Судове рішення #8009321

Справа № 2а – 79

2010 рік

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

              21 січня 2010 року Святошинський районний суд м. Києва у складі:

    головуючого судді -                                      Бондаренка О.В.,

   при секретарі -                                                                Мороз Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

 

Позивач звернувся з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про зобов'язання вчинити певні дії. Свої позовні вимоги обґрунтував тим, що він  перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва та перебуваючи на пенсії, продовжує працювати.   У травні 2009 року він на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку його пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, на підставі того, що в травні 2009 року на базі наданих документів та поданої заяви був виконаний перерахунок пенсії, однак в рахунок була помилково врахована середня заробітна плата за 2007 рік, яка складає 1 197,00 грн., тоді як середня заробітна плата за 2008 р. складає 1 593 грн..  Наведені обставини дали підстави позивачу вважати , що відповідач вчинив порушення приписів ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при проведенні перерахунку його пенсії у 2009 році, що призвело до значного заниження її розміру. Дані порушення полягають в тому, що відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній станом на 2009 рік) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.  

В своєму позові позивач послався на те, що відповідно  з ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній станом на 2009 рік) заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:   Зп=Зс х (Ск : К), де:   Зп  - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;   Зс  - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;   Ск   - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + КзЗ + ...+ Кзn);   К   - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Однак у порушення положень ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній станом на 2009 рік) відповідач при перерахунку пенсії позивача у 2009 році застосував не показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2008 рік (який передував року звернення за перерахунком пенсії), а показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не заявився, направив до суду письмові заперечення проти позову, де посилався на законність дій відповідача і відповідність їх нормам діючого пенсійного законодавства та просить розглядати справу без представника.

Суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності представника суб’єкта оскарження згідно частини 3 ст.122 КАС України на підставі наявних у справі доказів.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1  є пенсіонером за віком, що стверджується пенсійним   посвідченням від 25.03.2005р. (а.с. 8 - копія посвідчення).

21.09.2009р. ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з травня 2009 року, враховуючи дані для обчислення пенсії в 2009 році середню заробітну плату за 2008 р., яка становить 1 593 грн. 00 коп. (а.с. 9 – копія заяви).

    У листі Управління пенсійного фонду України  в Святошинському районі м. Києва від 25.09.2009р. адресованому позивачу  зазначено, що при проведенні перерахунку його пенсії з 01.06.2009р. відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (по стажу та заробітку) було застосовано показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 р.(1197,91 грн.) (а.с. 10 – копія листа).

Згідно частини 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій цього Закону.

Відповідно до частини 2 ст.40 вказаного вище Закону передбачено, що під час обчислення пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.

В ст.4 та п.16 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з даного Закону, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. До приведення   законодавства України у відповідність з даним Законом, закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить даному Закону.

Зокрема, п. 11 Постанови КМУ N530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008р. встановлено, що у разі, коли застрахована особа після   призначення пенсії відповідно до цього Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з   якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року   перерахунку пенсії.

Тобто, проведення перерахунку пенсії передбачено частиною 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», врегульовано Постановою КМУ №530 від 28.05.2008р., яка є чинна, не суперечить нормам Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і п.11 якої встановлено проведення перерахунку із застосуванням показника середньої заробітної плати за рік, що передує  року звернення за перерахунком пенсії.

Згідно частини 2 ст. 19 і 3 ст.22 Конституції України, органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України та при прийнятті нових нормативно-правових актів або внесення змін у діючі, не допускається зменшення змісту й обсягу існуючих прав і свобод.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про Пенсійний фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсії приймається районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.

Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача є   Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва.

Право позивача на перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати   працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії закріплено у Законі, гарантовано державою та підтверджується відповідними доказами, а обов’язок здійснення перерахунку пенсії позивача покладено саме на відповідача.

Керуючись частиною 2 ст.19, частиною 3 ст.22 Конституції України, частинами 1, 2 ст.40, частиною 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», п. 11 Постанови КМУ №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» від 28.05.2008р., ст.ст. 9, 11, 160-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про зобов'язання вчинити певні дії  - задовольнити.

Визнати дії Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну особу застраховану в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007р. - протиправними.

 Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 червня 2009р. на підставі заяви ОСОБА_1 з дотриманням положень чинної редакції ст..ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2008р.

    Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду м. Києва через районний суд, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі та подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

        Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація