Справа № 212/6346/13-ц
2/212/322/14
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 березня 2014 року Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу, у складі - головуючого: судді - КУЛІГІНОЇ Т.Д., при секретарі - ХАРЧЕНКО Є.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні, у залі суду, у місті Кривому Розі, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Друга Криворізька державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадщину за законом та поділ спадщини між спадкоємцями,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 , третя особа - Друга Криворізька державна нотаріальна контора, про визнання права власності на спадщину за законом та поділ спадщини між спадкоємцями, який уточнила та підтримала в судовому засіданні, та просила суд визнати за нею право власності у порядку спадкування за законом на 1/2 частину житлового будинку, за адресою: АДРЕСА_1 , та визнати за відповідачем ОСОБА_2 право власності у порядку спадкування за законом на 1/2 частини вказаного житлового будинку, що залишився як спадок, після смерті їх матері ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник відповідача ОСОБА_2 , в судовому засіданні - ОСОБА_12, в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадщину за законом та поділ спадщини між спадкоємцями визнала частково, та вважає, що ОСОБА_2 має право на 2/3 частини спадкового будинку, оскільки племінниці ОСОБА_2 - ОСОБА_6 та ОСОБА_7 відмовилися від спадщини, на яку мали право за законом, бо їх матір, сестра позивача ОСОБА_3 та відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_8 померла, про що подали відповідні письмові заяви до нотаріальної контори, у встановлений за законом строк.
Представник третьої особи - Другої Криворізької державної нотаріальної контори, в судове засідання не з`явився, але подав до суду повну копію спадкової справи.
Дослідивши надані суду письмові докази, вислухавши сторони, суд прийшов до висновку про те, що позов ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , третя особа - Друга Криворізька державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадщину за законом та поділ спадщини між спадкоємцями - підлягає задоволенню частково, за наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_5 , що підтверджено свідоцтвом про її смерть, виданим Жовтневим відділом реєстрації актів цивільного стану Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області 23.06.2012 року, відповідно до актового запису № 1038.
ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала та була зареєстрована у власному домоволодінні, за адресою: АДРЕСА_1 .
Після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилася спадщина - будинок АДРЕСА_2 , розташований на земельній ділянці 605 кв.м., що складається з: цегляного житлового будинку "А-1", житловою площею 25,6 кв.м. з надвірними спорудами: літня кухня "Б" - шлаколита, гараж "В" - цегляний, уборна "Г" - дощата, паркани № 1-3, водо колонка 1, замощення П, що підтверджено Свідоцтвом про право на спадщину за законом, виданим державним нотаріусом Другої державної Криворізької нотаріальної контори Герасимовою 28.01.1997 року, за реєстром №3-388 (спадкова справа 93-97), Свідоцтвом про право власності виданим державним нотаріусом Другої державної Криворізької нотаріальної контори Герасимовою 28.01.1997 року, за реєстром №3-398 (спадкова справа 93-97), та державним актом на право приватної власності на землю, виданим 02.12.1997 року Криворізькою міською радою на підставі рішення виконкому Криворізької міської ради №412/1 від 10.09.1997 року.
Позивач ОСОБА_3 , відповідач ОСОБА_2 , та діти їх сестри ОСОБА_8
(яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 ) - ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , своєчасно, у встановлений законом шестимісячний строк звернулися до Другої криворізької державної нотаріальної контори.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які є спадкоємцями першої черги за законом звернулися з заявами про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті їх матері ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено їх заявами, які містяться в спадковій справі №691/2012.
ОСОБА_8 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджено копією свідоцтва про її смерть, виданого адміністрацією МО "Город Удачний" Мирнинського району Республіка Саха ( Якутія ) 14.05.2007 року відповідно до актового запису №34.
ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , які є дітьми сестри позивача та відповідача у справі, та дітьми - ОСОБА_8 (яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 ) - звернулися до Другої криворізької державної нотаріальної контори з заявами про відмову від спадщини, що відкрилася після смерті їх бабусі ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено їх заявами, які містяться в спадковій справі №691/2012.
В зв`язку зі спором, який виник між сторонами при визначенні частки у спадковому майні та отримання відповідних свідоцтв про право власності, державний нотаріус Другої державної нотаріальної контори 02.07.2013 року виніс Постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій, що підтверджено копією постанови ( вих. № 2 733/02-31 від 02.07.2013 року.)
З матеріалів спадкової справи вбачається, що ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 не залишила по собі заповіту.
Відповідно до ст. 1261 Цивільного кодексу України - У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст. 1266 Цивільного кодексу України - Внуки, правнуки спадкодавця спадкують (за правом представлення) ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини. Якщо спадкування за правом представлення здійснюється кількома особами, частка їхнього померлого родича ділиться між ними порівну.
Відповідно до ст. 1267 Цивільного кодексу України - частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.
Відповідно до ст. 1278 Цивільного кодексу України - частки кожного спадкоємця у спадщині є рівними, якщо спадкодавець у заповіті сам не розподілив спадщину між ними. Кожен із спадкоємців має право на виділ його частки в натурі.
Відповідно до ст. 1279 Цивільного кодексу України - Спадкоємці, які протягом не менш як одного року до часу відкриття спадщини проживали разом із спадкодавцем однією сім`єю, мають переважне право перед іншими спадкоємцями на виділ їм у натурі предметів звичайної домашньої обстановки та вжитку в розмірі частки у спадщині, яка їм належить. Спадкоємці, які разом із спадкодавцем були співвласниками майна, мають переважне право перед іншими спадкоємцями на виділ їм у натурі цього майна, у межах їхньої частки у спадщині, якщо це не порушує інтересів інших спадкоємців, що мають істотне значення.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_3 , як і відповідач ОСОБА_2 , на користь якого відмовилися онуки спадкодавця, в тій частині спадкового майна, яка належала б за законом їхній матері, мають право на нерівні части у спадковому майні, а відповідно: позивач ОСОБА_3 на 1/3 частину спадкового майна, а відповідач ОСОБА_2 на 2/3 частини спадкового майна.
Разом з тим, підстав для збільшення частки спадкового майна, для ОСОБА_3 не встановлено, оскільки переважно право про яке зазначає позивач ОСОБА_3 визначено в ст.1279 Цивільного кодексу України лише на виділ їм у натурі предметів звичайної домашньої обстановки та вжитку в розмірі частки у спадщині, яка їм належить.
Виділ у натурі предметів звичайної домашньої обстановки та вжитку в розмірі частки у спадщині, яка їм належить - не є предметом позову, заявленого ОСОБА_3 .
Аналізуючи надані суду докази, в їх сукупності, суд прийшов до висновку про те, що позов ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , третя особа - Друга Криворізька державна нотаріальна контора, про визнання права власності на спадщину за законом та поділ спадщини між спадкоємцями - підлягає задоволенню частково, та відповідно слід визнати у порядку спадкування за законом: за ОСОБА_3 право власності на 1/3 частину, а за ОСОБА_2 на 2/3 частини житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , розташованого на земельній ділянці 605 кв.м., що складається з: цегляного житлового будинку "А-1", житловою площею 25,6 кв.м. з надвірними спорудами: літня кухня "Б" - шлаколита, гараж "В" - цегляний, уборна "Г" - дощата, паркани № 1-3, водо колонка 1, замощення П, після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Керуючись ст.ст. 3, 1267, 1278, 1279 Цивільного кодексу України, ст. ст. 10, 60, 208, 209, 212-215, 218 Цивільно-процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Друга Криворізька державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадщину за законом та поділ спадщини між спадкоємцями - задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 право власності у порядку спадкування за законом на 1/3 частину житлового будинку, за адресою: АДРЕСА_1 , розташованого на земельній ділянці 605 кв.м., що складається з: цегляного житлового будинку "А-1", житловою площею 25,6 кв.м. з надвірними спорудами: літня кухня "Б" - шлаколита, гараж "В" - цегляний, уборна "Г" - дощата, паркани № 1-3, водо колонка 1, замощення П, після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_2 право власності у порядку спадкування за законом на 2/3 частини житлового будинку, за адресою: АДРЕСА_1 , розташованого на земельній ділянці 605 кв.м., що складається з: цегляного житлового будинку "А-1", житловою площею 25,6 кв.м. з надвірними спорудами: літня кухня "Б" - шлаколита, гараж "В" - цегляний, уборна "Г" - дощата, паркани № 1-3, водо колонка 1, замощення П, після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Жовтневий районний суд м. Кривого Рогу протягом десяти днів після його проголошення.
СУДДЯ : КУЛІГІНА Т.Д.