Категорія 6.9
ПОСТАНОВА
Іменем країни
10 лютого 2010 року Справа № 2а-25575/09/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Ірметової О.В.
при секретарі: Коробенко Т.М.,
за участю:
представник позивача: Нечипорук В.М.
представник ГУ УМВС України в Луганській області: Горбенко Є.С.
представник Алчевського МВ ГУ УМВС України в Луганській області: не з’явився
представник Попаснянського РВ ГУ УМВС України в Луганській області: не з’явився
представник Старобільського РУ УМВС України в Луганській області: не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за адміністративним позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до ГУ УМВС України в Луганській області, Алчевського МВ ГУ УМВС України в Луганській області, Попаснянського РВ ГУ УМВС України в Луганській області, Старобільського РУ УМВС України в Луганській області про стягнення сум економічної санкції -
В С Т А Н О В И В :
03 вересня 2009 року до суду надійшов адміністративний позов державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області про стягнення суми економічних санкцій у розмірі 28852,50 грн., в якому позивач зазначив, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області проводилась перевірка Відділу у справах громадянства Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, імміграції та реєстрації фізичних осіб, секторів громадян, імміграції та реєстрації фізичних осіб Алчевського міського відділу, Старобільського районного відділу та Попаснянського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області з питань дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосування тарифів (плати) на платні послуги, за результатами якої було складено акт від 24.07.2009 року №364, та на підставі акту застосовані економічні санкції до відповідача у вигляді штрафу у розмірі 19232,00 грн. та вилучена необґрунтована отримана виручка у розмірі 9617,50 грн.
Свій позов позивач обґрунтовує тим, що при перевірки Відділу у справах громадянства Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області було встановлено допущення стягнення плати за послуги з оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 158,38 грн., як за дострокове виконання запиту, при фактичному наданні послуг у звичайному режимі, плата за які повинна скласти 10,28 грн.; допущено стягнення плати за послуги з оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 314,55 грн., як за термінове виконання запиту (до 3-х робочих днів), при фактичному наданні послуг протягом 10 робочих днів зі сплатою за послугу у розмірі 158,38 грн.; допущено стягнення плати за термінове виконання запиту щодо оформлення проїзного документа дитини (до 3 робочих днів) у розмірі 45,15 грн., при фактичному наданні послуг протягом 10 днів, плата за таку послугу встановлена 30,35 грн. В результаті чого Відділом було необґрунтовано отримано виручку у розмірі 2889,99 грн.
Крім того при перевірки було встановлено, що при наданні передбаченої пільги громадянам у розмірі 50%, допущено завищення стягнення плати за послуги з оформлення паспорта громадянина України для виїзду за корді розмірі 5,24 грн., замість обґрунтованої плати у розмірі 5,14 грн. (встановлена загальна варі послуги - 10,28 грн.), що є заниженням розміру пільги на 0,97%. В результаті встановленого порушення Відділом необґрунтовано отримано виручку у розмірі 0,20 грн. При наданні послуг з оформлення паспорта громадянина для виїзду за кордон на зміну втраченого, допущено завищене стягнення плати у розмірі 72,68 грн, замість встановленого розміру 62,40 грн., за рахунок додаткового стягнення плати за послуги з оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 10,28 грн. В результаті встановленого порушення Відділом необгрунтовано отримано виручи розмірі 20,56 грн. Також допущено стягнення плати за оформлення проїзного документа дитини у розмірі 10,28грн. у звичайному режимі, що не передбачено діючим законодавством. В результаті встановленого порушення Відділом необгрунтовано отримано виручкі суму 781,28 грн. Допущено стягнення плати за послуги з внесення відомостей про дітей в паспорт громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 10,28 грн., у звичайному режимі, що не передбачено діючим законодавством. В результаті встановленого порушення Відділом необгрунтовано отримано виручкі суму 226,16 грн. Загальна сума необгрунтовано отриманої виручки Відділом у справах громадяня імміграції та реєстрації фізичних осіб Головного управління Міністерства внутрішніх си України в Луганській області за період з 01.01.2009р. по 31.06.2009р. склала 3918,19 грн.
При здійсненні перевірки с ектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Алчевского міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України Луганській області в період з 01.08.2008р. по 07.07.2009р., при наданні платної послуги «Перевірка реєстрації за місцем проживання/перебування та даних паспортного документа в разі його втрати», допущено необгрунтоване стягнення плати з споживачів у розмірі 8,88 грн. за послугу «Виконання запиту з використанням міжміського зв'язку», що не передбачено діючим законодавством. Сума необгрунтовано отриманої виручки склала 408,48 грн. В період з 07.08.2008р. по 09.07.2009р., при оформленні та видачі фізичним особам паспортних документів на заміну втрачених, допущено стягнення завищених розмірів плати за послугу «Перевірка реєстрації за місцем проживання/перебування та даних паспортного документа в разі його втрати» за рахунок застосування розмірів плати, передбачених при її терміновому виконанні - до 3 і до 10 робочих днів, в той час як фактично оформлення та видача паспортних документів здійснювались з перебільшенням цих термінів. Сума необгрунтовано отриманої виручки склала 70,47 грн. Загальна сума необгрунтовано отриманої виручки сектором ГІРФО Алчевського міси відділу в період з 01.08.2008р. по 09.07.2009р. склала 478,95 грн.
При перевірки сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Старобільського районного відділу ГУМВС України в Луганській області в період з 01.08.2008 року по 11.07.2009 року допущено необгрунтоване стягнення плати з споживачів у розмірі 14,95 грн. за послугу консультаційного характеру з питань реєстрації місця проживання (зняття з реєстраційного обліку), стягнення плати за яку не передбачено діючим законодавством. Сума необгрунтовано отриманої виручки сектором склала 5202,60 грн.
При здійсненні перевірки сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Попаснянського районного відділу ГУМВС України в Луганській області, при наданні платної послуги «Перевірка реєстрації за місцем проживання/перебування та даних паспортного документа в разі його втрати» 28.08.2008р. гр. ОСОБА_4 та 09.12.2008р. гр. ОСОБА_5, допущено необгрунтоване стягнення плати у розмірі 8,88 грн. за послугу «Виконання запиту використанням міжміського зв'язку», стягнення плати за яку не передбачено діючим законодавством. Сума необгрунтовано отриманої виручки склала 17,76 грн.
Загальна сума необгрунтованої виручки, що надійшла до Головного управління МВС України в Луганській області по лінії ГІРФО, склала 9617,50 грн., на яку було нараховано штрафні санкції, відповіцдно до ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» у розмірі 19253,00 грн.
У зв’язку з чим позивач просив стягнути з відповідача застосовані економічні санкції та незаконно отриману виручку у розмірі 28852,50 грн.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити у повному обсязі, дав пояснення щодо суті позовних вимог та зазначив, що отримувачем коштів за надані платні послуги є Головне управління МВС України в Луганській області, тому відповідно до п.1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтергації України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001 №298/519, було прийнято рішення про застосування економічних санкцій саме до Головного управління МВС України в Луганській області.
Ухвалою суду від 18.01.2010 року у якості відповідачів було залучено Алчевський МВ УМВС України в Луганській області, Попаснянський РВ УМВС України в Луганській області, Старобільський РВ УМВС України в Луганський області у зв’язку з тим, що вказані відділи є самостійними юридичними особами та самостійно, незалежно від Головного управління МВС України в Луганській області надають плтні послуги.
Представники відповідачів в судовому засіданні надали пояснення на позовну заяву, в яких заперечували проти позовних вимог, посилаючись на те, що до вартості платних послуг вкалючено вартість бланкової продукції, на якій надається запитуєма інформація.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, представників відповідачів, вивчивши матеріали справи та дослідивши докази, вважає, що позовні вимоги підлягають частоковму задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області були здійснені перевірки Відділу у справах громадянства Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області, с ектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Алчевского міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України Луганській області, с ектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Попаснянського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України Луганській області, с ектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Старобільського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України Луганській області.
При проведенні перевірки Відділу у справах громадянства Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області було встановлено, було встановлено допущення стягнення плати за послуги з оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 158,38 грн., як за дострокове виконання запиту, при фактичному наданні послуг у звичайному режимі, плата за які повинна скласти 10,28 грн.; допущено стягнення плати за послуги з оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 314,55 грн., як за термінове виконання запиту (до 3-х робочих днів), при фактичному наданні послуг протягом 10 робочих днів зі сплатою за послугу у розмірі 158,38 грн.; допущено стягнення плати за термінове виконання запиту щодо оформлення проїзного документа дитини (до 3 робочих днів) у розмірі 45,15 грн., при фактичному наданні послуг протягом 10 днів, плата за таку послугу встановлена 30,35 грн.
Крім того було встановлено, що при наданні передбаченої пільги громадянам у розмірі 50%, допущено завищення стягнення плати за послуги з оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 5,24 грн., замість обґрунтованої плати у розмірі 5,14 грн. (встановлена загальна варі послуги - 10,28 грн.), що є заниженням розміру пільги на 0,97%. В результаті встановленого порушення Відділом необґрунтовано отримано виручку у розмірі 0,20 грн. При наданні послуг з оформлення паспорта громадянина для виїзду за кордон на зміну втраченого, допущено завищене стягнення плати у розмірі 72,68 грн., замість встановленого розміру 62,40 грн., за рахунок додаткового стягнення плати за послуги з оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 10,28 грн. В результаті встановленого порушення Відділом необгрунтовано отримано виручи розмірі 20,56 грн. Також допущено стягнення плати за оформлення проїзного документа дитини у розмірі 10,28грн. у звичайному режимі, що не передбачено діючим законодавством. В результаті встановленого порушення Відділом необгрунтовано отримано виручки суму 781,28 грн. Допущено стягнення плати за послуги з внесення відомостей про дітей в паспорт громадянина України для виїзду за кордон у розмірі 10,28 грн., у звичайному режимі, що не передбачено діючим законодавством.
При здійсненні перевірки с ектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Алчевского міського відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України Луганській області в період з 01.08.2008р. по 07.07.2009р., при наданні платної послуги «Перевірка реєстрації за місцем проживання/перебування та даних паспортного документа в разі його втрати», допущено необгрунтоване стягнення плати з споживачів у розмірі 8,88 грн. за послугу «Виконання запиту з використанням міжміського зв'язку», що не передбачено діючим законодавством. Сума необгрунтовано отриманої виручки склала 408,48 грн. В період з 07.08.2008р. по 09.07.2009р., при оформленні та видачі фізичним особам паспортних документів на заміну втрачених, допущено стягнення завищених розмірів плати за послугу «Перевірка реєстрації за місцем проживання/перебування та даних паспортного документа в разі його втрати» за рахунок застосування розмірів плати, передбачених при її терміновому виконанні - до 3 і до 10 робочих днів, в той час як фактично оформлення та видача паспортних документів здійснювались з перебільшенням цих термінів.
При перевірки сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Старобільського районного відділу ГУМВС України в Луганській області в період з 01.08.2008 року по 11.07.2009 року допущено необгрунтоване стягнення плати з споживачів у розмірі 14,95 грн. за послугу консультаційного характеру з питань реєстрації місця проживання (зняття з реєстраційного обліку), стягнення плати за яку не передбачено діючим законодавством.
При здійсненні перевірки сектору громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Попаснянського районного відділу ГУМВС України в Луганській області, при наданні платної послуги «Перевірка реєстрації за місцем проживання/перебування та даних паспортного документа в разі його втрати» 28.08.2008р. гр. ОСОБА_4 та 09.12.2008р. гр. ОСОБА_5, допущено необгрунтоване стягнення плати у розмірі 8,88 грн. за послугу «Виконання запиту використанням міжміського зв'язку», стягнення плати за яку не передбачено діючим законодавством.
За результатами перевірки було винесене рішення № 117 від 27 липня 2009 року, відповідно до якого вирішено вилучити у Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області необґрунтовано отриману виручку у розмірі 9617,50 грн. та стягнути на користь Державного бюджету штраф у розмірі 19235,00 грн.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» вся необґрунтовано одержана підприємством сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства. Крім того, стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
Відповідно до пункту 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001 № 298/519 підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного, в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Перелік платних послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 року №795. Пунктом 4 цієї постанови МВС, Мінфіну та Мінекономіки надано право визначити Розмір плати за надання послуг органами та підрозділами МВС та порядок їх справляння.
Розміри платних послуг та порядок їх справляння встановлено спільним наказом МВС України, Мінфіну України та Мінекономіки України від 05.10.2007 року № 369/1105/336 «Про затвердження розмірів плати за надання послуг органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Порядку їх справляння», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.10.2007 року № 1235/14502.
Відповідно до зазначеного Переліку відділом ГІРФО надаються наступні види платних послуг:
- П.59 – надання фізичним та юридичним особам відомостей про втрачені паспорти;
- П.99 – надання заявникам бланків інформаційно-облікового характеру: для оформлення документів для виїзду з України і в’їзду в Україну, посвідок на постійне або тимчасове проживання/перебування в Україні, запрошення іноземних осіб в Україну, посвідок на набуття громадянства України;
- П.100 – надання послуг з оформлення документів для виїзду з України та в’їзду в Україну;
- П.101 – оформлення іноземцям або особам без громадянства документів на імміграцію в Україну.
За використання спеціальної бланкової продукції, відповідно до вимог п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 року №795 стягується плата із застосуванням встановленої надбавки у розмірі 25% до цін на ці бланки, встановлені підприємствами-виробниками.
Матеріалами акту перевірки встановлено, що оголошена цінність одного бланку паспорта складає 120 грн., виробник ДП «Державний центр персоналізації документів», бланки проїзних документів дитини вартістю 16,50 грн. з ПДВ, виробник ДП «Поліграф комбінат Украйни».
Суд не приймає до уваги посилання представника ГУ МВС України в Луганській області на те, що вартість послуг встановлені без нарахування вартості бланкової продукції, тому що в акті зазначено, що здійснювалася перевірка надання платних послуг з урахуванням вартості спеціальної бланкової продукції.
За таких підстав суд дійшов до висновку, що документально підтверджено та представником відповідача Головного управління МВС України в Луганській області не спростовано факт необґрунтованого отримання виручки за період з 01.01.2009 року по 31.06.2009 року 3918,19 грн.
Суд відмовляє в задоволенні стягнення решти необґрунтованої виручки з наступних підстав.
Відповідно до пункту 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерства фінансів України від 03.12.2001 № 298/519 підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного, в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
Як було встановлено в судовому засіданні Алчевський МВ УМВС України в Луганській області, Попаснянський РВ УМВС України в Луганській області та Старобільський РВ УМВС України в Луганській області є самостійними юридичними особами та відповідно до чинного законодавства несуть самостійно відповідальність. Посилання позивача на те, що отримувачем виручки є Головне Управління МВС України в Луганській області, суд не приймає до уваги.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Приймаючи до уваги те, що матеріалами справи частково підтверджено правомірність застосування економічних санкцій, позовні вимоги визнаються обґрунтованими і такими, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони — суб’єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов’язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Оскільки позивачем не були здійснені документально підтверджені судові витрати, питання про розподіл судових витратах не вирішується.
Керуючись ст. ст. 17, 87, 89, 94, 98, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області задовольнити частково.
Стягнути з Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Луганській області (вул. Луначарського, 38 м. Луганьк, 91000, с/р 35222032000695 в ГУ ДКУ Луганської області, МФО 804013, і.к. 08592129) на користь Державного бюджету України, код виду платежу: 21081100, МФО 804013, одержувач: Держбюджет Ленінського району м. Луганська, код 24046582, р/р 31115106700006 економічні санкції у розмірі 3918,19 грн. (три тисячі дев’ятсот вісімнадцять грн. 19 коп.).
В решті позовних вимог відмовити за необгрунтованістю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу — з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови викладено та підписано 15 лютого 2010 року.
СУДДЯ О.В.Ірметова