У к р а ї н а
ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
30.05.07 Справа №02-7/344
Колегія суддів Запорізького апеляційного господарського суду у складі:
при секретарі Шерник О.В.
за участю представників
позивача: Коваленко В.А., довіреність № 336 від 25.05.2007р.
відповідача: не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи № 02-7/344 та апеляційну скаргу Фармацевтичної фабрики комунального підприємства «Луганська обласна «Фармація», м. Луганськ
на ухвалу господарського суду Запорізької області від 16.02.2007р. про відмову у прийнятті позовної заяви Фармацевтичної фабрики комунального підприємства «Луганська обласна «Фармація», м. Луганськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сейм», м. Мелітополь Запорізька область
про стягнення суми.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 16.02.2007р. у прийнятті позовної заяви Фармацевтичній фабриці КП «Луганська обласна «Фармація» на підставі п.1 ст.62 ГПК України відмовлено. Ухвала суду мотивована тим, що Фармацевтична фабрика КП «Луганська обласна «Фармація» не має статусу юридичної особи, а тому згідно статей 1, 21 ГПК України не може бути стороною у справі.
Фармацевтична фабрика КП «Луганська обласна «Фармація» не погодилась з ухвалою суду і звернулась з апеляційної скаргою до суду апеляційної інстанції, в якій просить скасувати ухвалу місцевого господарського суду та передати справу на розгляд господарського суду Запорізької області. Заявник скарги зазначає, що у відповідності до п. 1.12 Положення про Фармацевтичну фабрику остання має право витупати позивачем, відповідачем у суді, згідно довіреності Фармацевтична фабрика в особі директора має право пред’являти позови. Представник у судовому засіданні підтримав вимоги, викладені у апеляційній скарзі.
Представник ТОВ «Сейм» у судове засідання не з’явився, про час розгляду справи повідомлений належним чином. Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами згідно статті 75 ГПК України.
Розпорядженням голови Запорізького апеляційного господарського суду від 29.05.2007р. № 1694 справу призначено до розгляду у складі колегії суддів головуючого судді Мойсеєнко Т.В. (доповідач), суддів Кагітіна Л.П., Коробка Н.Д., даною колегією прийнято постанову.
За згодою представника судовий процес вівся без застосування засобів технічного забезпечення, у судовому засіданні оголошено тільки вступну та резолютивну частини постанови.
Дослідивши матеріали справи та апеляційної скарги колегією суддів встановлено, що у березні місяці 2007р. Фармацевтична фабрика КП «Луганська обласна «Фармація» звернулось в господарський суд Запорізької області з позовною заявою до ТОВ «Сейм» про стягнення з останнього суми заборгованості та штрафних санкцій.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 16.02.2007р. у прийнятті позовної заяви Фармацевтичній фабриці КП «Луганська обласна «Фармація» на підставі п.1 ст.62 ГПК України відмовлено, з вказаним судовим актом фармацевтична фабрика не погодилась і оскаржила його до суду апеляційної інстанції.
Стаття 106 ГПК України передбачає, що апеляційні скарги на ухвали місцевого господарського суду розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення місцевого господарського суду.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального і процесуального права при прийняті оскаржуваного судового акту, знаходить апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню.
Частиною 1 ст.21 ГПК України визначено, що сторонами в судовому процесі - позивачами та відповідачами можуть бути тільки підприємства та організації, зазначені в ст.1 цього ж Кодексу.
Частиною 1 ст.1 ГПК України передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи ( у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статуту суб’єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно в встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.
Фармацевтична фабрика КП «Луганська обласна «Фармація» згідно п.1.3 Положення про Фармацевтичну фабрику КП «Луганська обласна «Фармація» є структурним підрозділом комунального підприємства «Луганська обласна «Фармація» і відповідно до п.1.12 вказаного Положення не має статусу юридичної особи, про що свідчить і довідка № 8086 обласного управління статистики м. Луганська.
Відповідно до п.1 ч.1 статті 62 ГПК України суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
Таким чином, структурний підрозділ в силу статті 1 ГПК України не володіє правами юридичної особи і не може бути стороною (в даному випадку позивачем) у справі, про що також зазначено у п. 1 Роз’яснення Вищого арбітражного суду України від 28.07.1994р. №02-5/492.
Посилання заявника апеляційної скарги на надання таких повноважень структурному підрозділу в тому числі виступати позивачем у судах, є безпідставним, оскільки норми процесуального законодавства щодо визначення сторін у господарському процесі є імперативними і не можуть змінюватись внутрішніми документами суб’єктів господарювання. Згідно п. 1.12 положення про Фармацевтичну фабрику КП «Луганська обласна «Фармація» остання має право виступати у суді від імені юридичної особи, але стороною у справі повинно згідно норм ГПК України зазначатись юридична особа, тобто КП «Луганська обласна «Фармація».
Вказані обставини досліджені судом першої інстанції на підставі наданих в судове засідання сторонами доказів. Порушення або неправильного застосування норм матеріального і процесуального права не вбачається, підстави для скасування ухвали місцевого господарського суду відсутні.
Керуючись ст. ст. 101-106 Господарського процесуального кодексу України, Запорізький апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Фармацевтичної фабрики комунального підприємства «Луганська обласна «Фармація», м. Луганськ залишити без задоволення.
Ухвалу господарського суду Запорізької області від 16.02.2007р. №02-7/344 без змін.