Код суду 0527 № 2-а-674/10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 березня 2010 року. Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Малінова О.С.
при секретарі Мараховській Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Костянтинівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівка Донецької області (третя особа Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області) «Про визнання дій неправомірними та стягнення заборгованості соціальної допомоги дітям війни», -
В С Т А Н О В И В :
16 лютого 2010 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівка Донецької області про поновлення строку звернення до суду з адміністративним позовом, визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої щомісячної соціальної державної допомоги до пенсії як «дитині війни» за період 2009 рік, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона віднесена до «дітей війни» і перебуває на обліку у відповідача. Їй виплачується така доплата, але у розмірах, які не відповідають нормам діючого законодавства, а саме ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», згідно якої дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Просила поновити їй строк звернення до суду з адміністративним позовом, визнати неправомірними дії відповідача щодо невиплати щомісячної доплати до пенсії та зобов’язати відповідача перерахувати та сплатити недоплачену щомісячну доплату до пенсії як «дитині війни» за 2009 рік.
У попередньому судовому засіданні позивачка уточнила позовні вимоги, просила поновити їй строк звернення до суду з адміністративним позовом, та зобов’язати відповідача здійснити нарахування та виплату їй підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як «дитині війни» за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року включно.
Ухвалою суду за результатами попереднього судового засідання від 25 лютого 2010 року до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача було залучене Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області.
Позивачка ОСОБА_1 у судове засідання не з’явилася з поважних причин, уточнені позовні вимоги підтримала у письмовій заяві на ім’я суду, прохаючи також розглянути справу за її відсутності.
Представник відповідача у судову засідання не з’явився, подавши заяву про розгляд справи за його відсутності, та надав письмові заперечення.
Представник третьої особи - Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області, у судове засідання не з’явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності, а також висловив письмові зауваження з приводу заявлених позовних вимог.
З’ясувавши вищенаведену позицію сторін, дослідивши докази, які є у справі, судом встановлено наступне.
Позивачка ОСОБА_1 має статус дитини війни, перебуває на обліку в УПФУ в м. Костянтинівка Донецької області (а.с. 5), та їй виплачувалася у 2009 році доплата до пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 49.80 грн. на місяць (а.с.14).
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За Преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Правовий статус дітей війни, визначає основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки встановлює Закон України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах в межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Відповідно, дія цієї норми не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір соціальних виплат згідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком. Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Таким чином, суд вважає, що позивачка має право на виплату підвищення до пенсії за віком як дитина війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з 01 січня по 31 грудня 2009 року.
Стосовно посилання відповідача у запереченнях на пропущення позивачем процесуального строку для звернення з позовом до суду, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 102 КАС України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі. Це клопотання позивачки безпосередньо заявлене у позові і є однією з позовних вимог. Тому суд, позитивно вирішуючи це питання, по-перше, бере до уваги похилий вік позивачки, підстави виникнення заявленого нею позову – порушення встановлених законом соціальних гарантій, а по-друге, вважає за необхідне застосувати положення ст.6 КАСУ щодо права кожного на судовий захист, та принци верховенства права, закріплений ст. 8 КАСУ, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
З урахуванням викладених обставин суд вважає, що позов підлягає задоволенню: варто визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівка Донецької області щодо не нарахування ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, як «дитині війни» за період з 01 січня по 31 грудня 2009 року; зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівка Донецької області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як «дитині війни» за період з 01 січня по 31 грудня 2009 року, відповідно до вимог статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично отриманих сум.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 99-102, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівка Донецької області (третя особа Головне управління Державного Казначейства України в Донецькій області) «про визнання дій неправомірними та зобов’язання провести перерахунок» задовольнити.
Поновити ОСОБА_1 строк для звернення до суду з адміністративним позовом.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівка Донецької області щодо не нарахування ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, як «дитині війни» за період з 01 січня по 31 грудня 2009 року.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівка Донецької області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як «дитині війни» за період з 01 січня по 31 грудня 2009 року, відповідно до вимог статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з встановленого відповідними законами розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням фактично отриманих сум.
Постанова у повному обсязі проголошена 09 березня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя