ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
Вн. № < Внутрішній Номер справи >
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
17.11.2009 р. № 2а-12564/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Кочана В.М., суддів Донця В.А. Пісоцької О.В.
секретаря судового засідання Іщук А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов
Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Вікторія"
до Національного банку України
провизнання протиправною бездіяльності та зобов`язання видати ліцензію,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Вікторія" звернулося до суду з адміністративним позовом до Національного банку України з вимогами про визнання протиправною бездіяльності щодо невидачі ліцензії та зобов`язання видати на протязі семи днів з моменту винесення рішення генеральну ліцензію на здійснення операцій, передбачених пунктом 3 (діяльність з обміну валют) ч. 1 ст. 4 Закону України "Про фінансовій послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав і пояснив, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Вікторія" створене в жовтні 2006 року з метою здійснення валютних операцій. Єдиними і основними видами діяльності ТОВ "Фінансова компанія "Вікторія" у своєму статуті закріпила виключно надання фінансових послуг, а саме: діяльність з обміну валют; надання послуг з купівлі-продажу та обміну іноземних валют.
ТОВ "Фінансова компанія "Вікторія" звернулося до Державної Комісії з регулювання ринків фінансових послуг України у встановленому порядку та на підставі Розпорядження Держкомфінпослуг від 18.12.2007р. № 8392 отримало Свідоцтво про реєстрацію фінансової установи серії ФК №178 від 18.12.2007р. і було внесене до Державного реєстру фінансових установ за реєстраційним номером 13102119.
У відповідності до п. 14 ст. 7 Закону України "Про Національний банк України" та Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" від 19.02.1993р. позивач звернувся до Національного банку України, як органу, який у сфері валютного регулювання видає ліцензії на здійснення валютних операцій, з заявою про видачу генеральної ліцензії на здійснення операцій, передбачених пунктом 3 (діяльність з обміну валют) ч. 1 ст. 4 Закону України "Про фінансовій послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг". Позивачем при цьому було надано весь пакет необхідних документів.
Вказаний пакет документів, поданих ТОВ "Фінансова компанія "Вікторія" до Національного банку України, зареєстрований за вх.№ 526/5364-28 від 04.04.2008р.
Протягом строку, встановленого положенням, жодної відповіді від Національного банку України до ТОВ "Фінансова компанія "Вікторія" не надійшло, генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій видано не було.
Представник позивача вважає, що не видаючи ТОВ "Фінансова компанія "Вікторія" генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій, НБУ порушує права позивача в сфері валютного регулювання та позбавляє можливості реалізувати конституційне право на підприємницьку діяльність.
Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечили. Пояснили, що Національний Банк України не вважав за доцільне розглядати заяву та видавати генеральну ліцензію на здійснення валютних операцій, хоча позивачем було надано повний пакет документів для одержання такої ліцензії.
Вислухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Вікторія" було створене в жовтні 2006 року. Основним видом діяльності ТОВ "Фінансова компанія "Вікторія" у своєму статуті закріпило виключно надання фінансових послуг, а саме: діяльність з обміну валют; надання послуг з купівлі-продажу та обміну іноземних валют, в тому числі за агентськими угодами з суб`єктами підприємницької діяльності; фінансовий лізинг; переказ грошей; факторинг; надання гарантій та поручительств.
З цією метою в порядку, встановленому Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та Розпорядженнями Державної Комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 28.08.2003 року № 41 та від 05.12.2003р. № 152, якими затверджені відповідні "Положення про Державний реєстр фінансових установ" та "Положення про внесення інформації щодо фінансових компаній до Державного реєстру фінансових установ та встановлення вимог до облікової та реєструючої системи фінансових компаній", ТОВ "Фінансова компанія "Вікторія" звернулося до Державної Комісії з регулювання ринків фінансових послуг України. На підставі Розпорядження Держкомфінпослуг від 18.12.2007р. № 8392 ТОВ "Фінансова компанія "Вікторія" отримало Свідоцтво про реєстрацію фінансової установи серії ФК №178 від 18.12.2007 року та було внесене до Державного реєстру фінансових установ за реєстраційним номером 13102119.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" у разі, якщо відповідно до закону надання певних фінансових послуг потребує ліцензування, фінансова установа має право на здійснення таких послуг лише після отримання відповідних ліцензій.
Положеннями статті 44 Закону України "Про Національний банк України" передбачено, що Національний банк України діє як уповноважена державна установа при застосуванні законодавства України про валютне регулювання і валютний контроль, а саме: в частині видання нормативно-правових актів щодо ведення валютних операцій та видачі та відкликанні ліцензій.
Таким чином, на Національний банк України покладений обов`язок щодо порядку надання небанківським фінансовим установам генеральних ліцензій на здійснення валютних операцій.
При цьому для виконання основної функції Національний банк України здійснює відповідні дії щодо стабільності національної валюти з метою підвищення надійності та стабільності фінансової системи України, розвитку ринку фінансових послуг та забезпечення захисту інтересів їх учасників, та при цьому, зокрема, визначає умови, порядок видачі ліцензій на здійснення валютних операцій.
Відповідно до п. 14 ст. 7 Закону України "Про Національний банк України" здійснює відповідно до визначених спеціальним законом повноважень валютне регулювання, визначає порядок здійснення операцій в іноземній валюті, організовує і здійснює валютний контроль за банками та іншими фінансовими установами, які отримали ліцензію Національного банку на здійснення валютних операцій.
Спеціальним законодавчим актом в сфері валютного регулювання є Декрет Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" від 19.02.1993р., який встановлює режим здійснення валютних операцій на території України, визначає загальні принципи валютного регулювання, повноваження державних органів і функції банків та інших фінансових установ України в регулюванні валютних операцій.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 5 Декрету Національний банк України видає індивідуальні та генеральні ліцензії на здійснення валютних операцій, які підпадають під режим ліцензування згідно з цим Декретом. Генеральні ліцензії видаються комерційним банкам та іншим фінансовим установам України, національному оператору поштового зв`язку на здійснення валютних операцій, що не потребують індивідуальної ліцензії, на весь період дії режиму валютного регулювання. У абз. 7 ч. 1 ст. 11 Декрету також передбачено, що Національний банк України у сфері валютного регулювання видає ліцензії на здійснення валютних операцій та приймає рішення про їх скасування.
Згідно з ч. 6 ст. 5 Декрету порядок і терміни видачі ліцензій, перелік документів, необхідних для одержання ліцензій, а також підстави для відмови у видачі ліцензій визначаються Національним банком України. Відмова у видачі Національним банком України ліцензії може бути оскаржена в суді.
Судом встановлено, що 03.04.2008р. ТОВ "Фінансова компанія "Вікторія" відповідно до вимог п. 2.2. "Положення про порядок надання небанківським фінансовим установам, національному оператору поштового зв`язку генеральних ліцензій на здійснення валютних операцій", затвердженого Постановою Національного банку України № 297 від 09.08.2002р. подало до Національного банку України документи для отримання генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій
Вказаний пакет документів був поданий ТОВ "Фінансова компанія "Вікторія" до Національного банку України та зареєстрований за вх. № 526/5364-28 від 04.04.2008р.
Представники відповідача в судовому засіданні підтвердили, що зазначений пакет документів був наданий Національному банку України, однак жодних дій по видачі ліцензії позивачу відповідачем здійснено не було.
Відповідно до п. 3.3. вказаного Положення Національний банк протягом 20 робочих днів з дати надходження пакета документів приймає рішення про надання або відмову в наданні генеральної ліцензії небанківській фінансовій установі.
До матеріалів справи також надано лист Національного банку України від 17.09.2008р. № 28-113/2864-12592, яким відповідачем було додатково витребувано інформацію від позивача, однак всупереч "Положенню про порядок надання небанківським фінансовим установам, національному оператору поштового зв`язку генеральних ліцензій на здійснення валютних операцій" генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій чи відмови у видачі генеральної ліцензії не було.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Представниками відповідача в судовому засіданні не надано належних та достатніх доказів щодо правомірності своїх дій по відмові у наданні позивачу генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій, передбачених пунктом 3 (діяльність з обміну валют) ч. 1 ст. 4 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг"
З огляду на вищевикладене, суд прийшов до висновку про те, що не видаючи Товариству з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Вікторія" генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій, Національний банк України діяв з порушенням норм чинного законодавства в сфері валютного регулювання, а отже позовні вимоги в частині позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльність Національного банку України, щодо невидачі генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій та зобов`язання видати генеральну ліцензію на здійснення операцій, є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Разом з тим, суд ввжає, що підстави для встановлення семиденного строку видачі генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій відсутні, оскільки порядок та строки виконання рішення суду передбачені нормами чинного законодавства.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Національного банку України, яка полягає у невидачі ТОВ "Фінансова компанія "Вікторія" генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій, передбачених пунктом 3 (діяльність з обміну валют) ч. 1 ст. 4 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
Зобов`язати Національний банк України видати Товариству з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Вікторія" (код ЄДРПОУ 34727227) генеральну ліцензію на здійснення операцій, передбачених пунктом 3 (діяльність з обміну валют) ч. 1 ст. 4 Закону України "Про фінансовій послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Головуючий Суддя Кочан В.М.
Судді Донець В.А.
Пісоцька О.В.
Дата складення постанови в повному обсязі 25.11.2009р.