Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу
м. Кривий Ріг, вул. Невська, 3, 50029, (0564) 95-92-86
Справа № 2-3675/2010
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2010 року Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу у складі:
головуючого - судді : КУЛІГІНОЇ Т.Д., при секретарі: ЦИКУНОВІЙ Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, в місті Кривому Розі, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ВИКОНАВЧОГО КОМІТЕТУ ЖОВТНЕВОЇ РАЙОННОЇ У МІСТІ РАДИ про виділення часток в спільному сумісному майні, встановлення проживання однією сім`єю та ведення спільного домашнього господарства, визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачі ОСОБА_3 , ОСОБА_4 звернулися до суду з позовною заявою до відповідача про виділення часток в спільному сумісному майні, встановлення проживання однією сім`єю та ведення спільного домашнього господарства, визнання права власності на спадкове майно.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_3 , що діє від свого імені та від імені ОСОБА_4 , на підставі довіреності, підтримав позовні вимоги , викладені у позовній заяві, у повному обсязі.
Представник відповідача Жовтневої районної у місті ради м. Кривого Рогу у судове засідання не з`явився, письмово повідомивши суд про можливість розгляду справи у його відсутність.
Вислухавши позивача, дослідивши всі матеріали справи, суд вважає, що позов ОСОБА_3 ОСОБА_4 про виділення часток в спільному сумісному майні, встановлення проживання однією сім`єю та ведення спільного домашнього господарства, визнання права власності на спадкове майно підлягає задоволенню за наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_5 , про що зроблено відповідний актовий запис № 1558 від 08.09.2009 року в Жовтневому відділі реєстрації актів цивільного стану Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області.
Після її смерті залишилось спадкове майно, яке складається з її частини в приватизованій квартирі АДРЕСА_1 .
Вказане нерухоме майно належить на праві приватної спільної сумісної власності позивачам - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , а також померлій ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право власності на житло № НОМЕР_1 від 16 грудня 1998 року виданого органом приватизації Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Криворізької міської Ради народних депутатів.
Вказана квартира була приватизована позивачами та ОСОБА_5 згідно із Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Вказане свідоцтво видане згідно із розпорядженням № Ж1874 від 14 жовтня 1998 року.
Свідоцтво про право власності на житло зареєстроване у Криворізькому бюро технічної інвентаризації та записано у реєстрову книгу за № 157П-575-575.
ОСОБА_5 була зареєстрованою у зазначеній квартирі де і проживала все своє життя.
ОСОБА_5 являється далекою родичкою дружини ОСОБА_3 , а саме, вона являється дочкою двоюрідної сестри його дружини. Документального підтвердження вказаних обставин у позивачів не має. Приблизно в 1960-1961 роках ОСОБА_5 осиротіла. Двоюрідна сестра ОСОБА_4 померла, коли ОСОБА_5 виповнилось 13 років. Батька в ОСОБА_5 не було і на той час, її хотіли передати на виховання у дитячий будинок. Позивачі, як єдині родичі дівчинки, не могли цього допустити та взяли дівчинку до себе.
З цього часу ОСОБА_5 постійно мешкала із позивачами.
Власних дітей у подружжя ОСОБА_6 , не має.
ОСОБА_5 . позивачі виховували та утримували як рідну дочку. Опікунства не оформляли, так як будучи необізнаними у діючому законодавстві та не знали про правові наслідки цього.
Позивачі зареєстрували ОСОБА_5 у їх квартирі та на час приватизації вона також приймала участь у приватизації їх спільної квартири.
У ОСОБА_5 власної родини не було, вона за життя так і не вийшла заміж та не народила дітей, була одинокою все життя, інших родичів у ОСОБА_5 не було.
.
Фактично з 1960-1961 р.р. позивачі та ОСОБА_5 проживали однією родиною, мали спільний бюджет, разом купували продукти харчування, готували їсти, прибирались, вели спільне господарство, всі питання пов`язані з лікуванням членів їх родини вирішувалось між ними трьома, тобто фактично з вказаного часу вели одне спільне домашнє господарство та фактично є однією родиною, тільки юридично це не оформленою.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 померла, про що Жовтневим відділом РАЦСу зроблено відповідний актовий запис № 1558.
Коли ОСОБА_5 померла позивачі поховали її, тобто організували її похорони, поминальній обід, поставили пам`ятник на її могилу, все це підтверджується матеріалами справи.
Таким чином, з 1960 року позивачі з ОСОБА_5 жили однією сім`єю, вели спільне домашнє господарство, мали спільний бюджет, піклуватись та підтримували один одного, як морально так і матеріально.
Про вказані обставини свідчить акт посвідчений майстром дільниці № 56 від 08.12.2009 року та завірений печаткою Житлово-експлуатаційною організацією №31.
Відповідно до довідки, наданою для нотаріальної контори від 03.12.2009 року ЖЕО №31, вбачається що ОСОБА_5 проживала та була прописаною за адресою АДРЕСА_2 з 29 жовтня 1976 року, виписана 20.10.2009 року у зв`язку із смертю. У складі сім`ї на момент смерті ОСОБА_5 вказано позивачів.
Після смерті ОСОБА_5 . позивачі звернулись в усному порядку до нотаріуса з питанням щодо відкриття та отримання спадщини, але нотаріус роз`яснила, що необхідно подати безспірні докази того, що вони з ОСОБА_5 проживали однією родиною та якщо в неї інших спадкоємців немає, то лише за такої умови в судовому порядку позивачі можуть спадкувати як спадкоємець четвертої черги спадкове майно, яке відкрилось після її смерті, інакше це майно перейде до держави.
Інших спадкоємців у ОСОБА_5 немає ні за законом, ні за заповітом.
Встановлення цього факту позивачам, необхідно для отримання спадщини після смерті ОСОБА_5 , яке складається з її частини в приватизованій квартирі АДРЕСА_1 .
Статтею 1264 ЦК України встановлено, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією родиною не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Визначальним тут є те, що родину складають ті особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, тощо.
В коментованій частині ст. 1264 ЦК України вказано, що саме ця норма закону захищає права тих осіб, яких спадкодавець вважав членами своєї родини ті які проживати з ним впродовж достатньо тривалого часу (п`ять років), вели спільне господарство.
Крім того, в зв`язку із тим, що вищевказана частина квартири належала померлій на праві приватної спільної сумісної власності та ця частина квартири не була виділена (визначена) за життя ОСОБА_5 , статтями 368, 369, 372 Цивільного Кодексу України встановлено, що розпорядження (оформлення) часток нерухомого майна яке є смільною сумісною власністю, можливе тільки після нотаріального посвідчення Угоди про поділ часток у квартирі, що є спільною сумісною власністю (при наявності всіх учасників спільної сумісної власності), а також згідно розділу 22 п. 224 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України від 03.03.2004 року № 20/5, нотаріус може видати Свідоцтво про право на спадщину за законом чи за заповітом після смерті одного з учасників спільної сумісної власності лише після виділення (визначення) частки померлих у спільному майні.
Згідно ст. 368 ЦК України спільною сумісною власністю визначається власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них.
Статтею 8 закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» порядок визначення частки у спільній власності визначається договором або законом, ст. 355 Цивільного кодексу України встановлена презумпція дії правового режиму спільної власності, що не визначає порядок вирішення питання виділення частини спільної власності кожному співвласнику.
Ст. 370 ЦК України передбачено, що частки кожного із співвласників при спільній сумісній власності є рівними, якщо інше не встановлено договором, або рішенням суду.
У разі поділу майна між співвласниками право сумісної власності на нього припиняється. Договір про поділ нерухомого майна, яке знаходиться в спільній сумісній власності, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
Відповідно до чинного законодавства, визначити частки померлих в праві спільної сумісної власності можливе лише у судовому порядку, якщо за життя між співвласниками такий договір укладено не було.
Позивачі та ОСОБА_5 володіли, розпоряджались та користувались належним їм на праві спільної сумісної власності майном, а саме квартирою АДРЕСА_1 , на власний розсуд, договір або ж рішення суду про виділення частки у спільному майні відсутній, а тому, в цей час позивачі були вимушені просити суд і про визначення рівних часток в приватизованій квартирі, яка є спільною сумісною власністю подружжя ОСОБА_6 та ОСОБА_5 для юридичного оформлення та отримання свідоцтва про право власності на частину вказаної квартири, після смерті ОСОБА_5 .
Аналізуючи зібрані в справі докази, в їх сукупності, вислухавши сторони у судовому засіданні, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 .. ОСОБА_4 до Виконавчого комітету Жовтневої районної у місті Ради про виділення часток в спільному сумісному майні, встановлення проживання однією сім`єю та ведення спільного домашнього господарства, визнання права власності на спадкове майно підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 10, 60, 212, 214-215 ЦПК України, ст. ст. 355, 368, 369. 370, 372, 1220, 1264 ЦК України, ст. ст. ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду». Постановою Пленуму Верховного Суду України № 4 від 24.06.1983 року «Про практику розгляду судами України справ про спадкування» із змінами, внесеними згідно з Постановами Пленуму Верховного Суду України № 13 (0013700-92) від 25.12.1992 року, № 15 (У0015700-98) від 25.05.1998 року; Постановою Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення (із змінами, внесеними згідно з Постановою Пленуму Верховного Суду України № 15 (У0015700-98) від 25.05.1998 року, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ВИКОНАВЧОГО КОМІТЕТУ ЖОВТНЕВОЇ РАЙОННОЇ У МІСТІ РАДИ про виділення часток в спільному сумісному майні, встановлення проживання однією сім`єю та ведення спільного домашнього господарства, визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визначити, що на час смерті ОСОБА_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , їй належала 1/3 частина квартири АДРЕСА_1 .
Встановити, що ОСОБА_8 належить право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_1 .
Встановити, що КЛЕМЕШОВІЙ ОСОБА_9 належить право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_1 .
Встановити той факт, що ОСОБА_10 , 1930 року народження, ОСОБА_11 , 1925 року народження та ОСОБА_12 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживали однією сім`єю та вели спільне домашнє господарство з 1960 року.
Визнати за ОСОБА_13 ОСОБА_14 та ОСОБА_15 право власності, в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_7 , на 1/3 частину квартиру АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржене в Апеляційний суд Дніпропетровської області шляхом подачі до канцелярії Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу заяви про апеляційне оскарження на протязі 10 днів з дня проголошення рішення та апеляційної скарги на протязі 20 днів з моменту подачі заяви про апеляційне оскарження
СУДДЯ: Т.Д.КУЛІГІНА