Справа №2а-256/1- 2010 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 лютого 2010 року Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
Головуючого судді БАРТАЩУК Л.П.
при секретарях: Полторак І.В.
з участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Лихошерст І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про зобов’язання здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач – ОСОБА_3 звернулася до Дніпровського районного суду м. Києва як адміністративного з позовом про зобов’язання здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, просила визнати відмову відповідача - УПФУ у Дніпровському районі м. Києва у здійсненні перерахунку їй щомісячного довічного грошового утримання незаконною та зобов’язати Управління пенсійного фонду у Дніпровському районі м. Києва протягом 10 днів з дня набрання рішенням законної сили здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_3 за період з травня 2008 року по листопад 2009 року включно, а також зобов’язати Управління пенсійного фонду у Дніпровському районі м. Києві в подальшому нараховувати та виплачувати щомісячне довічне грошове утримання відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про статус суддів».
Позовні вимоги мотивовані тим, що вона, як суддя у відставці, згідно Закону України «Про статус суддів» та постанови ВРУ «Про порядок введення в дію Закону України «Про статус суддів» з 1996 року отримує щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 82% від заробітної плати діючого судді.
Відповідач, відповідно до ст. 43 Закону України «Про статус суддів», зобов’язаний щомісячно робити перерахунок грошового утримання відносно заробітної плати діючого судді згідно довідок Територіального Управління Державної судової адміністрації в м. Києві.
Починаючи з березня 2008 року, такі довідки ТУ ДСА в м. Києві надаються відповідачеві, проте останній перерахунок грошового утримання не здійснює.
Так, в листі про відмову в здійсненні перерахунку №10852/06 від 19.11.2008р., Відповідач зазначив, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до Постанови ВРУ «Про порядок введення в дію Закону України «Про статус суддів», якими виключені норми щодо перерахунку щомісячного грошового утримання суддям у відставці в разі змін заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, тому і підстав для здійснення перерахунку немає.
Така відмова, на думку позивача, є незаконною і необґрунтованою, оскільки рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року визнані неконституційними положення п.п. 61-64 розділу ІІ, п. 3 розділу ІІІ «Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. і саме з цього часу Відповідач мав би робити перерахунок у випадку зміни заробітної плати працюючого судді.
В судовому засіданні представник позивача уточнила позовні вимоги, просить визнати відмову відповідача - УПФУ у Дніпровському районі м. Києва у здійсненні перерахунку ОСОБА_3 щомісячного довічного грошового утримання незаконною та зобов’язати Управління пенсійного фонду у Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_3 за період з травня 2008 року по грудень 2009 року включно, а також зобов’язати Управління пенсійного фонду у Дніпровському районі м. Києві в подальшому нараховувати та виплачувати Позивачеві щомісячне довічне грошове утримання відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про статус суддів».
Представник відповідача проти позову заперечував з підстав, викладених в письмових запереченнях (а.с. 41).
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що з 02.08.1996 року суддя ОСОБА_3. знаходиться у відставці (а.с. 30-35), перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва та має право на отримання щомісячного довічного грошового утримання суддів відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про статус суддів», що підтверджується довідкою №1225 від 19.05.2008р. (а.с. 5).
Довідками Територіального Управління Державної судової адміністрації у м. Києві про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, які долучені до матеріалів справи (а.с. 7-24), підтверджується розмір заробітної плати діючого судді в період з травня 2008 року по грудень 2009 року, який мав би бути врахований УПФУ у Дніпровському районі м. Києва для перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_3
З листа УПФУ у Дніпровському районі м. Києва № 10852/06 від 19.11.2008 року (а.с. 6) вбачається, що Відповідач відмовив Позивачеві у здійсненні перерахунку довічного грошового утримання суддям у відставці з тих підстав, що після прийняття рішення Конституційним Судом України від 22.05.2008 року відсутній порядок перерахунку довічного грошового утримання суддям у відставці, а тому відсутні підстави для перерахунку у зв’язку із зміною заробітної плати працюючих суддів на підставі довідок ТУ ДСА в м. Києві.
Згідно зі ст. 43 Закону України «Про статус суддів» судді, який пішов у відставку, за наявності відповідного віку і стажу роботи виплачується пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу". Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж до 90 відсотків заробітку судді. Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді менше 20 років і досяг 55-річного віку (для жінок - 50 років), розмір щомісячного грошового утримання обчислюється пропорційно кількості повних років роботи на посаді судді. При досягненні таким суддею пенсійного віку за ним зберігається право на одержання щомісячного довічного грошового утримання в зазначеному розмірі, або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, передбачених статтею 37 Закону України "Про державну службу".
Законом України (п.п. 61-64 розділу ІІ, п. 3 розділу ІІІ) «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007р. частину 4 ст. 43, ст. 44 Закону України "Про статус суддів", ст.ст. 123, 130 Закону України «Про судоустрій України», абзац 3 п. 1 Постанови ВРУ «Про порядок введення в дію Закону України «Про статус суддів» було викладено в новій редакції.
Рішенням Конституційного Суду України у справі N 10-рп/2008 від 22.05.2008 за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу IІ визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу I, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Згідно з ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, Рішення Конституційного Суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, після визнання неконституційними положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", тобто з 22.05.2008 року Відповідач мав діяти на підставі Закону України «Про статус суддів» та Постанови ВРУ «Про порядок введення в дію Закону України «про статус суддів», які передбачали здійснення перерахунку довічного грошового утримання суддів у відставці у разі зміни заробітної плати працюючого судді.
Суд не може прийняти доводів Відповідача щодо відсутності нормативного врегулювання питання здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці внаслідок прийняття постанови Пенсійного фонду України №15-1 від 06.078.2007 року «Про втрату чинності постанови Правління Пенсійного фонду України», якою скасовано постанову Пенсійного фонду України №21-3 від 22.12.2006р. «Про затвердження Порядку призначення і виплати щомісячного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України», оскільки Відповідачем не подано жодного доказу відповідного реагування до Пенсійного фонду України чи іншого органу державної влади щодо відсутності механізму виконання чинних Законів України та постанов ВРУ та необхідності врегулювання зазначених правовідносин.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки Закон України «Про статус суддів» (ст. 43) та постанова ВРУ «Про порядок введення в дію закону України «Про статус суддів» є чинними, вони підлягають виконанню усіма підприємствами, установами та організаціями, державними органами,їх посадовими особами, фізичними та юридичними особами.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_3 про визнання відмови відповідача - УПФУ у Дніпровському районі м. Києва у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання незаконною підлягають задоволенню. Задовольняючи позовні вимоги в цій частині, суд вважає необхідним зобов’язати Управління пенсійного фонду у Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_3 за період з травня 2008 року по грудень 2009 року включно у зв’язку із зміною заробітної плати працюючого судді на підставі довідок Територіального управління Державної судової адміністрації в м. Києві за відповідні періоди , з урахуванням проведених позивачеві за цей період виплат.
Щодо вимог позивача про зобов’язання Управління пенсійного фонду у Дніпровському районі м. Києві в подальшому нараховувати та виплачувати їй щомісячне довічне грошове утримання відповідно до вимог ст. 43 Закону України «Про статус суддів» суд вважає, що в їх задоволенні слід відмовити, оскільки вирішення спорів на майбутнє не передбачене чинним КАС України.
Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч. 1, 3 ст. 94 КАС України.
Враховуючи викладене та керуючись ч.2 ст.19, ст. 152 Конституції України, ст. 43 Закону України «Про статус суддів», постановою ВРУ «Про порядок введення в дію Закону України «Про статус суддів», рішенням Конституційного Суду України №1-28/2008 від 22.05.08 року, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007р., ст. ст. 2, 6, 9, ч. 2 ст. 99, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду у Дніпровському районі м. Києва про зобов’язання здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання – задовольнити частково.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_3 у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання незаконними.
Зобов’язати Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_3 за період з 22 травня 2008 року по грудень 2009 року включно, з урахуванням проведених позивачеві за цей період виплат щомісячного довічного грошового утримання.
В решті позовних вимог ОСОБА_3 відмовити.
Стягнути з Держаного бюджету України на користь ОСОБА_3 3 грн. 40 коп. судового збору .
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у 20-ти денний термін з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, яка подається на протязі 10-ти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
СУДДЯ:
Справа №2а-256/1- 2010 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(вступна та резолютивна частини)
19 лютого 2010 року Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
Головуючого судді БАРТАЩУК Л.П.
при секретарях: Полторак І.В.
з участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про зобов’язання здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до ч. 3 ст. 160 Кодексу Адміністративного Судочинства України, суд може залежно від складності справи оголосити вступну та резолютивну частину постанови, з повним текстом постанови сторони можуть ознайомитися протягом 3 днів.
Відповідно до п. 4 ст.167 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду у Дніпровському районі м. Києва про зобов’язання здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання – задовольнити частково.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_3 у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання незаконними.
Зобов’язати Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_3 за період з 22 травня 2008 року по грудень 2009 року включно, з урахуванням проведених позивачеві за цей період виплат щомісячного довічного грошового утримання.
В решті позовних вимог ОСОБА_3 відмовити.
Стягнути з Держаного бюджету України на користь ОСОБА_3 3 грн. 40 коп. судового збору .
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у 20-ти денний термін з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, яка подається на протязі 10-ти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
СУДДЯ: