Справа №2-382-2010 р.
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2010 року м. Олександрія
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
судді – Чохонелідзе Л.М., при секретарі – Юрчук Л.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до відкритого акціонерного товариства комерційного банку «Надра» про стягнення боргу за договором банківського вкладу,
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2009 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відкритого акціонерного товариства комерційного банку «Надра» про стягнення боргу за договором банківського вкладу.
Позивач свої вимоги мотивує тим, що у червні 2008 року було укладено договір про внесення на депозитний рахунок коштів у розмірі 2 350 Євро 00 євроцентів. Відповідач не виконав умови договору, тому позивач просить стягнути з відповідача внесок у розмірі 2 350 Євро 00 євроцентів та судові витрати у розмірі 120 грн. 00 коп.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Згідно ч. 2 ст. 77 ЦПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, зобов’язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що сторони та інші особи, які беруть участь у справі, не з’явилися в судове засідання без поважних причин.
Відповідачі про час і місце судового засідання повідомлялися належним чином, про що свідчать розписки про одержання судової повістки, причину неявки суду не повідомили. Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Матеріалами справи встановлено, що 05 червня 2008 року було укладено договір №455831 про строковий банківський вклад (депозит) «Моє майбутнє», оформлений в рамках пакету послуг «ПП Базовий» між відкритим акціонерним товариством комерційного банку «Надра» та ОСОБА_1. Внесок становив 2 350 Євро 00 євроцентів. Строк дії вкладу 12 місяців.
Згідно п. 3.1.2 договору №455831, вкладник має право на отримання суми вкладу та нарахованих процентів, відповідно до умов договору.
Відповідно до п. 2.3 договору №455831, процентна ставка по вкладу встановлюється в розмірі 10,9 % річних.
Суд дійшов висновку, що на момент подачі позову до суду строк дії договору закінчився, але відповідач не повернув внесок у розмірі 2 350 Євро 00 євроцентів та відсотки позивачу.
Відповідно до ст. 1058 ЦК України, за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладники) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов’язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.
Згідно ст. 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність», поняття вкладу (депозиту) визначається як кошти у готівковій або в безготівковій формі, у валюті України чи в іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберігання або без зазначення такого строку і підлягають виплаті вкладникові відповідно до законодавства України та умов договору.
Стаття 47 Закону України «Про банки і банківську діяльність» передбачає, що операції з приймання вкладів (депозитів) від юридичних і фізичних осіб належить до виключно банківських операцій.
Суд дійшов висновку, що з моменту прийняття вкладу у відкритого акціонерного товариства комерційного банку «Надра» виникло зобов’язання щодо повернення вкладнику такої ж самої суми грошей та нарахованих на цю суму процентів на умовах та в порядку, встановлених договором.
Згідно ст. 1059 ЦК України, договір банківського вкладу укладається у письмовій формі.
Письмова форма договору банківського вкладу вважається додержаною, якщо внесення грошової суми підтверджено договором банківського вкладу з видачею ощадної книжки або сертифіката чи іншого документа, що відповідає вимогам, встановленим законом, іншими нормативно-правовими актами у сфері банківської діяльності (банківськими правилами) та звичаями ділового обороту.
Відповідно до ст. 1061 ЦК України, банк виплачує вкладникові проценти на суму вкладу в розмірі, встановленому договором банківського вкладу.
Суд дійшов висновку, що проценти на банківський вклад нараховуються від дня, наступного за днем надходження вкладу в банк, до дня, що передує його поверненню вкладникові або списанню з рахунка вкладника з інших підстав.
Згідно ст. 526 ЦК України, зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов’язані встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Суд дійшов висновку, що строком є певний період у часі, зі спливом якого пов’язана дія, яка має юридичне значення, зокрема повернення внеску, так як термін виконання зобов’язання відповідачем настав 05 червня 2009 року.
Згідно ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.
Відповідно до ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов’язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно ст. 629 ЦК України, договір є обов’язковим до виконання сторонами.
Суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення заборгованості підлягають задоволенню, так як дія депозитного договору закінчилася та відповідно до умов договору відповідач, станом на дату закінчення договору повинен був повернути депозитний вклад позивачу.
У задоволенні позовних вимог щодо стягнення моральної шкоди необхідно відмовити, так як при даному виді правовідносин Законодавство України не допускає відшкодування моральної шкоди.
Згідності ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від оплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
Відповідно до п. 37 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито», від сплати державного мита звільняються: громадяни – за позовами про відшкодування збитків, завданих неповерненням у терміни, передбачені договорами або установчими документами, грошових та майнових внесків, які бали залучені до акціонерних товариств, банків, кредитних установ, довірчих товариств та інших юридичних осіб, які залучають кошти та майно громадян.
Таким чином, сума боргу, а також сума судових витрат підлягає стягненню з відповідача на користь позивача та на користь держави.
На підставі вкладеного та керуючись ст. 2, 47 Закону України «Про банки та банківську діяльність», ст. ст. 526, 530, 626, 628, 629, 1058, 1059, 1061 ЦК України, 10, 11, 60, 88, 209, 212, 214-215, 224 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства комерційного банку «Надра» на користь ОСОБА_1 заборгованість за договором строкового банківського вкладу (депозиту) у розмірі 2 350 Євро 00 євроцентів, що становить за офіційним курсом НБ України – 25 826 (двадцять п’ять тисяч вісімсот двадцять шість) грн. 50 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 120 (сто двадцять) грн. 00 коп.
Відмовити у задоволенні позовної вимоги щодо стягнення моральної шкоди.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства комерційного банку «Надра» на користь держави судовий збір у розмірі 258 (двісті п’ятдесят вісім) грн. 26 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Кіровоградської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк встановлений статтею 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заочне рішення набирає законної сили відповідно до загального порядку.
СУДДЯ: Л.М. ЧОХОНЕЛІДЗЕ