Судове рішення #8008034

Справа № 2-а-2255/2008

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ

АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

 ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

07     жовтня 2008 року     м.  Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді     Сорочко C.O.,

при секретарі     Ясинському С. Г.,

за участю представника позивача     Мал ай А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у місті Чернігові до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення податкового боргу,  -

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у місті Чернігові (далі - ДПІ у м.  Чернігові) звернулась до суду з адміністративним позовом до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (далі - СПД ОСОБА_2.) про стягнення за рахунок активів податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб в розмірі 84543 грн. 52 коп. та з податку на додану вартість в розмірі 188562 грн.,  всього на суму 273105 грн. 52 коп. Позовні вимоги мотивує тим,  що відповідно до п.п.5.4.1 п.5.4  ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджена сума податкового зобов'язання,  не сплачена платником податків у визначені законом строки,  визнається сумою податкового боргу. Відповідач несвоєчасно і не в повному обсязі сплачує податки до бюджету.

8     судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав і просив їх
задовольнити в повному обсязі,  посилаючись на обставини викладені в позовній
заяві.

Представник відповідача в судове засідання повторно не з'явився,  про час та місце розгляду справи повідомлявся в установленому порядку.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали,  заслухавши пояснення представника позивача,  всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини,  на яких ґрунтується позов,  об'єктивно оцінивши докази,  які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті,  суд вважає,  що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

СПД ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) зареєстрований виконкомом Чернігівської міської ради 10.11.2003 року та взятий на податковий облік в ДПІ у м.  Чернігові 11.11.2003 року,  що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця та довідкою податкової інспекції про взяття на облік платника податків.

Місце знаходження відповідача станом на дату звернення ДПІ у м.  Чернігові до суду є АДРЕСА_1,  що підтверджується наявним у справі витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Відповідно до п.3 ч.1  ст.  9 Закону України «Про систему оподаткування» платник податків зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законодавством терміни.

СПД ОСОБА_2 є платником податку на додану вартість та відповідно до п.п. 4.1.1. п. 4.1.  ст.  4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання,  яку зазначає у податковій декларації.

Абзацом «б» підпункту 4.2.2. пункту 4.2. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено,  що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань,  заявлених у податкових деклараціях.

Згідно абзацу «в» п.п. 7.2.1. п. 7.2.  ст.  7 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку зобов'язаний надати покупцю податкову накладну,  що має містити зазначені окремими рядками повну або скорочену назву,  зазначену у статутних документах юридичної особи або прізвище,  ім'я та по батькові фізичної особи,  зареєстрованої як платник податку на додану вартість. Підпунктом 7.2.4. пункту 7.2. статті 7 вказаного Закону право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам,  зареєстрованим як платники податку у порядку,  передбаченому статтею 9 цього Закону. Суб'єкти підприємницької діяльності,  що перейшли на спрощену систему оподаткування,  яка не передбачає сплати податку або передбачає його нарахування за ставками,  іншими,  ніж визначені пунктом 6.1 статті 6 або пунктом 81.2 статті 81 цього Закону,  втрачають право на нарахування податку,  податковий кредит та складання податкової накладної,  а також на отримання відшкодування за податковий період,  в якому відбувся такий перехід. Це правило поширюється також на підприємства,  звільнені від сплати податку до бюджету за рішенням суду. Згідно п.п. 7.4.5. п. 7.4.  ст.  7 Закону не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг),  не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту). У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку,  попередньо включені до складу податкового кредиту,  залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами,  платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій,  установлених законодавством,  нарахованих на суму податкового кредиту,  не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.

Відповідно до п.п. 17.1.3 п. 17.1.  ст.  17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами,  викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону,  такий платник податків   зобов'язаний   сплатити   штраф   у   розмірі   десяти   відсотків   від   суми

недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів,  установлених для такого податку,  збору (обов'язкового платежу),  починаючи з податкового періоду,  на який припадає така недоплата,  та закінчуючи податковим періодом,  на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу,  але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати,  незалежно від кількості податкових періодів,  що минули.

На підставі акту документальної перевірки № 1333\17-219\2221904072 від

12.12.2007     року ДПІ у м.  Чернігові винесено податкове повідомлення-рішення №
0014531720\0 від 21.12.2007 року,  яким відповідачу визначено суму податкового
зобов'язання з податку на додану вартість за основним платежем на суму 125598
грн. та за штрафними санкціями на суму 62799 грн.,  всього на суму 188397 грн.,  яке
направлено відповідачу рекомендованою кореспонденцією,  але не отримано ним та
розміщено на дошці оголошень,  що підтверджується відповідним актом.

Відповідно до абзацу «а» п.п. 4.2.2. п. 4.2.  ст.  4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.

На підставі акту перевірки № 81 \17-419\2221904072 від 09.02.2008 року ДПІ у м.    Чернігові   винесено   податкове   повідомлення-рішення   №   0000071740\0   від

17.03.2008     року,  яким визначено суму податкового зобов'язання відповідачу за
штрафними санкціями за платежем податку на додану вартість в розмірі 170 грн.,
яке направлено відповідачу рекомендованою кореспонденцією та отримано ним.

Таким чином загальна сума податкового боргу з податку на додану вартість з урахуванням існуючої переплати в розмірі 5 грн.,  станом на час звернення позивача до суду,  за відповідачем значиться в розмірі 188562 грн.

Відповідно до абзацу «г» підпункту 4.2.2. пункту 4.2. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо згідно з законами з питань оподаткування особою,  відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу),  є контролюючий орган.

Статтею 13 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий доход,  тобто різниця між валовим доходом (виручки у грошовій та натуральній формі) і документально підтвердженими витратами,  безпосередньо пов'язаними з одержанням доходу. Якщо ці витрати не можуть бути підтверджені документально,  то вони враховуються податковими органами при проведенні остаточних розрахунків за нормами,  визначеними Головною державною податковою інспекцією України за погодженням з Міністерством економіки України та Державним комітетом України по сприянню малим підприємствам та підприємництву. До складу витрат,  безпосередньо пов'язаних з одержанням доходів,  належать витрати,  які включаються до складу валових витрат виробництва (обігу) або підлягають амортизації згідно з Законом України "Про оподаткування прибутку підприємств". При здійсненні операцій з купівлі-продажу корпоративних прав та визначених законом цінних паперів,  крім набутих у випадках,  визначених пунктом "з" статті 5 цього Декрету,  оподатковуваним доходом громадянина,  у тому числі зареєстрованого як суб'єкт підприємницької діяльності,  вважається прибуток,

тобто різниця між доходом,  отриманим від продажу таких корпоративних прав та цінних паперів протягом звітного року,  та документально підтвердженими витратами на їх придбання,  понесеними громадянином протягом звітного року або попередніх звітному років. Облік фінансових результатів операцій з купівлі-продажу корпоративних прав та цінних паперів ведеться у порядку,  встановленому пунктом 7.6 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств". Прибуток,  отриманий громадянином від операцій з купівлі-продажу корпоративних прав та цінних паперів,  обчислений за результатами звітного року,  включається до складу його сукупного річного оподатковуваного доходу.

Відповідно до п.п. 17.1.5. п. 17.1.  ст.  17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання платника податків за підставами,  визначеними у підпункті "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону,  штрафні санкції не застосовуються,  за винятком випадків,  які підпадають під дію підпункту 17.1.7 цього пункту.

На підставі акту перевірки № 1333М 7-219\2221904072 від 12.12.2007 року ДПІ у м.  Чернігові винесено податкове повідомлення-рішення № 0014521720\0 від 21.12.2007 року,  яким відповідачу визначено суму податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб за основним платежем у сумі 85018, 31 грн.,  яке направлено відповідачу рекомендованою кореспонденцією,  але не отримане та розміщено на дошці оголошень,  що підтверджується відповідним актом.

Згідно п.п. 16.1.1. п. 16.1.  ст.  16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

В результаті несвоєчасної сплати податкового зобовязання і відповідності до  ст.  16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» ДПІ у м.  Чернігові нараховано пеню в розмірі 1, 20 грн.

Таким чином,  загальна сума податкового боргу з податку з доходів фізичних осіб,  з урахуванням існуючої переплати в розмірі 352, 39 грн.,  уточненої декларації,  якою зменшено податкове зобов'язання на 186, 60 грн. та нарахованої пені,  станом на час звернення позивача до суду,  за відповідачем значиться в розмірі 84543, 52 грн.

Відповідно п. п. 6.2.1. п. 6.1.  ст.  6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки,  податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

ДПІ у м.  Чернігові відповідачу була надіслана перша податкова вимога № 1/579 від 12.02.08р. на загальну суму податкового боргу за погодженим податковим зобов'язанням в розмірі 273120, 92 грн. та друга податкова вимога № 2/2244 від 02.04.08р. на загальну суму податкового боргу в розмірі 272935, 73 грн. Вказані податкові вимоги надіслані відповідачу рекомендованою кореспонденцією та отримані ним.

У відповідності до пп.5.2.1 п.5.2  ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання вважається узгодженим у день отримання платником податків повідомлення-рішення,  окрім випадку коли платник

податків вважає,  що контролюючий орган невірно визначив податкове зобов'язання та на протязі десяти днів звертається до такого органу зі скаргою про перегляд відповідного рішення.

Відповідно до ч.5 пп.6.2.4 п.6.2  ст. 6 названого Закону,  у разі,  коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб,  їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу,  незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків,  податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень позивача,  податкові вимоги,  відповідачем в межах подальшої процедури апеляційного оскарження чи в судовому порядку не оскаржені.

У відповідності до п.1.3  ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами",  податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності),  самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку,  але не сплачене у встановлений строк.

У відповідності до пп. 3.1.1 п. 3.1  ст.  З Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Враховуючи вищевикладене,  позовні вимоги Державної податкової інспекції у місті Чернігові до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 підлягають задоволенню оскільки є законними та обґрунтованими,  а податкова заборгованість стягненню за рахунок активів відповідача.

Керуючись  ст.  ст.  122,  158 - 163,  167,  Кодексу адміністративного судочинства України,  суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державної податкової інспекції у місті Чернігові до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2,  задовольнити.

Стягнути за рахунок активів з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) 188 562 (сто вісімдесят вісім тисяч п'ятсот шістдесят дві) грн. податкового боргу з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт,  послуг) на р/р 31110029700002,  код 14010100. Одержувач: держбюджет,  код 22825965. Банк: ГУДК в Чернігівській області,  МФО 853592.

Стягнути за рахунок активів з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) 84 543 (вісімдесят чотири тисячі п'ятсот сорок три) грн. 52 коп. податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб на р/р 33217801700002,  код 11010200. Одержувач: місцбюджет,  код 22825965. Банк: ГУДК в Чернігівській області,  МФО 853592.

Постанова відповідно до ч. 1  ст.  254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви про апеляційне оскарження,  встановленого цим Кодексом,  якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі,  особою,  яка оскаржує постанову,  за правилами,  встановленими  ст.   ст.  185-187 КАС України,  шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження,  якщо скарга подається у строк,  встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація