КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м .Кіровоград, вул. К. Маркса, 40
тел./факс: 24-06-22, E-mail: inbox@adm.kr.court.gov.ua
Справа № 2-а-80/10/1170
Категорія статобліку 6.8
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2010 р. м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого: судді Мирошниченка В.С.
при секретарі: Поліщук Т.С.
за участю :
представників позивача – Мартинюк О.І. (довіреність № 5 від 11.01.2010 р.), Шеремет В.Ю. (довіреність № 12 від 11.01.2010 р.);
представників відповідача – Каравана Ю.М. (розпорядження голови Гайворонської РДА від 06.11.2009 р. № 491-р), Тичко В.С. (довіреність № б/н від 05.02.2010 року ), Ковтанюка О.В. (довіреність б/н від 05.02.2010 р. )
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом контрольно – ревізійного управління в Кіровоградській області до відділу культури і туризму Гайворонської районної державної адміністрації про зобов’язання вчинити дії, -
про зобов’язання виконати вимогу, суд
ВСТАНОВИВ:
До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернулося Контрольно – ревізійне управління в Кіровоградській області до відділу культури і туризму Гайворонської районної державної адміністрації про зобов’язання виконати вимогу.
Позовні вимоги мотивовано тим, що в ході проведення ревізії фінансово-господарської діяльності відділу культури і туризму Гайворонської РДА було встановлено ряд фінансових порушень законодавства на загальну суму 202,65 тис.грн., більша частина з яких на момент подання позову усунута. За результатами ревізії складений акт ревізії фінансово-господарської діяльності від 25.08.2009 р. № 03-10/21. На підставі вищезазначеного акту складений лист-вимога від 21.09.2009 р. № 03-14/667, який направлений на адресу відповідача. Вимоги КРУ виконані частково, проте не в повному обсязі та в установлені строки, а виявлені порушення усунуто не в повному обсязі. Зокрема, не виконано п.1 зазначеного листа-вимоги щодо відшкодування незаконно виплаченої заробітної плати, внаслідок встановлення завищених посадових окладів головному бухгалтеру та заступнику головного бухгалтера в загальній сумі 4,67 тис.грн. та незаконно перераховані внески до державних цільових фондів – 1,69 тис.грн., шляхом добровільного відрахування зайво виплачених сум із заробітної плати винних осіб та проведення зменшення сум нарахування до фондів на вищевказану суму.
Відповідачем надані заперечення на адміністративний позов про те, що відділ культури і туризму Гайворонської райдержадміністрації не визнає позовні вимоги із наступних підстав. Ст.127 КЗпП України та ч.1 ст.26 Закону України «Про оплату праці» визначено, що відрахування із заробітної плати можуть провадитись тільки у випадках, передбачених законодавством України. Існує три види відрахувань: ті, що здійснюються для держави (податки з доходів фізичних осіб, збори на обов’язкове державне пенсійне страхування та обов’язкове страхування на випадок безробіття); утримання, що проводяться з метою забезпечення виконання зобов’язань перед третіми особами та відрахування із заробітної плати працівників для покриття заборгованості підприємству, де вони працюють. Відрахування із заробітної плати працівників для покриття їх заборгованості підприємству, де вони працюють , можуть провадитися за наказом (розпорядженням) власника підприємства або уповноваженого ним органу при відшкодуванні шкоди, завданої з вини працівника підприємству з вини працівника підприємству, установі, організації. Відповідне розпорядження повинне бути зроблено не пізніше двох тижнів з дня виявлення заподіяної працівником шкоди і звернено до виконання не раніше семи днів з дня повідомлення про це працівникові. У решті випадків покриття шкоди провадиться шляхом подання власником або уповноваженим ним органом позову до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду. Відповідач вважає, що вимога1 листа-вимоги КРУ в Кіровоградській області від 21.09.2009 р. є такою, що не підлягає виконанню, оскільки у законодавстві України відсутнє поняття добровільного відрахування із заробітної плати винних осіб шкоди завданої підприємству, а також відсутній механізм реалізації такої вимоги. Вимога КРУ в Кіровоградської області не забезпечується нормами матеріального закону.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі та просили суд задовольнити позов з підстав зазначених в позовній заяві.
В судовому засіданні представники відповідача позовні вимоги не визнали, просили суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі з підстав зазначених в запереченнях до позовної заяви, а також зазначали, що вірно нараховували заробітну плату по 12 розряду, оскільки відділ освіти а туризму Гайворонської РДА відноситься до закладів культури.
Розглянувши подані документи та матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що даний позов підлягає задоволенню.
П.4 ч.1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
У відповідності до вимог ст.10 зазначеного Закону Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право:
перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси і інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (грошових сум, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо);
пред’являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані та занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства;
звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
В розумінні ст.3 КАС України контрольно-ревізійне управління в Кіровоградській області є суб’єктом владних повноважень і має всі правові підстави для звернення до суду.
Відділ культури і туризму Гайворонської районної державної адміністрації (далі відповідач) згідно п.12 тимчасового Положення про відділ культури і туризму Гайворонської РДА, затвердженого розпорядженням голови Гайворонської РДА від 28.09.2005 р. № 385-р, є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Таким чином, відповідач є підконтрольною Контрольно-ревізійному управлінню в Кіровоградській області установою.
Контрольно-ревізійним управлінням в Гайворонському районі (далі позивач) відповідно до Плану контрольно-ревізійної роботи на IІІ квартал 2009 року та на підставі направлень на проведення ревізії від 10.07.2009 р. № 28, від 14.07.2009 р. № 29 та від 11.08.2009 р. № 32 проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності відповідача за період з 01.01.2007р. по 31.06.2009 р., про що було складено акт ревізії від 25.08.2009 року № 03-10/21 (а.с.7-11). В результаті проведеного контрольного заходу встановлено ряд порушень, а саме:
- нецільове використання бюджетних коштів за КЕКВ 1139 «Оплата інших послуг та інші видатки», чим порушено ст..7 Бюджетного Кодексу України, п.5 Порядку № 228 та Роз’яснення № 194;
- порушення порядку та затвердження штатного розпису, дотримання вимог законодавства при встановленні працівникам посадових окладів, тарифних ставок у 2007-2009 роках, в порушення наказу Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 р. № 745 «Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки» головному бухгалтеру відділу культури встановлено дванадцятий тарифний розряд (при максимально можливому десятому розряду), заступнику головного бухгалтера відповідно до 5 % нижче тарифного розряду головного бухгалтера (КФК 110502). Дане порушення призвело до завищення посадових окладів та до зайвого нарахування і виплати заробітної плати за ревізуємий період головному бухгалтеру та заступнику головного бухгалтера в загальній сумі – 4669,39 грн. та відповідно до зайвого перерахування до державних цільових фондів нарахувань на заробітну плату в сумі 1692,28 грн.
Акт ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача підписано посадовими особами відповідача - начальником відділу культури і туризму Гайворонської РДА Пасічник А.В. та головним бухгалтером Тичко В.С.
В листі відповідача від 09.09.2009 р. № 464 зазначено, що з актом ревізії відділ культури і туризму Гайворонської РДА не погоджується, оскільки він суперечить чинному законодавству (а.с.12).
Відповідачу позивачем направлений лист «Про ініціювання цивільного позову» від 09.11.2009 р. № 03-14/822 яким запропоновано відповідачу заявити цивільний позов до винних осіб у відповідності до ст..136 КЗпП України з метою відшкодування незаконних видатків бюджетних коштів (а.с.16).
21.09.2009 року відповідачу позивачем направлено лист вимогу № 03-14/667 року про усунення порушень законодавства, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності відділу культури і туризму Гайворонської РДА. Термін усунення недоліків визначений до 01.10.2009 року (а.с. 14-15).
В п.1 вищезазначеного листа-вимоги зазначено про необхідність відшкодувати незаконно виплачену заробітну плату, внаслідок встановлення завищених посадових окладів головному бухгалтеру та заступнику головного бухгалтера в загальній сумі 4,67 тис.грн. та незаконно перераховані внески до державних цільових фондів – 1,69 тис.грн., шляхом добровільного відрахування зайво виплачених сум із заробітної плати винних осіб та проведення зменшення сум нарахування до фондів на вищевказану суму.
Згідно ст. 15 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання.
Відповідачем на адресу позивача направлений лист від 30.09.2009 р. № 537 «Інформація про виконання листа-вимоги про усунення порушень законодавства, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності відділу культури і туризму Гайворонської районної державної адміністрації за період з 1 жовтня 2007 року по 30 липня 2009 року, що викладені в акті ревізії від 25 серпня 2009 р. № 03-10/21» (а.с.71) в листі зазначено, що за неналежне виконання своїх службових обов’язків головному бухгалтеру централізованої бухгалтерії відділу культури і туризму Гайворонської РДА Тичко В.С., бухгалтерам ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_6 наказом № 24 «Про усунення недоліків, встановлених в ході ревізії КРВ» оголошено догану.
Упродовж строку визначеного позивачем, тобто до 01.10.2009 р. відповідач мав усунути виявлені порушення та проінформувати позивача про виконання вимоги. Проте, зазначені порушення на день подання позову повністю не усунуті, а саме: не виконані вимоги п.1 листа-вимоги. Державні кошти на загальну суму 4669,39 грн. залишились не відшкодованими, законні вимоги позивача не виконано.
Наказом Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 р. № 745 «Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.10.2005 р. за № 1285/11565, затверджений розмір тарифних розрядів і коефіцієнтів з оплаті праці. В додатку 2 «Схема тарифних розрядів посад працівників централізованих бухгалтерій, створених при органах виконавчої влади та інших установах і організаціях» до вищезазначеного наказу таблиця 7 визначено, що відділ культури районних державних адміністрації, виконавчі апарати районних рад: головний бухгалтер – тарифний розряд «6-10», а заклади культури: головний бухгалтер – тарифний розряд «7-12».
В абз.6 на аркуші 17 акту ревізії від 25.08.2009 року № 03-10/21 (а.с.10) зазначено, що відповідно до наданих пояснень начальником відділу культури Пасічник А.В. та головним бухгалтером Тичко В.С. ними не вірно розуміється положення наказу.
В судовому засіданні представники відповідача пояснили, що після проведеної перевірки змінили тарифний розряд посадових окладів з «тарифного розряду 12» на «тарифний розряд 10».
Аналізуючи в сукупності всі пояснення, надані сторонами по справі та доказами, суд вважає доведеним той факт, що відповідачем невірно були зазначені тарифні розряди посадових окладів бухгалтера та керівника за індексом «12», оскільки максимально визначений розряд до відповідних посад відповідає «10», що призвело до зайво нарахованих та виплачених сум та потягло за собою нецільове використання бюджетних коштів. Тарифний розряд «12» застосовується до посади бухгалтера закладу культури з самостійною бухгалтерією.
Відповідачем не був ініційований цивільний позов до винних осіб у відповідності до с.136 КЗпП з метою відшкодування незаконних видатків бюджетних коштів.
Оскільки факт порушення фінансової дисципліни працівниками відповідача є доведеним поясненнями самих винних працівників, що відображено в акті ревізії, а також доганою, винесеною у відношенні винних осіб, то суд вважає, що керівник відповідача повинен був звернутись до суду з метою відшкодування шкоди, завданої в результаті переплати заробітної плати.
Суд не бере до уваги посилання відповідача, що оскільки раніше перевірки КРУ проводились і жодних зауважень щодо застосування «12» тарифного розряду при обчисленні заробітної плати не було, тому вони вважали правильним застосовувати саме «12» тарифний розряд. Як видно з витяга акту попередньої ревізії відділу культури та туризму Гайворонської РДА від 02.11.2007 р. № 03-10/35, яка проводилась спеціалістами КРУ в Гайворонському районі, питання правильності встановлення посадових окладів перевірялось вибірково за кодом функціональної класифікації 110201 «Бібліотеки», а правильність встановлення тарифних розрядів по працівниках централізованої бухгалтерії при проведенні ревізії у 2007 році не перевірялось.
У незверненні відповідачем до суду загальної юрисдикції з позовом про відшкодування завданої шкоди, суд вбачає його бездіяльність, яку можливо усунути шляхом зобов’язання відповідача вчинити певні дії.
Адміністративний суд при розгляді даної справи не встановлює персональну відповідальність конкретних осіб, а лише розглядає відповідність дій посадових осіб вимогам чинного законодавства щодо реагування на лист-вимогу.
Пунктом 10 статті 10 Закону "України «Про державну контрольно - ревізійну службу в Україні» контрольно-ревізійним управлінням надано право звертатись до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до пункту 50 "Порядку проведення інспектування державною контрольно - ревізійною службою" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550, за результатами проведеної ревізії, у межах наданих прав органи контрольно-ревізійної служби вживають заходів для забезпечення звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до ч.1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Таким чином, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а отже підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 10, 15 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" та ст.ст. 3,17, 71, 160-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов контрольно-ревізійного управління в Кіровоградській області до відділу культури і туризму Гайворонської районної державної адміністрації про зобов’язання вчинити дії задовольнити.
Зобов’язати відділ культури і туризму Гайворонської районної державної адміністрації виконати п.1 листа-вимоги про усунення порушень законодавства, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності відділу культури і туризму Гайворонської РДА від 21.09.2009 р. № 03-14/667 щодо відшкодування незаконно виплаченої заробітної плати головному бухгалтеру та заступнику головного бухгалтера в сумі 4670 (чотири тисячі шістсот сімдесят) гривень.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Кіровоградській окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду В.С.Мирошниченко