Справа №2-А-382/1-2010 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2010 року Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
Головуючого судді Бартащук Л.П.
при секретарі Полторак І.В.
з участю позивача ОСОБА_1, його представника ОСОБА_2, представника відповідача Малішенко М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України у м. Києві про перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просить зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України у м. Києві провести перерахунок пенсії з 12.11.2007 року згідно з Наказом Міністра Оборони України №377 від 28.07.2008 року та виплатити йому компенсацію за минулий час з 12.11.2007 року.
В обгрунтування позовних вимог посилається на. те, що він перебував на військовій службі 25 років 3 місяці та звільнений у 1993 році.
Вказує, що після його звільнення відбулося неодноразове підвищення грошового забезпечення військовослужбовцям.
Будучи незгодним із розміром нарахованої пенсії, він звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві про її перерахунок, але у здійсненні перерахунку та виплати пенсії йому було відмовлено.
Вважає відмову неправомірною, оскільки згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено здійснення перерахунку усіх призначених пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку з введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Вважає, що він має право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною його посадового окладу викладача, з 1180 грн. до 1250 грн., згідно з Наказом Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали повністю з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник Головного Управління Пенсійного фонду України у м. Києві в судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на те, що відповідно до ч.3 ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-Х11 від 09.04.1992 року, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із веденням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 Закону. Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осю. звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». П.1 вищезазначеного порядку встановлено, що перерахунок раніше призначених, відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв»язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
У зв'язку з тим, що рішення про перерахунок пенсій військовослужбовцям Кабінетом Міністрів України у 2008 році не приймалося, представник відповідача вважає, що підстав для здійснення перерахунку немає та просить в позові відмовити.
Суд, вислухавши пояснення позивача, його представника, представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Я вбачається з матеріалів справи, позивач перебував на військовій службі 25 років 3 місяці. Звільнений з військової служби в 1993 році.
Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17.07.1992р. № 393 встановлено, що пенсії обчислюються з таких видів грошовою забезпечення, окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене знання, науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби). Розмір додаткових видів грошового забезпечення визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією незалежно від наявних перерв у службі.
Згідно п.5 Рішення Конституційного Суду України від 14.06.2007 року зі змісту конституційних подань та звернень випливає, що їх автори порушують питання про офіційне тлумачення положень частини 3 ст.43, частини 3 ст.63 Закону №2262-ХХІ в редакціях, які. були чинними до набрання чинності Законом №1769-УІ, ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України з питань соціального захисту військовослужбовців» від 16.12.2004 року №2255-ІV та ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 03.04.2007 року №857-V.
Рішенням Конституційного Суду України від 14.06.2007 року визнано таким, що відповідає Конституції України, перше речення пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві положенням ЗУ «Про внесення змін до от. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 15.06.2004 року: «Встановити, що особи, яким раніше призначено пенсії відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» , мають право на перерахунок пенсії з урахуванням положень цього Закону та виплату 50% перерахованої пенсії з 01.01.2005 року, а з 01.01.2006 року -10% перерахованої пенсії».
Таким чином, зазначеними нормами права встановлено, що при призначені пенсій військовослужбовцям повинні враховуватися: оклад за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; оклад за військове або спеціальне звання, процентна надбавка за вислугу років, а також додаткові види грошового забезпечення, що надаються щомісяця у розмірі середньомісячної їх суми за останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією.
Пенсія повивачу нараховувалась, виходячи з таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років і т.д.
Згідно з абз. 2 п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 квітня 2005 року № 4 « Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» щомісячні надбавки, доплати та підвищення, які є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення мають зараховуватися при нарахуванні пенсій лише тим особам, котрі отримували їх під час проходження служби і були звільнені з неї вже після їх запровадження.
Згідно з Постановою №4 Пленуму Верховного Суду України від 15.04.2005 року « Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців ( крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб, законодавством питань пенсійного забезпечення, яке діяло до 01.01.2005 року, не було передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв’язку з запровадженням після звільнення військовослужбовців та осіб, котрі мають право на пенсію згідно із законом № 2262-ХП , нових, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, яких вони не отримували під час служби, а також премій. Закон № 1769-ІУ, який набув чинності 1 січня 2005 року немає зворотної сили, тому вимоги щодо перерахунку пенсії з урахуванням запроваджу вальних після звільнення зі служби нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за минулий час, тобто до 01 січня 2005 року задоволенню не підлягають.
Судом встановлено, що відповідно до ч.3 ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року, усі призначені за даним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року затверджено порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». П.1 вищезазначеного порядку встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв’язку з введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвишень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Встановлено, що згідно довідки від 28.01.2010 року Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві, ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного Управління Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію за вислугу років.
Останній раз розмір пенсії станом на 28.01.2010 року складав 1 809 грн. 73 коп., згідно перерахунку пенсії з 29.12.1993 року за Постановою КМ України №1294 від 07.11.2007 року.
Позивач вважає, що він має право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною його посадового окладу викладача з 1180 грн. до 1250 грн., згідно з Наказом Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року.
Однак, з такими доводами позивача суд не погоджується, оскільки Наказ Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року є внутрішнім актом Міністерства оборони України, носить тимчасовий характер, а перерахунок пенсій має здійснюватися виключно у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України.
Крім того, судом встановлено, що рішення про перерахунок пенсій військовослужбовцям Кабінетом Міністрів України у 2008 році не приймалися.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд, вважає, що позивачем не надано достатніх та беззаперечних доказів в обгрунтування своїх позовних вимог, а тому в задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити.
Керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», «Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», Постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей»від 17.07.1992 року № 393, Рішенням Конституційного Суду України від 14.06.2007 року, Постановою № 4 Пленуму Верховного Суду України від 15.04.2005 року « Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», ст.ст. 11, 70, 71, 159, 160, 161, 162, 163, 167, 256 Кодексу Адміністративного судочинства України суд, -
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України у м. Києві про перерахунок пенсії - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у 20-ти денний термін з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10-ти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
СУДДЯ: