Судове рішення #80545
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

 

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

________________________________ АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

       Головуючий суду першої інстанції                    Кустова І.В.

Справа № 22-Ц-757-Ф/06                

Суддя-доповідач суду апеляційної інстанції                Притуленко О.В.

РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06   червня   2006   року   колегія   суддів   судової   палаті   у   цивільних   справах

Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у м. Феодосії у складі:

головуючого - судді                          Ломанової Л.О.

суддів:                                     Притуленко О.В.,

Полянської В.О.,

при секретарі  Апостолові О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Феодосії цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до сільськогосподарського виробничого ко­оперативу „Ударник" про стягнення заборгованості по орендній платі, за апеляційною скаргою сільськогосподарського виробничого кооперативу „Ударник" на рішення Ниж-ньогірського районного суду АР Крим від 02 лютого 2006 року ,-

ВСТАНОВИЛА:

У лютому 2005 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до СВК „Ударник" про стягнення заборгованості по орендній платі. Позов мотивував тим, що 31.03.2000 року він з відповідачем уклав договір оренди земельного паю строком на 5 років. П. 2.1 вказаного договору передбачає, що орендатор виплачує щорічно орендну пла­ту не пізніше 31 грудня кожного року. Однак в порушення договору та Закону України „Про оренду землі" відповідачем своєчасно орендна плата не проводиться, в результаті чого, станом на 24.02.2005 року заборгованість по орендній платі склала на суму 286,15 грн., яку він просив стягнути в натуральній формі.

Рішенням суду від 02 лютого 2006 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволе­ні в повному обсязі.

В апеляційній скарзі СВК „Ударник" ставить питання про скасування зазначеного рішення суду з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаю­чись на те, що судом були порушені норми матеріального права. Апелянт зазначає, що у лютому 2004 року позивачу земельна частка була виділена в натурі, однак договір оренди землі переукладений не був, внаслідок чого СВК „Ударник" з осені 2003 року земельну частку позивача не використовував.

Судова колегія, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи й обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає, що скарга підлягає задоволенню ча­стково, оскільки суд першої інстанції не повно з'ясував обставини, що мають значення для справи.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що договір ренти, укладений між сторонами 31.03.2000 року, діяв на протязі 2004 року.

Проте з таким висновком суду колегія суддів не погоджується.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції не звернув уваги на те, що відповідно до Перехідних положень розділу 9 Закону України «Про оренду землі» громадяни - власники сертифікатів на право на земельну частку (пай) до виділення їм у натурі (на місцевості) земельних ділянок мають право укладати договори оренди земель сільськогосподарського призначення. Після виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) договір оренди землі переукладається відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач, як власник земельного сертифікату № НОМЕР_1, 31.03.2000 року уклав з відповідачем строком на 5 років договір оренди земель сільськогосподарського призначення, за умовами якого відповідач зобов'язаний сплачувати позивачу орендну плату в розмірі 1 % від вартості землі, що орендується.

На підставі рішення Нижньогірської райдержадміністрації №НОМЕР_2 від 10.11.2003 року земельна ділянка була виділена позивачу в натурі, виданий Державний акт на право власності на земельну ділянку.

З пояснень представника відповідача випливає, що після збору урожаю у 2003 році земельна ділянка на підставі вищевказаного договору ним більш не використовувалась. За таких обставин суд необгрунтовано стягнув з відповідача на користь позивача орендну плату за 2004 рік, оскільки з 2003 року зник об'єкт договору (земельна частка - пай), а відповідно і ціна договору, яка визначена виходячи з ціни предмету.

Відповідно до п.2.2 договору позивач зобов'язався не змінювати умови договору без згоди відповідача. Незважаючи на це, з його вини умови договору були змінені.

Таким чином, створилася ситуація, відповідно до якої договір оренди земельної ча­стки (паю), укладений між сторонами в установленому законом порядку розірваний не був, однак він фактично припинив свою дію, оскільки був змінений об'єкт договору.

Відповідно до ст.614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповід­альність за наявності її вини, якщо інше не встановлено договором.

Колегія суддів вважає, що відсутність предмету та ціни договору виключає ви­конання зобов'язань сторін. Оскільки позивач не навів доказів того, що відповідач у 2004 році продовжував використовувати належну йому земельну ділянку на умовах, викла­дених в договорі, не доказав, що СВК «Ударник» без достатніх правових підстав викори­стовувало його земельну частку, суд першої інстанції помилково дійшов висновку про обов'язок відповідача сплатити позивачу орендну плату за 2004 рік.

Невідповідність висновків суду обставинам справи є підставою для скасування рі­шення і ухвалення нового - про відмову в задоволенні позову.

Підстави для передачі справи на новий розгляд, передбачені ст. 311 ЦПК України відсутні.

Керуючись ст.ст. 303, 304, 307, 309, 313, 314 ЦПК України колегія суддів судової палаті у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у м. Фе-одосії,-

ВИРІШИЛА:

Апеляційну скаргу сільськогосподарського виробничого кооперативу „Ударник" задовольнити частково.

Рішення Нижньогірського районного суду АР Крим від 02 лютого 2006 року скасувати. В задоволенні позову ОСОБА_1 до сільськогосподарсько­го виробничого кооперативу „Ударник" про стягнення заборгованості по орендній платі відмовити.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з дня проголошення, однак може бути оскаржено до суду касаційної інстанції протягом двох місяців.

Судді:

Ломанова Л.О.                        Притуленко О.В.                          Полянська В.О.

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація