Судове рішення #8073680

Справа № 22ц-418/10                   Головуючий у 1 інстанції- Ференц-Піжук О.Р. Категорія  -32                       Доповідач – Шевчук Л.Я.

   АПЕЛЯЦІЙНИЙ  СУД  ВОЛИНСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

          9 березня 2010 року                                               місто  Луцьк

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Волинської області в складі:

    головуючого - судді  Шевчук Л.Я.,

суддів -  Свистун О.В., Подолюка В.А.

при секретарі - Матюхіній О.Г.,

з участю:

          представника відповідача – Захарчука С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за позовом ОСОБА_4 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Нововолинську (далі-Фонд соціального страхування), державного підприємства «Волиньвугілля» (далі -ДП «Волиньвугілля») про відшкодування моральної шкоди, завданої ушкодженням здоров’я на виробництві, за апеляційною скаргою відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Нововолинську на рішення Нововолинського міського суду від 20 січня 2010 року,

                                             В С Т А Н О В И Л А:

          ОСОБА_4  подав апеляційну скаргу на рішення Нововолинського міського суду від 20 січня 2010 року, яким його позов про відшкодування моральної шкоди, завданої ушкодженням здоров’я на виробництві, задоволено частково.

Постановлено стягнути з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Нововолинську в користь ОСОБА_4 3000гривень на відшкодування моральної шкоди, завданої ушкодженням здоров’я на виробництві.

Стягнуто з ДП «Волиньвугілля» в користь ОСОБА_4 7000 гривень на відшкодування моральної шкоди, завданої ушкодженням здоров’я на виробництві.

             Стягнуто з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Нововолинську в дохід держави 7 грн. 50 коп. судових витрат, з ДП  «Волиньвугілля» в дохід держави - 16 грн. судових витрат.

В поданій на рішення суду апеляційній скарзі відповідач - Фонд соціального страхування, покликаючись на незаконність судового рішення в частині задоволення позову ОСОБА_4 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування із-за порушення норм матеріального і процесуального права, просить рішення суду в цій частині скасувати з ухваленням нового рішення про відмову в позові та зазначає, що суд, стягуючи з Фонду соціального страхування на користь позивача моральну шкоди, неправильно визначив час, з якого позивач набув право на відшкодування моральної шкоди з Фонду соціального страхування та не врахував того, що на час пред’явлення позову про відшкодування моральної шкоди відповідно до вимог закону Фонд соціального страхування не був зобов’язаний відшкодовувати позивачу моральну шкоду.                                                                                                                                                      

В судовому засіданні представник відповідача Захарчук С.В. апеляційну скаргу підтримав і просив її задоволити, позивач  в судове засідання не з’явився, подавши при цьому заяву, в якій просив розглядати справу у його відсутності.

Судом першої інстанції встановлено, що нещасний випадок на виробництві, який мав місце 17 липня 1975 року, стався з вини відповідача -  ДП «Волиньвугілля», в зв’язку з чим позивачу ОСОБА_4 була заподіяна моральна шкода.

Апеляційну скаргу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Нововолинську слід відхилити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін з наступних підстав.

Рішення в частині задоволення позову про відшкодування моральної шкоди з відповідача – ДП «Волиньвугілля» не оскаржується, а тому суд апеляційної інстанції відповідно до принципу диспозитивності не робить висновків щодо неоскарженої частини рішення.

Із матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_4, починаючи  з 1974 року і до 2008 року працював на різних посадах на шахті №6 Шахтоуправління «Октябрське» та на шахті №5 «Нововолинська», яка є виробничим підрозділом відповідача - ДП «Волиньвугілля», про що зроблені відповідні записи в трудовій книжці позивача. (а.с.3-11)

Судом, крім того, встановлено, що 17 липня 1975 року під час роботи на шахті №6 Шахтоуправління  «Октябрьське» з позивачем стався нещасний випадок, а саме: під час руху вугільного комбайна йому була заподіяна травма хребта, в зв’язку з чим 18 липня 1975 року був складений акт про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом за формою Н-1 (а.с.12-13).

Відповідно до п.15 акта про нещасний випадок на виробництві, причиною нещасного випадку, який стався з позивачем, є недостатній контроль з боку позмінного нагляду за кріпленням конвеєрів лави.

Таким чином, відповідач ДП «Волиньвугілля» не забезпечив безпечних і нешкідливих умов праці на робочому місці позивача.

Актами освідчення в Нововолинській МСЕК від 29 червня 2004 року позивачу ОСОБА_4 встановлено 25% втрати професійної працездатності по трудовому каліцтву, а 26 лютого 2008 року – 50% втрати професійної працездатності та встановлено професійне захворювання актракосилікоз 1-ї стадії з дихальною недостатністю (а.с.17-20).

В разі стійкої втрати професійної працездатності, як це передбачає стаття 40 Закону України «Про загальнообов’язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», право на отримання потерпілим страхових виплат, в тому числі і моральної шкоди, настає з дня втрати працездатності.

З врахуванням наведених вимог закону та того, що вперше позивачу стійка втрата працездатності була встановлена МСЕК 29 червня 2004 року, місцевий суд дійшов правильного висновку про те, що право на отримання позивачем моральної шкоди виникло з 29 червня 2004 року, а тому суд обгрунтовано стягнув з Фонду соціального страхування на користь позивача заподіяну моральну шкоду.

Визначаючи розмір відшкодування моральної шкоди, суд виходив із засад  розумності та справедливості.

Доводи апеляційної скарги про те, що в даному випадку суд повинен враховувати не час настання права на відшкодування моральної шкоди, а  час виникнення правовідносин між позивачем ОСОБА_4 і Фондом соціального страхування щодо відшкодування моральної шкоди, не ґрунтуються на вимогах Закону України «Про загальнообов’язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»

Інші доводи апеляційної скарги не впливають на правильність рішення суду, яке постановлено з додержанням норм матеріального і процесуального права, підстав для його скасування немає.

Керуючись ст. ст. 307, 308, 314, 315, 319 ЦПК України , колегія суддів

У  Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу відповідача відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Нововолинську відхилити, а рішення Нововолинського міського суду від 20 січня 2010 року по даній справі залишити без змін.

    Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного  Суду України протягом двох місяців з дня набрання ухвалою законної сили.

                        Головуючий:                           /підпис/          

                        Судді:                                        /підписи/

Оригіналу відповідає:

Суддя апеляційного суду

Волинської області                                                                           Л.Я.Шевчук                              

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація