Судове рішення #8040406

Справа №2-а-3027/1-2009 р.

П О С Т А Н О В А  

І М Е Н Е М                                          У К Р А Ї Н И

    07 грудня  2009 року Дніпровський районний суд м. Києва в складі:

Головуючого судді:                                   БАРТАЩУК Л.П.

при секретарі                                            Тилка І.В.

            розглянувши у відкритому судовому засіданні  в приміщенні Дніпровського районного суду м. Києва адміністративну справу за позовом  ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва  про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,  -

                                  В С Т А Н О В И В:

            Позивач – ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва, просить визнати дії відповідача щодо відмови їй у здійсненні перерахунку пенсії неправомірними та зобов’язати відповідача здійснити перерахунок  пенсії відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» та рішення Конституційного Суду України №19/рп від 08.09.2009 року з 01.02.2008 року та зобов’язати відповідача в подальшому здійснювати такий перерахунок без встановлення її граничного розміру, виходячи із заробітної плати без її обмеження  у разі підвищення посадових окладів державним службовцям в порядку, передбаченому постановою КМУ від 31.05.2000 року №865.

          Свої вимоги позивач мотивує тим, що Управлінням Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва в лютому 2008 року їй була нарахована пенсія відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» із застосуванням положення абзаців 3,4 пункту 13 розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яким було встановлено, що заробітна плата для обчислення пенсії враховується в межах величини фактичних витрат на оплату праці  найманих працівників, з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, і розмір пенсії не можу перевищувати цю межу. Тому призначена їй пенсія була обчислена не з усієї суми заробітної плати, і із установленого вище положення Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» максимального граничного розміру, а розмір пенсії був обмежений мінімальними розмірами пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». У зв’язку з прийняттям Конституційним судом України рішень №8-рп/2005 від 11.10.2005 року та №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, вона звернулася до  УПФУ у Дніпровському районі м. Києва з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» без обмеження розміру заробітної плати, з якої призначається пенсія та без обмеження граничного розміру пенсії з лютого 2008 року, проте відповідачем листом від 05.10.2009 року їй було відмовлено в здійсненні перерахунку з тих підстав, що пенсія державним службовцям відповідно до пункту 10 постанови КМУ №530 від 28.05.2008 року не можуть перевищувати 12 мінімальних пенсій за віком, встановленої абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, позивач вважає, що дії відповідача по відмові в здійсненні перерахунку пенсії є протиправними та її порушене право підлягає судовому захисту.

           До судового розгляду позивач направила письмову заяву, відповідно якої позовні вимоги підтримала свої позовні вимоги повністю, просила задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві, а справу розглянути у її відсутність.

          Представник відповідача  проти позову заперечував з підстав, викладених в письмових запереченнях (а.с. 25-28), в позові просив відмовити. Зокрема, зазначив,  що пенсії державним службовцям відповідно до пункту 10 постанови КМУ №530 від 28.05.2008 року не можуть перевищувати 12 мінімальних пенсій за віком, встановленої абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Рішення, згідно з яким Кабінет Міністрів України визнав неконституційним пункт 10 постанови КМУ №530 від 28.05.2008 року прийнято лише 08.09.2009 року, тому підстав для перерахунку пенсії з 01 лютого 2008 року немає, а здійснення перерахунку без обмежень можливе лише з дня прийняття рішення Конституційним Судом України – з 08.09.2009 року.

          Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

          Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва та отримує пенсію за віком  відповідно до Закону України «Про державну службу».

           28.09.2009 року ОСОБА_1 звернулася до Відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії без обмеження її граничного розміру.

          Листом від 05.10.2009 року ОСОБА_1 було відмовлено у здійсненні перерахунку з лютого 2008 року та роз’яснено, що перерахунок пенсії без обмеження граничного розміру УПФУ у Дніпровському районі м. Києва було їй здійснено з 08.09.2009 року, а підстав для здійснення перерахунку та виплати пенсії з лютого 2008 року немає..

           Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

         Згідно зі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв’язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом , відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

          Відповідно до ч. 4 ст. 19 закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, у межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, оподаткованого доходу (прибутку), загального оподаткованого доходу, що дорівнюють 15-ти розмірам прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.

          Відповідно до ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» прожитковий мінімум для працездатних осіб у лютому 2008 року становив 663 грн.

         Отже, сума заробітної плати, на яку нараховувалися страхові внески на загальообов’язкове державне пенсійне страхування (максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, на яку нараховуються внески) у лютому 2008 року становила 663 грн. * 15 = 9 495 грн.

         Як вбачається з матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1, оглянутої в судовому засіданні, з 01.02.2008 року заробітна плата ОСОБА_1, згідно довідки Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації, становить 12 961, 98 грн., але максимальна величина, з якої справляються страхові внески за цей період, становила 9495 грн..

        Стаж державної служби ОСОБА_1 становить понад 20 років, що підтверджується копією трудової книжки, копія якої містяться  в матеріалах, отже розмір пенсії, відповідно до ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу»  має становити 90% від заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, тобто 7785, 90 грн. (90% від 9495, 00 грн.).

        Проте, згідно підпункту 2 пункту 37 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»  частину 4 статті 37 Закону України «Про державну службу» викладено в такій редакції: «пенсія державному службовцю виплачується незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

          22.05.2008 року Конституційний Суд України прийняв рішення, згідно з яким деякі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.200 року визнано неконституційними ( в тому числі  пункт 37 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

         Згідно з ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

         Таким чином, з моменту прийняття рішення Конституційним Судом України від 22.05.2008 року  немає законодавчого обмеження щодо максимального розміру пенсій державним службовцям, а тому здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 Відповідач мав з 22.05.2008 року .

          Судом не приймаються твердження  Відповідача відносно того, що при перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 в період з 22.05.2008 року до 08.09.2009 року Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва керувалися постановою КМУ № 530 від 28.05.2008р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», що набрала чинності з 22.05.2008 року, та була визнана неконституційною тільки 08.09.2009 року Конституційним Судом України, якою було передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, призначених (перерахованих) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої згідно з абзацом першим статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»,  оскільки надання законодавцем  права Кабінету Міністрів України видавати обов’язкові для виконання нормативно-правові акти – постанови, розпорядження, не означає, що останній, встановлюючи  порядок нарахувань та виплат, може допустити звуження змісту та обсягу прав, встановлених Законом.  

          Відповідно до ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень і зобов'язати відповідача вчинити певні дії.

          Згідно зі ст.71 КАС України,  обов'язок  щодо доказування правомірності  свого  рішення,  дії  чи  бездіяльності покладається на   відповідача,   якщо   він   заперечує   проти адміністративного позову.

          Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про прийняття рішення щодо перерахунку їй пенсії у подальшому, суд вважає, що вони не підлягають задоволенню, оскільки захист прав, свобод чи інтересів на майбутнє чинним КАС України не передбачено.

           З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1, необхідність зобов’язати Відповідача здійснити перерахунок та виплату  пенсії позивачу в період з 22.05.2008 року по день прийняття даної постанови судом, без встановлення її граничного розміру, виходячи із заробітної плати без її обмеження.

          Керуючись ст. 19, 46, 52, 62 Конституції України, Законом України «Про Кабінет Міністрів України», законом України «Про державну службу», рішеннями Конституційного  Суду України від 22.05.2008 року, №19рп/2009 від 08.09.2009 року, керуючись ст. 11, 17, 71, 99, 100, 158-163, 167, 186 КАС України суд,  -

ПОСТАНОВИВ:

         Позов  ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва  про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

       Визнати протиправними діяння Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_1 в здійсненні перерахунку та виплати пенсії в період з 22.05.2008 року без встановлення її граничного розміру, виходячи із заробітної плати без її обмеження.

      Зобов’язати  Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи  з 22.05.2008 року, без встановлення її граничного розміру, виходячи із заробітної плати без її обмеження, відповідно до вимог Закону України «Про державну службу», з урахуванням проведених позивачеві за відповідний період виплат.

      В решті позовних вимог ОСОБА_1 – відмовити.

       Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Дніпровський районний суд м. Києва заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів та наступним поданням протягом 20 днів з дня  подання заяви – апеляційної скарги.

     

       СУДДЯ:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація