ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
________________________________________________________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" березня 2010 р. Справа № 16/01-10
вх. № 012/6-16
Суддя господарського суду
при секретарі судового засідання
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_2, довіреність від 09.02.2009 р.;
відповідача - Чупіков А.О., довіреність від 29.09.2009 р.;
розглянувши справу за позовом ОСОБА_4,м.Київ
до Відкритого акціонерного товариства "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів", с. Гусарівка
про визнання частково недійсним рішення
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до господарського суду з позовною заявою, в якій просить визнати недійсними рішення загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів", оформлене протоколом №1 від 17.04.2009р. в частині щодо прийняття рішень за пунктами 2, 3 та 4 порядку денного, а саме щодо затвердження фінансової звітності та балансу товариства за 2008 р.; затвердження результатів розподілу прибутку та покриття збитків за підсумками 2008 р. та рішення не нараховувати та не сплачувати акціонерам дивіденди за підсумками діяльності за 2008 р.; прийняття рішення про заснування ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів", товариства з обмеженою відповідальністю, затвердження складу і вартості майна, що вноситиметься акціонерним товариством до статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю. Позивач просить задовольнити позовні вимоги на тій підставі, що його як акціонера ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів" не було персонально повідомлено про загальні збори; затверджено фінансову звітність, достовірність якої не підтверджено аудитором; на основі недостовірної фінансової звітності вирішено питання про невиплату дивідендів та прийнято рішення про передання майна товариства до статутного капіталу заснованого товариства з обмеженою відповідальністю, таким чином зменшуючи активи самого акціонерного товариства, що не відповідає інтересам позивача. Позов обґрунтовано ст. 116 Цивільного кодексу України та ст. 10, 18, 43 Закону України "Про господарські товариства".
04.02.2010 р. представник відповідача надав до канцелярії господарського суду відзив на позовну заяву в якому зазначає, що повідомлення про скликання 17.04.2009р. загальних зборів ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів" були опубліковані у засобах масової інформації, крім того ТОВ "Співдружність" (на підставі договору №17 від 06.02.2009р.) було здійснено персональне повідомлення акціонерів ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів", що підтверджується реєстром поштових відправлень. З 02.04.2009р. всі акціонери мали можливість ознайомитися з аудиторським висновком та іншими документами, що стосуються порядку денного вищезазначених загальних зборів, у день проведення загальних зборів, за дві години до початку зборів, всі документи також були надані акціонерам для ознайомлення у приміщенні де проводились збори. Вважає, що при скликані загальних зборів ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів" на 17.04.2009р. права акціонерів не порушувались і всі рішення загальних зборів прийняті у відповідності з діючим законодавством.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримує в повному обсязі, надав пояснення щодо суті спору.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечує, надав пояснення по суті спору.
Дослідивши обставини справи та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.
Частинами 1, 2 статті 116 Цивільного кодексу України встановлено, що учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом: брати участь в управлінні товариством, у порядку, встановленому установчому документі, крім випадків, встановлених законом; брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди); вийти у встановленому порядку з товариства; здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, у порядку, встановленому законом; одержувати інформацію про діяльність товариства
Позивач, ОСОБА_4 є акціонером ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів", що підтверджується випискою з реєстру власників іменних цінних паперів №2188 від 29.01.2009р., сертифікатом серії А №254 та не заперечується сторонами.
Відповідно до частини 1 статті 159 Цивільного кодексу України та частини 1 статті 41 Закону України "Про господарські товариства", вищим органом акціонерного товариства є загальні збори акціонерів. У загальних зборах мають право брати участь усі його акціонери незалежно від кількості і виду акцій, що їм належать.
У пункті 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" №13 від 24.10.2008р. (надалі - Постанова) Верховний Суд України звертає увагу на те, що рішення загальних зборів господарського товариства можуть бути визнаними недійсними в судовому порядку у випадку недотримання процедури їх скликання, встановленої статтями 43, 61 Закону України "Про господарські товариства", права учасника (акціонера) товариства можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.
Порядок скликання загальних зборів акціонерів акціонерного товариства визначається ст. 43 Закону України “Про господарські товариства” та Статутом акціонерного товариства.
Відповідно до ч.1 ст. 43 Закону України "Про господарські товариства" про проведення загальних зборів акціонерів держателі іменних акцій повідомляються персонально передбаченим статутом способом. Крім того, загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням акціонерного товариства і в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Якщо до порядку денного включено питання про зміну статутного (складеного) капіталу акціонерного товариства, то одночасно з порядком денним друкується інформація, передбачена ст. 40 цього Закону. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів. У разі необхідності може бути зроблено повторне повідомлення в зазначених засобах масової інформації. Загальні збори акціонерів проводяться на території України, як правило, за місцезнаходженням акціонерного товариства, за винятком випадків, коли на день проведення загальних зборів 100 відсотками акцій товариства володіють іноземці, особи без громадянства, іноземні юридичні особи, а також міжнародні організації.
Частиною 3 ст. 43 Закону України "Про господарські товариства" визначено, що до скликання загальних зборів акціонерам повинна бути надана можливість ознайомитись з документами, пов'язаними з порядком денним зборів.
Відповідно до п. 8.1.11. Статуту ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів" (в редакції 2005 р.) (надалі – Статут) про проведення загальних зборів акціонерів держателі простих іменних акцій повідомляються персонально, шляхом поштового повідомлення або під особисту розпись у спеціальному журналі. Крім того, загальне повідомлення друкується в місцевій пресі за місцезнаходженням товариства і в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України чи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку із зазначенням часу та місця проведення загальних зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 45 днів до скликання загальних зборів. У разі необхідності може бути зроблено повторне повідомлення в зазначених засобах масової інформації. Загальні збори проводяться, як правило, за місцезнаходженням товариства.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вимог ст. 43 Закону України "Про господарські товариства" та у відповідності до закріпленої у п. 8.1.11. Статуту процедури, акціонери ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів" були належним чином повідомлені про дату, місце та порядок денний загальних зборів 17.04.2009р. шляхом опублікування відповідного оголошення в місцевій пресі за місцезнаходженням акціонерного товариства та в одному з офіційних друкованих видань Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України, а саме - у місцевій газеті "Трибуна акціонера" №6 (116) від 10.02.2009р. та у бюлетені "Цінні папери України" Державної комісії з цінних паперів та фондового №30 (2554) від 11.02.20009р.
Також, як вбачається з наданого для огляду у судовому засіданні реєстру поштових відправлень та залученого до справи витягу із реєстру поштових відправлень (а.с. 62-64), 17.02.2009р. ТОВ "Співдружність" згідно договору №17 від 06.02.2009р. направило на адресу позивача персональне повідомлення про скликання 17.04.2009 р. річних загальних зборів акціонерів ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів" із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного.
Відповідно протоколу №1 загальних зборів акціонерів ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів" від 17.04.2009р. (надалі – Протокол № 1) 17.04.2009 р. були проведені загальні збори акціонерів ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів", які відбулись за адресою: Харківська область, Барвінківський район, с. Гусарівка вул. Привокзальна, 25., у яких приймали участь 57 акціонерів ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів" (представників акціонерів) (- юридичних осіб, 57 фізичних осіб), з них за довіреністю (- юридичних осіб, 1 фізичних осіб), які у сукупності володіють 512032 акцій ВАТ, що складає 83,6 % від загальної кількості голосуючих акцій.
На загальних зборах акціонерів ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів" 17.04.2009р. були розглянуті наступні питання:
1) затвердження звіту директора про результати діяльності товариства за 2008р. та планів діяльності на 2009 рік;
2) затвердження фінансової звітності та балансу ВАТ за 2008 рік;
3) затвердження порядку розподілу прибутку та покриття збитків, порядку та строків виплати дивідендів;
4) прийняття рішення щодо заснування акціонерним товариством товариства з обмеженою відповідальністю. Затвердження розміру та складу майнового внеску до статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю.
Згідно до ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" до компетенції загальних зборів акціонерів належить:
а) визначення основних напрямів діяльності акціонерного товариства і затвердження його планів та звітів про їх виконання;
б) внесення змін до статуту товариства, у тому числі зміна розміру його статутного капіталу;
в) обрання і відкликання членів наглядової ради;
г) утворення і відкликання виконавчого та інших органів товариства;
д) затвердження річних результатів діяльності акціонерного товариства, включаючи його дочірні підприємства, затвердження звітів і висновків ревізійної комісії, порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів), визначення порядку покриття збитків;
е) створення, реорганізація та ліквідація дочірніх підприємств, філій та представництв, затвердження їх статутів та положень;
є) винесення рішень про притягнення до майнової відповідальності посадових осіб органів управління товариства;
ж) затвердження правил процедури та інших внутрішніх документів товариства, визначення організаційної структури товариства;
з) вирішення питання про придбання акціонерним товариством акцій, що випускаються ним;
и) визначення умов оплати праці посадових осіб акціонерного товариства, його дочірніх підприємств, філій та представництв;
і) затвердження договорів (угод), укладених на суму, що перевищує вказану в статуті товариства;
ї) прийняття рішення про припинення діяльності товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу;
й) прийняття рішення про обрання уповноваженої особи акціонерів для представлення інтересів акціонерів у випадках, передбачених законом.
Повноваження, передбачені пунктами "б", "в", "г", "д", "е", "ї", "й", належать до виключної компетенції загальних зборів акціонерів і не можуть бути передані іншим органам товариства. Статутом товариства до компетенції загальних зборів можуть бути віднесені й інші питання.
Відповідно до ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори визнаються правомочними, якщо в них беруть участь акціонери, що мають відповідно до статуту товариства більш як 60 відсотків голосів.
У загальних зборах акціонерів ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів" 17.04.2009р. приймали участь акціонери (представники акціонерів), що у сукупності володіють 512032 акціями, що складає 83,6% від загальної кількості акцій, таким чином кворум достатній для проведення чергових загальних зборів акціонерів ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів" був забезпечений, а загальні збори були правомочними, відповідно до вимог законодавства.
Як вбачається з Журналу обліку доручень, виданих акціонерами ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів" для голосування на зборах 17.04.2009р.(а.с. 47-49), ОСОБА_4 було видане доручення (ВКМ №868906 від 16.03.2009р.) яким було уповноважено ОСОБА_5 представляти інтереси позивача в усіх компетентних організаціях, підприємствах та установах будь-якої форми власності.
Відповідно до ч. З ст. 41 Закону України "Про господарські товариства" передача акціонером своїх повноважень іншій особі здійснюється відповідно до законодавства.
Згідно з роз'ясненням, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 31.05.2001 р. № 182, передача акціонером своїх повноважень іншій особі здійснюється відповідно до цивільного законодавства.
Відповідно до частини 3 статті 244 Цивільного кодексу України довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. За змістом цієї норми довіреністю є письмовий документ, що підтверджує повноваження представника діяти від імені довірителя у відносинах з третіми особами.
У п. 26 Постанови, Верховним Судом України зазначається, що акціонери можуть брати участь у загальних зборах особисто або через представника. Довіреності акціонерів повинні відповідати загальним вимогам, передбаченим цивільним законодавством, зокрема необхідно дотримуватися норми частини третьої статті 247 Цивільного кодексу України, згідно з якою довіреність, у якій не вказана дата її вчинення, є нікчемною.
Отже, акціонери можуть брати участь у загальних зборах особисто або через представника. Передача акціонером своїх повноважень іншій особі здійснюється відповідно до законодавства, тобто довіреності акціонерів повинні відповідати загальним вимогам, передбаченим цивільним законодавством. Зокрема, слід дотримуватися вимог ст.ст. 244, 246, 247 Цивільного кодексу України.
Аналізуючи видану позивачем довіреність ВКМ №868906 від 16.03.2009 р. , суд дійшов висновку про відповідність вказаної довіреності вимогам діючого законодавства - довіреність оформлена в письмовому вигляді і є виданою однією особою (ОСОБА_4) іншим особам (ОСОБА_1, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 та ОСОБА_11) для представництва інтересів позивача в усіх компетентних організаціях, підприємствах та установах будь-якої форми власності…; одержання всіх документів, що пов'язані з загальними зборами акціонерів ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів" (в т.ч. документи по порядку денному загальних зборів); вчинення інших дій, передбачені чинним законодавством України для такого роду уповноважень та які на думку представника будуть доцільними для захисту інтересів позивача і які б належало виконувати позивачу якби він особисто займався цими питаннями; довіреність видана з зазначенням дати її вчинення 16.03.2009 р. - відповідно до ч. З ст. 247 ЦК України.
Таким чином, представництво інтересів позивача на загальних зборах акціонерів ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів" які відбулися 17.04.2009р. здійснював ОСОБА_12 на підставі довіреності ВКМ №868906 від 16.03.2009 р., виданої позивачем. Довіреність ВКМ №868906 від 16.03.2009 р. оформленої з дотриманням вимог Цивільного кодексу України, яка не була відкликана.
Наданим до матеріалів справи висновком незалежного аудитора про фінансову звітність "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів" за 2008 рік за станом на 31.12.2008р. від 01.04.2009р. (виготовленого ПП "Право-Аудит Т.В.") спростовуються доводи позивача, що на загальних зборах акціонерів ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів" які відбулися 17.04.2009р. було затверджено фінансову звітність, достовірність якої не підтверджено аудитором та на основі недостовірної фінансової звітності вирішено питання про невиплату дивідендів.
Позивач не надав суду доказів, що прийняття рішення про передання майна товариства до статутного капіталу заснованого товариства з обмеженою відповідальністю є порушенням його прав або охоронюваних законом інтересів, як акціонера ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів" враховуючи, що відповідно до ст. 26 Закону України "Про господарські товариства" ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів" має право бути засновником іншої юридичної особи.
Згідно до статті 13 Закону України "Про господарські товариства" вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом.
Частиною 5 ст. 98 Цивільного кодексу України передбачено право учасника товариства на оскарження рішення загальних зборів до суду.
Згідно до п. 17 Постанови, судам необхідно враховувати, що рішення загальних зборів учасників (акціонерів) та інших органів господарського товариства є актами, оскільки ці рішення зумовлюють настання правових наслідків, спрямованих на регулювання господарських відносин, і мають обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
У зв'язку з цим підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути:
- порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства;
- позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах;
- порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.
Разом з тим не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень.
Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів в силу прямої вказівки закону є:
- прийняття загальним зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (ст.ст. 41-42 Закону України "Про господарські товариства");
- прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства (ч. 4 ст. 43 Закону України "Про господарські товариства");
- прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримана процедура надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації (ст.ст. 40, 45 Закону України "Про господарські товариства").
Згідно до ч. 1 ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору; ці дані встановлюються письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів, поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі.
Частина 1 статті 43 ГПК України встановлює, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
У стаття 129 Конституції України закріплено, що судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкоряються лише закону. Змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості є однією із основних засад судочинства.
У відповідності до ст. 4-3 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Судом встановлено, що загальні збори акціонерів ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів", які відбулись 17.04.2009 р., були скликані та проведені 17.04.2009 р. з дотриманням норм чинного законодавства України, Статуту ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів", позивач був належним чином повідомлений про дату та місце проведення, порядок денний загальних зборів, які відбулися 17.04.2009р. мав можливість особисто взяти участь у загальних зборах, якою не скористався.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позивач не надав суду підтверджень фактів порушення його прав або охоронюваних законом інтересів, як акціонера ВАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів", наведені позивачем у позові доводи щодо незаконності прийнятих рішень не знайшли свого підтвердження; зважаючи на викладене позивачем не доведено суду і судом не встановлено факту порушення, у зв’язку з ухваленими рішеннями прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі, за таких умов суд вважає вимоги заявленого позову необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
З урахуванням положень статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись статтями 41, 43 Закону України "Про господарські товариства", статтями 116, 159 Цивільного кодексу України, статтями 1, 4, 12, 22, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Суддя
Повний текст рішення складено та підписано 05.03.2010р.
- Номер:
- Опис: визнання частково недійсним рішення
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 16/01-10
- Суд: Господарський суд Харківської області
- Суддя: Здоровко Л.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.01.2010
- Дата етапу: 02.03.2010