Судове рішення #7991555

У Х В А Л А

01 березня 2010 року                                                                             Справа № 2а-19565/09/1270

               

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Островської О.П.,

при секретарі – Смішливій І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні подання Відділу державної виконавчої служби Станично-Луганського районного управління юстиції про обмеження права виїзду за межі України ОСОБА_1,-

В С Т А Н О В И В:

    12.02.2010 Відділ державної виконавчої служби Станично-Луганського районного управління юстиції звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з поданням про обмеження права виїзду за межі України ОСОБА_1, в обґрунтування якого вказує наступне. На виконанні у ВДВС Станично-Луганського РУЮ з 03.07.2009 знаходиться виконавчий лист № 2а-19565 від 16.04.2009, виданий Луганським окружним адміністративним судом, про стягнення з ОСОБА_1 на користь держави заборгованість у розмірі 5225 грн. 0.07.2009 було відкрито виконавче провадження. ОСОБА_1 неодноразово викликалася до відділу ДВС, за виклаками не з’являється, заборгованість перед державою не сплачує, за місцем проживання застати боржника неможливо. Статтею 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну» визначені підстави для тимчасового обмеження у праві виїзду громадян за кордон, однією з яких є неврегульовані аліментні зобов’язання. Суд, який ухвалив рішення, може вжити заходи для його обмеження. Одним з таких заходів може бути тимчасове  обмеження боржникам у праві виїзду за межі України, таке обмеження можливе на підставі судового рішення. Тому відділ державної виконавчої служби просить суд розглянути питання щодо обмеження права виїзду за межі України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, що проживає за адресою: АДРЕСА_1, без вилучення паспорта, у разі винесення відповідної ухвали виконання рішення щодо тимчасового обмеження права виїзду за межі України покласти на Державну прикордонну службу.

    У судове засідання представник Відділу державної виконавчої служби Станично-Луганського районного управління юстиції не з’явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.

    ОСОБА_1 у судовому засіданні заперечувала проти заявлених вимог, пояснила, що сплатить уму заборгованості.

    Представник ДПІ в Станично-Луганському районі Луганської області у судове засідання не з’явився, про розгляд подання повідомлявся належним чином, про причини неявки не повідомив.

    Вислухавши пояснення ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

    Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну виконавчу службу» завданням державної виконавчої служби є здійснення виконання рішень судів та інших органів відповідно до законів України.

    Згідно положень ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.

    Стаття 4 Закону України «Про виконавче провадження» визначає, що заходами примусового виконання рішень є:

1) звернення стягнення на майно боржника;

2) звернення стягнення на заробітну плату (заробіток), доходи, пенсію, стипендію боржника;

3) вилучення у боржника і передача стягувачеві певних предметів, зазначених у рішенні;

4) інші заходи, передбачені рішенням.

    Судом установлено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 16.04.2009 з суб’єкта підприємницької діяльності – фізичної особи ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України стягнуто суму штрафних санкцій у розмірі 5225 грн. шляхом звернення стягнення на його активи. Постанова суду набрала законної сили. На виконання вказаної постанови було видано виконавчий лист, на підставі якого Відділом державної виконавчої служби Станично-Луганського районного управління юстиції відкрито виконавче провадження. До цього часу сума боргу ОСОБА_1 не сплачена.

    Суд не вбачає підстав для обмеження права виїзду за межі України ОСОБА_1

    Стаття 33 Конституції України гарантує кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, свободу пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Громадянин України не може бути позбавлений права в будь-який час повернутися в Україну.

    Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» громадянин України має право виїхати з України, крім випадків, передбачених цим Законом, та в’їхати в Україну.

    Стаття 6 цього Закону визначає підстави для тимчасових обмежень у праві виїзду громадян України за кордон. Так, г ромадянинові України може бути тимчасово відмовлено у видачі паспорта у випадках, якщо:

1) він обізнаний з відомостями, які становлять державну таємницю, - до закінчення терміну, встановленого статтею 12 цього Закону;

2) діють неврегульовані аліментні, договірні чи інші невиконані зобов’язання - до виконання зобов’язань, або розв’язання спору за погодженням сторін у передбачених законом випадках, або забезпечення зобов’язань заставою, якщо інше не передбачено міжнародним договором України;

3) проти нього порушено кримінальну справу - до закінчення провадження у справі;

4) він засуджений за вчинення злочину - до відбуття покарання або звільнення від покарання;

5) він ухиляється від виконання зобов’язань, покладених на нього судовим рішенням, - до виконання зобов’язань;

6) він свідомо сповістив про себе неправдиві відомості - до з’ясування причин і наслідків подання неправдивих відомостей;

7) він підлягає призову на строкову військову службу - до вирішення питання про відстрочку від призову;

8) щодо нього подано цивільний позов до суду - до закінчення провадження у справі;

9) він за вироком суду визнаний особливо небезпечним рецидивістом чи перебуває під адміністративним наглядом міліції - до погашення (зняття) судимості чи припинення нагляду.

Громадянинові України, який має паспорт, може бути тимчасово відмовлено у виїзді за кордон у випадках, передбачених пунктами 1-9 частини першої цієї статті.

Громадянин України, який має паспорт, у разі, коли існують обставини, що обмежують відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право його виїзду за кордон, зобов’язаний здати свій паспорт на зберігання до органу внутрішніх справ за місцем проживання у місячний термін після виникнення таких обставин. За наявності достатніх підстав паспорт, що зберігається в органі внутрішніх справ, повертається у 10-денний термін з моменту звернення громадянина або його законного представника.

Паспорт може бути тимчасово затримано чи вилучено у випадках, передбачених пунктами 1-9 частини першої цієї статті, або в разі використання паспорта для вчинення злочину, або виявлення у ньому підробки, а також у випадках припинення громадянства України. Тимчасове затримання або вилучення паспорта у таких випадках здійснюється судом, органами прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, Державної прикордонної служби України, військовими комісаріатами та консульською службою України.

    Відповідно до ст. 2 ч. 1 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єкті при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

    Відповідно до ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.

    Зі змісту ст. 2 (Свобода пересування) Протоколу № 4 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод випливає: 1. Кожен, хто законно перебуває на території будь-якої держави, в межах цієї території має право на свободу пересування і свободу вибору місця проживання. 2. Кожен є вільним залишати будь-яку країну, включаючи свою власну. 3. На здійснення цих прав не встановлюються жодні обмеження, крім тих, що передбачені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для забезпечення громадського порядку, запобігання злочинам, для охорони здоров’я або моралі чи з метою захисту прав і свобод інших осіб. 4. Права, викладені в п. 1, також можуть у певних місцевостях підлягати обмеженням, що встановлені згідно із законом і виправдовуються суспільними інтересами в демократичному суспільстві.

    Суд вважає, що тимчасове обмеження громадянки ОСОБА_1 у праві виїзду за межі України є неспіврозмірним  для її прав, свобод та інтересів, гарантованих Основним Законом, та цілями, на досягнення яких спрямоване таке обмеження.

    Судом беруться до уваги ті обставини, що розмір заборгованості боржника є незначним, громадянка ОСОБА_1 пояснила суду, що сума боргу буде сплачена в найближчий час.

    Крім того, суд вважає, що у державного виконавця є достатньо наданих законом повноважень щодо виконання рішення суду, не пов’язаних з обмеженням у праві виїзду за межі України. Також судом приймається до уваги та обставина, що в судовому рішенні зазначено спосіб його виконання – звернення стягнення на активи боржника.

    Керуючись ст. 257 КАС України, суд

У Х В А Л И В:

    Подання Відділу державної виконавчої служби Станично-Луганського районного управління юстиції про обмеження права виїзду за межі України ОСОБА_1 залишити без задоволення.

    Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п’яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

   

    Суддя                                     О.П.Островська                                                                              

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація