині його прав ознайомитися з актом, підписати або відмовитися від його підписання, надати свої пояснення та зауваження щодо змісту акта. А тому, позивач вважає, що недотримання з боку відповідача вимог чинного законодавства призвело до винесення таких, що не відповідають вимогам закону зазначених постанов про накладання штрафних санкцій.
У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, суду надали аналогічні позовній заяві пояснення, просили суд їх задовольнити, зазначили, що при здійсненні вантажних перевезень співробітниками відповідача не було прийнято до уваги те, що у водіїв була фотокопія ліцензійної картки на перевезення пасажирів та вантажу, що передбачено положеннями п.1 Постанови КМУ від 25 лютого 2009 року №207, у зв’язку з чим зазначені постанови про застосування штрафних фінансових санкцій були винесені протиправно та підлягають скасуванню.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, суду пояснив, що повністю підтримує заперечення, які маються в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Пульсар» виконує послуги з перевезення пасажирів и вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України «Про автомобільний транспорт».
Відповідно до Ліцензії серії АВ № 462153 від 04.03.2009 р., виданою Міністерством транспорту та зв'язку України Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті ТОВ «Пульсар» дозволяється виконання внутрішніх перевезень вантажів вантажними автомобілями, причепами та напівпричепами.
ТУ ГДІ на автомобільному транспорті в Харківській та Донецькій областях були проведені перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом ТОВ «Пульсар», відповідно до яких були складені акти проведення перевірок №139310 від 25.08.2009 року, №139307 від 18.08.2009 року, №120220 від 22.07.2009 року, №139088 від 15 липня 2009 року та №139024 від 10.07.2009 року, якими було встановлено факт порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме – відсутня ліцензійна картка на автомобіль.
Спеціальним Законом, який визначає засади організації та діяльності автомобільного транспорту є Закон України «Про автомобільний транспорт».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті - Головна державна інспекція на автомобільному транспорті разом з її структурними підрозділами здійснюють:
- державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавче регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом;
- державний нагляд за забезпеченням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, безпеки автомобільних перевезень;
- державний контроль за додержанням вітчизняними та іноземними автомобільними перевізниками норм міжнародних конвенцій і договорів про міжнародне автомобільне сполучення;
- видачу відповідно до законодавства ліцензій на право провадження господарської діяльності щодо надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом та контроль ліцензійних умов;
- державний контроль за недопущенням надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільними перевізниками, які не одержали відповідної ліцензії та ліцензійних карток на транспортні засоби, що при цьому використовуються.
Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Луганській області діє відповідно до Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 888 від 14.12.2005 р., є територіальним структурним підрозділом Головавтотрансінспекції без права юридичної особи, утворено відповідно до Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 р. № 1190 .
Спеціальним нормативним актом, який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень, є Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року №1567 (далі - Порядок).
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документами для фізичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є:
для автомобільного перевізника - ліцензія та документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
Відповідно до п.21 вказаного Порядку у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт.
Згідно до п. 25 Порядку справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Пунктами 26 та 27 Порядку встановлено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій.
Відповідно до ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону.
З наданих суду пояснень представника позивача, Бондаренко А.В., який є керівником ТОВ «Пульсар» встановлено, що позивач отримав повідомлення про розгляд 06.08.2009 року справи про порушення законодавства України про автомобільний транспорт та був присутній на засіданні комісії, під час якої були винесені постанови про застосування штрафних санкцій №062880 та №062881, про що Бондаренко А.В. власноруч розписався.
Представником відповідача на підтвердження обставин щодо повідомлення позивача про час і місце розгляду справи на 17.09.2009 року, суду надані копія листа-повідомлення від 01.09.2009 року №2752, копія реєстру №75 від 07.09.2009 року про направлення повідомлення щодо розгляду справи про порушення законодавства України про автомобільний транспорт, копія повідомлення про вручення поштового відправлення, з якого вбачається, що 09.09.2009 року уповноваженою особою ТОВ «Пульсар» отримано конверт. У зв'язку з неявкою позивача, 17.09.09 року відповідачем було розглянуто справи про порушення законодавства України про автомобільний транспорт, відповідно до положень п. 27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті за відсутністю ТОВ «Пульсар», та було винесено постанови про застосування фінансових санкцій № 09814 та №098015.
Посилання позивача на те, що співробітниками ТУ ГДІ на автомобільному транспорті не було враховано, що ТОВ «Пульсар» при здійсненні вантажних перевезень керувався положеннями Постанови КМУ від 25 лютого 2009 року №207, якою встановлений перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні, відповідно до якого для водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця, для здійснення вантажних перевезень необхідна фотокопія ліцензії, засвідчена автомобільним перевізником, або ліцензійна картка, суд до уваги не приймає, оскільки положенням ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» чітко визначений вичерпний перелік документів необхідних для юридичної особи, яка здійснює вантажні перевезення, одним з яких є ліцензійна картка, а не її фотокопія, та відповідно до Конституції України Закони мають вищу юридичну силу стосовно підзаконних нормативно-правових актів.
Посилання позивача на те, що справи постанови про застосування фінансових санкцій №062906 від 06.09.2009 року та № 09814 та №09815 від 17.09.2009 року підлягають скасуванню у зв’язку з порушенням порядку розгляду справ, судом не приймаються до уваги. Відповідачем було надано докази щодо направлення на адресу позивача повідомлення про розгляд справи, призначене на 17.09.2009 року та на підтвердження факту сповіщення позивача про розгляд справи 06.08.2009 року надано копію реєстру №67 від 03.08.2009 року відправлення поштової кореспонденції щодо розгляду справи про порушення законодавства України про автомобільний транспорт. В підтвердження обставин не отримання повідомлення про розгляд справи позивачем не надано будь-яких доказів про отримання чи не отримання такого повідомлення (повідомлення про розгляд справи, відповідно до якого позивач прибув на засідання 06.08.2009 року до ТУ Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Луганській області, журнал реєстрації вхідної кореспонденції тощо).
Посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 року «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року» судом не приймаються до уваги з наступних підстав.
Відповідно до даної Постанови органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності до 31 грудня 2010 р. вказано тимчасово припинити проведення планових перевірок суб’єктів господарювання, крім перевірок суб’єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику, та планових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням санітарного і податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов’язкових платежів); установити обмеження щодо проведення позапланових перевірок суб’єктів господарювання, крім перевірок, що проводяться за зверненнями фізичних і юридичних осіб про порушення суб’єктом господарювання вимог законодавства або за поданням суб’єктом господарювання до відповідного органу письмової заяви про проведення перевірки за його бажанням; видавати суб’єктові господарювання припис про усунення протягом 30 діб виявлених порушень, підготовлений на підставі акта про проведення перевірки, якщо інший строк не передбачено законом; приймати рішення про застосування до суб’єктів господарювання фінансових і адміністративних санкцій лише у разі невиконання ними протягом 30 діб від дня одержання приписів про усунення виявлених порушень (крім порушень, що неможливо усунути); не застосовувати санкції за порушення, які усунуті на виконання припису.
На теперішній час дію ст.ст. 6, 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» не зупинено, тому у суду не має підстав застосовувати нормативно-правовий акт, який має меншу юридичну силу.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідачем надано докази щодо повідомлення позивача про розгляд справ про порушення законодавства України про автомобільний транспорт, крім того представник позивача в судовому засіданні не заперечував, що отримав запрошення-повідомлення про розгляд справи 06.08.2009 року, але не надав жодного доказу щодо якого правопорушення його викликали.
Таким чином, суд дійшов висновку, що постанови про застосування фінансових санкцій від 06.08.2009 року №062880, №062881, №062906 та від 17.09.2009 №098014, №098015 застосовані в межах Закону України «Про автомобільний транспорт».
За таких обставин, позовні вимоги ТОВ «Пульсар» до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Луганській області про визнання недійсною постанови про визнання дій незаконними та скасування постанов про накладення штрафних санкцій задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 94, 158-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю „Пульсар" до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Луганській області про визнання дій незаконними та скасування постанов про накладення штрафних санкцій відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу — з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови викладено та підписано 19 лютого 2010 року.
СУДДЯ О.В. Ірметова