Справа № 2- 80 2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
5 березня 2010 року Томашпільський районний суд Вінницької області
в складі головуючого: Ставнійчука В.С.
при секретарі Мазурик О.П...
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Томашпіль справу за позовом ОСОБА_1 до Комаргородської сільської про визнання права власності на спадкове майно,-
В С Т А Н О В И В:
У лютому 2010 року ОСОБА_1 пред»явила позов до Комаргородської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно в порядку успадкування за заповітом , посилаючись на те , що є племінницею ОСОБА_2 та ОСОБА_3, яким на праві спільної сумісної власності подружжя належало домоволодіння з господарчими спорудами , яке рахувалося на ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1року ОСОБА_2 помер в с. Комаргород Томашпільського району і після його смерті відкрилася спадщина на вказане домоволодіння, яку фактично прийняла його дружина ОСОБА_3, так як залишилася проживати у домоволодінні , однак в нотаріальному порядку спадщину не оформила .
ІНФОРМАЦІЯ_2року ОСОБА_3 померла в с.Комаргород Томашпільського району , яка перед смертю 11 лютого 1999 року склала заповіт на ім»я позивачки нотаріально посвідчений секретарем Комаргородського сільвиконкому , яким заповіла все своє майно позивачці . На день смерті спадкодавця заповіт змінено чи скасовано не було.
Відповідно до діючого на час відкриття спадщини спадкового права , позивачка фактично прийняла спадщину , здійснює догляд за будинковолодінням , проводить поточні ремонти , однак через похилий вік , стан здоров»я в нотаріальну контору з завою про прийняття спадщини не зверталася.
В даний час у позивачки виникла необхідність у оформленні в праві на спадщину ,однак нотаріус відмовляє їй в цьому в зв»язку з пропуском строку для звернення в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини , а тому з цим позовом вона змушена звернутися до суду.
В судовому засіданні представник позивачки за угодою, адвокат ОСОБА_4, позов підтримав , зіславшися на ті ж обставини , що і в позовній заяві.
Від Комаргородської сільської ради надійшла заява , в якій остання просить розглянути справу по суті у відсутності її представника , позов визнає.
Заслухавши пояснення представника позивачки, дослідивши матеріали справи , суд вважає позов обгрунтованим , який підлягає задоволенню з таких підстав.
До відносин спадкування та права спільної сумісної власності подружжя необхідно застосувати законодавство , чинне на час відкриття спадщини та виникнення права спільної сумісної власності подружжя , тобто норми ЦК України в редакції 1963 року та норми КпШС України в редакції 1969 року.
Відповідно до ч.1 ст.22 КпШС України майно, нажите подружжям за час шлюбу , є його спільною сумісною власністю .
У п.23 постанови № 11 від 21.12.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб , розірвання шлюбу , визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя «, Пленум Верховного Суду України роз»яснив судам , що спільною сумісною власністю подружжя можуть бути будь-які види майна, за винятком тих , які згідно із законодавством не можуть їм належати ( виключені з цивільного обороту) , незалежно від того , на ім»я кого з подружжя вони були придбані чи внесені грошовими коштами , якщо інше не встановлено шлюбним договором чи законом .
Судом встановлено , що за час шлюбу подружжям ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було нажито житловий будинок з господарчими будівлями розташований по АДРЕСА_1 відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданим Комаргородською сільською радою 18.02.2010 року зареєстровано на ОСОБА_2 , тобто належав спадкодавцям на праві спільної сумісної власності подружжя.
Зі змісту позовної заяви та довідки Комаргородського сільвиконкому від 25.08.2009 року №522 убачається , що після смерті 26.04.1998 року ОСОБА_2 , його дружина ОСОБА_3 залишилася проживати у будинковолодінні по АДРЕСА_1 і проживала там до дня своєї смерті 10.12.2000 року. Ці дії ОСОБА_3 свідчать про те, що після смерті чоловіка вона фактично вступила в управління і володіння спадковим майном у відповідності до вимог ст.549 ЦК 1963 року.
Відповідно до статей 524, 534 ЦК спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом .Кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його ( не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку ) одній або кільком особам як тим, що входять так і тим , що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.
Судом встановлено , що своїм заповітом нотаріально посвідченим 11 лютого 1999 року секретарем Комаргородського сільвиконкому , ОСОБА_3 заповіла своє майно позивачці .Заповіт не змінено і не скасовано. Спадкодавець померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року в с.Комаргород Томашпільського району .
Відповідно до ст. 549 ЦК дії, що свідчать про прийняття спадщини , зокрема фактичний вступ в управління чи володіння спадковим майном або подача заяви державній нотаріальній конторі про прийняття спадщини , повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття останньої.
Як убачається із довідки Комаргородського сільвиконкому від 16.11.2009 р. № 773 ОСОБА_1 після смерті спадкодавця протягом шести місяців прийняла спадщину , провела поточні ремонти , сплачувала страхові і податкові платежі .
Відповідно до ст.550 ЦК , якщо спадкоємець в установлений ст.549 ЦК строк вступив в управління або володіння спадковим майном чи його частиною , суд з цих підстав вирішує питання не про продовження пропущеного строку , а про визнання права на спадкове майно .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22 КпШС України 1969 року , ст.ст. 524, 534, 549, 550 ЦК України1963 року , ст.ст. 10,11, 60, 212-215 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, право власності в порядку успадкування за заповітом на житловий будинок з господарчими будівлями , розташований в АДРЕСА_1 зареєстрований на ОСОБА_2, який належав на праві спільної сумісної власності подружжя ОСОБА_2 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 року в с.Комаргород Томашпільського району Вінницької області та ОСОБА_3 , померлій ІНФОРМАЦІЯ_2 року в с.Комаргород Томашпільського району Вінницької області .
Судові витрати по справі віднести за рахунок позивачки.
На рішення суду протягом 10 днів з дня проголошення може бути подана заява про апеляційне оскарження , а апеляційна скарга протягом 20 днів після подання заяви , до апеляційного суду Вінницької області через Томашпільський районний суд.
Суддя
- Номер: 2-в/426/44/20
- Опис:
- Тип справи: на заяву про відновлення втраченого судового провадження
- Номер справи: 2-80
- Суд: Сватівський районний суд Луганської області
- Суддя: Ставнійчук Володимир Степанович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.10.2020
- Дата етапу: 06.10.2020