Справа № 2а/1570/2179/2011
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2011 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Федусик А.Г.,
при секретарі - Пальоной І.М.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з додатковою відповідальністю «Чорноморсантехмонтаж`до Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування розпорядження від 30.09.2010 року №57-В, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі ТУ) в якому зазначив, що 04.06.2010 року загальними зборами Закритого акціонерного товариства «Чорноморсантехмонтаж» (далі ЗАТ) прийнято рішення, яке оформлено відповідним протоколом, про проведення реорганізації ЗАТ шляхом перетворення в Товариство з додатковою відповідальністю «Чорноморсантехмонтаж»(далі ТДВ). Цими ж зборами була вибрана комісія по припиненню ЗАТ шляхом перетворення та затверджені умови викупу акцій у акціонерів, які не голосували за прийняте рішення про перетворення ЗАТ, порядок та умови обміну акцій ЗАТ на частки в статутному фонді ТДВ, якими передбачено обмін акцій акціонерів на частки в статутному фонді ТДВ пропорційно кількості акцій, що належать акціонеру, який подав заяву та отримав письмові гарантії на обмін акцій на частки в статутному фонді. 26.08.2010 року на загальних зборах ЗАТ були затверджені результати перетворення та обміну акцій ЗАТ на долі в Статутному фонді ТДВ, а також був затверджений передавальний акт. 09.09.2010 року було проведено державну реєстрацію щодо скасування ЗАТ та реєстрації ТДВ. В статуті ТДВ зазначено, що воно є правонаступником ЗАТ. Після припинення ЗАТ шляхом реорганізації було проведено процедуру щодо скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій. ТДВ, відповідно до «Порядку скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій», затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 року №222 (далі Порядок), направило до відповідача супровідним листом №2/56 від 14.09.2010 року пакет документів для скасування реєстрації випуску акцій ЗАТ. 30.09.2010 року відповідачем, відповідно до п.п. «а», «б`п.8 Порядку (у редакції рішення ДКЦПФР №398 від 14.07.2005 року), було прийнято розпорядження №57-В, яким ЗАТ відмовлено у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у зв`язку з не відповідністю поданих документів вимогам чинного законодавства та порушенням встановленого законодавством порядку припинення діяльності акціонерного товариства. Позивач вважає, що з його боку порушення діючого законодавства допущено не було. Зазначене стало підставою для звернення до суду з цим позовом, в якому позивач просив визнати протиправною та скасувати постанову відповідача №57-В від 30.09.2010 року та зобов`язати ТУ скасувати реєстрацію випуску акцій та анулювати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій ЗАТ.
У судовому засіданні представник позивача просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі посилаючись на обставини, викладені у позові (а.с.2-5, 43-45). Також представник у судовому засіданні пояснив, що ЗАТ дійсно було допущено порушення «Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій», але на цей час усунення цих порушень не можливе, оскільки ЗАТ ліквідовано.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову пояснивши при цьому, що спірне розпорядження прийнято в межах діючого законодавства. З зазначених підстав представник просив суд відмовити позивачу у задоволенні позову.
Вислухавши пояснення представників сторін, вивчивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив, що ЗАТ було зареєстровано виконавчим комітетом Одеської міської ради 03.12.1998 року (а.с.15).
18.12.1998 року відповідачем було видано ЗАТ свідоцтво від 18.12.1998 року №456/15/1/98 про реєстрацію випуску цінних паперів (а.с.20).
04.06.2010 року загальними зборами ЗАТ прийнято рішення, яке оформлено відповідним протоколом, про проведення реорганізації ЗАТ шляхом перетворення в ТДВ.
Цими ж зборами була обрана комісія по припиненню ЗАТ шляхом перетворення, та затверджені умови викупу акцій у акціонерів, які не голосували за прийняте рішення про перетворення ЗАТ, порядок та умови обміну акцій ЗАТ на частки в статутному фонді ТДВ, якими передбачено обмін акцій акціонерів на частки в статутному фонді ТДВ пропорційно кількості акцій, що належать акціонеру, який подав заяву та отримав письмові гарантії на обмін акцій на частки в статутному фонді.
26.08.2010 року на загальних зборах ЗАТ були затверджені результати перетворення та обміну акцій ЗАТ на долі в Статутному фонді ТДВ, та затверджений передавальний акт.
09.09.2010 року було проведено державну реєстрацію припинення ЗАТ та здійснено реєстрацію ТДВ, що підтверджується свідоцтвами про державну реєстрацію (а.с.15, 16).
В п.1.2 статуті ТДВ зазначено, що це товариство створене і засноване шляхом перетворення ЗАТ у ТДВ та є його правонаступником (а.с.17).
Після припинення ЗАТ, шляхом реорганізації, на виконання процедури скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій, ТДВ направило до відповідача супровідним листом №2/56 від 14.09.2010 року пакет документів для скасування реєстрації випуску акцій ЗАТ (а.с.18).
Згідно п.п. «а», «б», «в», «г», «д», «е», «є`п.3.1 Розділу ІІІ Порядку (у редакції рішення ДКЦПФР №398 від 14.07.2005 року) скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій у зв`язку з реорганізацією акціонерного товариства здійснюється у такому порядку: протягом семи робочих днів з дня державної реєстрації суб`єкта підприємницької діяльності - правонаступника товариства або останнього з них правонаступник подає до реєструючого органу такі документи (у разі, якщо в процесі реорганізації створюється декілька товариств, документи на скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій подає один з правонаступників):
а) заяву про скасування реєстрації випусків акцій;
б) рішення загальних зборів акціонерів товариства про затвердження передавального акта або розподільчого балансу, що засвідчується підписом голови комісії та печаткою товариства. У разі, якщо рішення про затвердження передавального акта або розподільчого балансу прийнято загальними зборами акціонерів, до реєструвального органу також подається довідка, засвідчена підписами голови і секретаря зборів, голови комісії та печаткою товариства, яка має містити відомості про:
- загальну кількість акціонерів на дату проведення загальних зборів;
- кількість та відсоток голосів акціонерів, що беруть участь у загальних зборах;
- найменування емітента та його місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи;
- розмір статутного фонду;
- кількість та відсоток голосів акціонерів, що приймають рішення про затвердження передавального акта або розподільчого балансу;
- порядок голосування;
звіт про наслідки обміну акцій у статутному фонді товариства, що реорганізовується, на письмові зобов`язання про видачу відповідної кількості часток товариств, що створюються внаслідок реорганізації, який повинен містити таку інформацію:
- фактичну дату початку і фактичну дату закінчення обміну;
- кількість акцій, на які видані письмові зобов`язання;
- кількість акцій, на які не були видані письмові зобов`язання, із зазначенням причин;
- кількість акцій, що були викуплені в акціонерів.
Звіт про наслідки обміну акцій у статутному фонді товариства, що реорганізовується, на письмові зобов`язання про видачу відповідної кількості часток товариств, що створюються внаслідок реорганізації, засвідчується підписом голови комісії та печаткою товариства, яке прийняло рішення про реорганізацію, підписами та печатками аудитора (аудиторської фірми);
г) статут або зміни до статуту всіх товариств, що беруть участь у реорганізації, чи нотаріально засвідчені копії цих документів;
ґ) передавальний акт або розподільчий баланс, що затверджені вищим органом товариства та засвідчені підписом та печаткою товариства;
д) довідку, засвідчену підписами та печаткою реєстратора про передачу йому реєстру власників іменних цінних паперів (при додатковому випуску акцій у документарній формі) або депозитарію, з яким укладено договір про обслуговування випуску цінних паперів (при бездокументарній формі), із зазначенням ідентифікаційного коду юридичної особи та його місцезнаходження;
е) копію опублікованого згідно із вимогами статті 43 Закону України "Про господарські товариства" повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів товариства, на яких прийнято рішення про затвердження передавального акта або розподільчого балансу, та довідку, яка свідчить про персональне повідомлення акціонерів про проведення цих загальних зборів (згідно з порядком, установленим у статуті товариства), що засвідчуються підписом голови комісії та печаткою товариства;
є) копію повідомлення (оголошення) про реорганізацію акціонерного товариства, опублікованого в друкованих засобах масової інформації відповідно до вимог статті 105 Цивільного кодексу України, статті 59 Господарського кодексу України.
В судовому засіданні було безперечно встановлено, що позивачем були порушені пункти, встановлені розділом ІІІ цього Порядку, а саме: документи на скасування реєстрації випуску акцій не були подані у встановлений термін; заява про скасування реєстрації випуску акцій не відповідає вимогам п.п. «а`п.31, рішення загальних зборів акціонерів від 26.08.2010 року не відповідає вимогам п.п. «б`п.3.1; довідка про реорганізацію не відповідає вимогам п.п. «б`п.3.1; звіт про наслідки обміну акцій не відповідає вимогам п.п. «в`п.3.1; не надано статут ЗАТ, що є порушенням вимог п.п. «г`п.3.1; передавальний акт не відповідає вимогам п.п. «г`п.3.1; не надана довідка реєстратора, що є порушенням вимог п.п. «д`п.3.1; копія публікації в місцевій пресі не відповідає вимогам п.п. «е`п.3.1; не надана довідка про персональне повідомлення акціонерів, що є порушенням п.п. «е`п.3.1; не надана публікація по ст.59 ГКУ, що є порушенням вимог п.п. «є`п.3.1.
При цьому наявність вказаних порушень не заперечував у судовому засіданні і представник позивача.
Згідно п.8 зазначеного Порядку відмова в зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випусків акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій складається у разі:
а) невідповідності поданих документів вимогам чинного законодавства;
б) порушення встановленого законодавством порядку припинення діяльності акціонерного товариства.
Відповідно до п.9 цього Порядку відмова в зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випусків акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій оформлюється у вигляді розпорядження про відмову із зазначенням підстав для відмови і підписується уповноваженою особою реєструвального органу.
30.09.2010 року відповідачем, відповідно до п.п. «а», «б`п.8 Порядку (у редакції рішення ДКЦПФР №398 від 14.07.2005 року), було прийнято розпорядження №57-В, яким ЗАТ відмовлено у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій, у зв`язку з не відповідністю поданих документів вимогам чинного законодавства та порушенням встановленого законодавством порядку припинення діяльності акціонерного товариства.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З аналізу вказаної правової норми випливає, що рішення державного органу, органу місцевого самоврядування повинні бути здійснені в межах компетенції відповідного органу та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), не порушувати інтересів держави, прав та інтересів фізичних та юридичних осіб, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
На підставі зазначених норм, з урахуванням встановлених в судовому засіданні фактів, суд приходить до висновку, що приймаючи розпорядження про відмову у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій, відповідач діяв на підставі та у спосіб, які передбачені Конституцією та законами України, обгрунтовано, тобто з урахування усіх обставин, які мають значення для прийняття цього рішення, у зв`язку з чим заявлені позивачем позовні вимоги є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Посилання позивача в обґрунтування заявлених вимог на те, що на цей час неможливо усунути вказані в спірному рішенні порушення, суд до уваги не приймає, оскільки ці доводи не спростовують висновків суду про те, що вказане рішення було прийнято відповідачем на підставі діючого законодавства, а тому є законним.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Суд, відповідно до ст.86 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В ході розгляду справи позивач не довів суду ті обставини, на які він посилався в обґрунтування зазначених вимог, а відповідач довів суду правомірність прийнятого ним рішення.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, «Порядком скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій», затвердженого рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 року №222 (у редакції Рішення ДКЦПФР №398 від 14.07.2005 року), Законом України «Про господарські товариства», ст.ст. 2, 4, 9, 69-71, 86, 158-163 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов Товариства з додатковою відповідальністю «Чорноморсантехмонтаж`до Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування розпорядження від 30.09.2010 року №57-В, зобов`язання вчинити певні дії, залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб`єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п`ятиденного строку з моменту отримання суб`єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя А.Г.Федусик
Адміністративний позов Товариства з додатковою відповідальністю «Чорноморсантехмонтаж» до Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування розпорядження від 30.09.2010 року №57-В, зобов`язання вчинити певні дії, залишити без задоволення.
01 грудня 2011 року