Судове рішення #7989200

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.02.10                                                                          Справа №  13/23/10

Суддя   

За   позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія “Надія України” в особі Запорізької філії Товариства з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія “Надія України”, м. Запоріжжя

до: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, с. Зелений Гай  Василівського району Запорізької області    

про стягнення  2 696,32грн.

Суддя Серкіз В.Г.

Представники:


Від позивача: Панченко Є.М.довіреність №531070від22.09.09

Від відповідача: Не з’явився



Розглядається позовна Товариства з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія “Надія України” в особі Запорізької філії Товариства з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія “Надія України” до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення  2 696,32 грн.

У судовому засіданні відкритому 18.02.2010р. позивач в підтвердження часткового погашення боргу відповідачем надав суду прибуткові касові ордери на загальну суму 148,00 грн. та пояснив, що сума заборгованості за договором кредиту складає 2336,00 грн. за процентами та 212,32 грн. пені.

Відповідач проти позову не заперечив. Відзив та витребувані докази не надіслав. Його представник у судове засідання не з’явився. Про час та місце судового засідання був попереджений належним чином. Підстави неявки суду не відомі. Клопотання про розгляд справи без його участі не надходило.

Визнавши, що спір може бути розглянутий за наявними матеріалами у справі, без участі представника відповідача, суд розглянувши матеріали справи та заслухавши представника позивача,

В С Т А Н О В И В :

17 вересня 2008 року між Товариством з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія “Надія України” та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 укладений договір кредиту № ДК 233-81. На виконання умов договору кредиту ТОВ “Фінансова компанія “Надія України” надало підприємцю ОСОБА_1 кредит у сумі 12 000,00 грн., а підприємець ОСОБА_1  зобов’язалася повернути кредит та сплатити відсотки за користування кредитом у розмірі 2,9% на місяць (пункти 2.1, 3.2, 5.1 договору кредиту). Загальна сума відсотків яка підлягає сплаті за договором кредиту складає 4 176,00 грн. Кінцевий термін погашення кредиту та відсотків –17.09.2008р., включно.

Факт одержання підприємцем ОСОБА_1 кредиту підтверджується видатковим касовим ордером № 238 від 17.09.2008р. на суму 12 000,00 грн.

Підприємець ОСОБА_1 виконала свої зобов’язання за договором кредиту частково.

На час подання позову, відповідачем за основною сумою сплачено 11 852,00 грн.

Після подання позову до суду відповідачем в рахунок погашення основної суми сплачено 148,00 грн.

Таким чином, на час розгляду справи в суді, заборгованість за основною сумою відповідачем погашено повністю.

За відсотками, на час подання позову, відповідачем сплачено 1 740,00 грн.

Після подання позову –100,00 грн.

Таким чином, на час розгляду справи в суді заборгованість по сплаті процентів склала 2 336,00 грн.

Згідно з частиною 1 статті 193 Господарського кодексу (ГК) України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу (ЦК) України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Відповідно до статті 1054 ЦК України “За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.”

Статтею 1049 параграфа 1 глави 71 ЦК України передбачений обов’язок позичальника повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

В порушення зазначених норм законодавства підприємець ОСОБА_1 в повному обсязі не виконала своє зобов’язання щодо повернення кредиту.

Частиною 1 статті 216 ГК України передбачено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Одним з видів господарських санкцій згідно з частиною 2 статті 217 ГК України є штрафні санкції.

Штрафними санкціями відповідно до частини 1 статті 230 ГК України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Частиною 6 статті 231 ГК України визначено: “Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.”

Пунктом 7.1 договору кредиту встановлено, що у випадку порушення позичальником термінів погашення заборгованості за кредитом та/або оплати відсотків за користування кредитом кредитор, починаючи з третього робочого дня прострочення зобов’язання по сплаті кредиту та відсотків за користування кредитом має право нарахувати, а позичальник зобов’язаний оплатити кредитору пеню (включаючи перші два дні прострочення платежу) у розмірі 0,5% від суми непогашеного в строк платежу за кожний день прострочення платежу до дня повного погашення поточної заборгованості.

Відповідно до статей 1, 3 Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов’язань” від 22.11.1996р. №543/96-ВР платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Сума нарахованої пені складає 212,32 грн.

За таких обставин, з урахуванням сплати відповідачем після подання позову заборгованості з основного платежу та часткової сплати процентів, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Судові витрати підлягають стягненню  з відповідача на користь позивача

Керуючись ст.ст. 49, 75, 82, 84 ГПК України, ст.ст. 193, 231 ГК України, ст.ст. 1049, 1054 ЦК України,  суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути  з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія “Надія України” в особі Запорізької філії Товариства з обмеженою відповідальністю “Фінансова компанія “Надія України” (69063, м. Запоріжжя, вул. Горького, б. 27, к. 88; рахунок 26508209688100 в Акціонерному комерційному інноваційному банку “УкрСиббанк”, м.Харків, МФО 351005, код ЄДРПОУ 35183669) заборгованість за договором кредиту №ДК 233-81 від 17.09.2008р. в сумі 2 336 (дві тисячі триста тридцять шість) грн. 00 коп. за процентами; 212 (двісті дванадцять) грн. 32 коп. –пені, витрати по сплаті держмита у розмірі 102 (сто дві) грн. 00 коп. та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

В іншій частині позову у задоволенні відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Рішення оформлено і підписано згідно з вимогами ст. 84 ГПК України 18.02.2010р.

Суддя                                                                                В.Г. Серкіз






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація