Справа 2 «а» - 744
2010 р.
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
24 лютого 2010 року суддя Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області ОСОБА_1, розглянувши у простому письмовому провадженні в приміщенні Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки про визнання бездіяльності неправомірною, зобов’язання вчинити певні дії та сплатити недоотриману суму, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки, відповідно до якого просить зобов’язати відповідача здійснити нарахування та виплатити щомісячну доплату до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 2006 р. по день постановлення судом рішення. Вимоги позовної заяви обґрунтовує тим, що відповідно до вимог Закону України "Про соціальний захист дітей війни" вона є дитиною війни. Згідно зі ст. 6 вказаного Закону їй повинна виплачуватися щомісячна соціальна допомога у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, однак відповідач вказану допомогу їй не нараховував та не виплачував, незважаючи на Рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп-2007 та від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008. Також просить поновити їй строк звернення до суду за захистом порушеного права, мотивуючи тим, що її законні права було обмежено, шляхом прийняття окремих неконституційних положень нормативно-правових актів, крім того про належні їй виплати повідомлено не було. До того ж своєчасно звернутись за захистом порушеного права вона не мала можливості у зв’язку з хворобливим станом здоров’я.
Позивач до судового засідання не з’явилась, про слухання справи була повідомлена у встановленому законом порядку. Надала суду заяву з проханням розглянути справу у її відсутності, заявлені позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До суду надійшов лист з проханням розглянути справу у відсутності представника Управління, позовні вимоги ОСОБА_2 не визнає, просить застосувати позовну давність та відмовити у задоволені позову.
Суд, дослідивши письмові докази, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно з вимогами Закону України «Про соціальний захист дітей війни» до дітей війни віднесені особи, які є громадянами України та яким на час закінчення Другої світової війни було менш 18 років.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є дитиною війни (а.с. 6), перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Центрально-Міському районі м. Макіївки та отримує пенсію за віком.
Відповідно до вимог ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком. Судом встановлено, що підвищення пенсії у вказаному розмірі позивачеві не провадилось.
Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» ( ст. 64 ч. 2 ), пунктом 3 Положення про Пенсійний Фонд України, затвердженого постановою КМУ від 24.10.2007 року, передбачено, що Пенсійний Фонд України та його територіальні органи зобов’язані здійснювати функції щодо призначення (перерахунку), забезпечення своєчасного та в повному обсязі фінансування, виплату пенсій та надання соціальних послуг. Фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених Законом України "Про соціальний захист дітей війни", здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Статтею 110 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» було встановлено, що пільги дітям війни, передбачені ст. 6 Закону запроваджуються протягом 2006 року поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку, визначеному КМУ за погодженням з Комітетом Верховної ради України з питань бюджету. У 2006 році урядом не впроваджувався порядок надання пільг, передбачених ст. 6 Закону. Дію ст. 6 зупинено на 2006 рік згідно із Законом України від 20.12.2005 року № 3235-1У «Про державний бюджет України на 2006 рік». Зупинення дії нормативного акту не дає права на його застосування, а тому у позивача не було права на отримання зазначеної у позові доплати до пенсії в 2006 році.
Відповідно до п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» з метою приведення окремих норм законів у відповідність до цього Закону, на 2007 рік було зупинено дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни." Але, вказані положення закону були визнані такими, що не відповідають Конституції України Рішенням Конституційного Суду України у справі № 1-29/2007 від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 року. Таким чином, підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком повинно сплачуватися позивачу саме з 09.07.2007 року по 31.12.2007 р.
Відповідно до п. 28 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», зокрема ст. 6 Закону, вимогами якої передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення п. 28 розділу 2 вказаного Закону від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" визнані такими, що не відповідають Конституції України. На підставі вищевикладеного, суд вважає, що дії відповідача, щодо не нарахування щомісячної доплати до пенсії позивача у розмірі 30% мінімального прожиткового мінімуму за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 р. є протиправними та позивач має право на отримання доплати до пенсії за вказаний період.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 99 КАС України встановлено річний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Згідно з вимогами ч. 1 ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Але, враховуючи те, що позивач є людиною похилого віку, має ряд захворювань, у зв’язку з чим перебуває на диспансерному обліку у медичній установі (а.с. 7), вона не мала можливості повноцінно реалізувати своє право на судовий захист, а саме - своєчасно звернутись за захистом порушеного права. На підставі викладеного, суд вважає вказану причину пропуску позивачем строку звернення до суду поважною, а строк - таким, що підлягає поновленню.
На підставі викладеного, суд вважає визнати дії відповідача щодо не нарахування позивачеві щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, за періоди з 09 липня по 31 грудня 2007 року, з 22 травня по 31 грудня 2008 р. та зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату на її користь доплат за вказані періоди.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни за 2009 р., то суд вважає за необхідне задовольнити вказану частину позовних вимог з таких підстав. Відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (у редакції від 18.11.2004, чинній у 2009 році) дітям війни пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком. Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
У 2010 р. до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" будь-яких змін не вносилось. Закон України про державний бюджет на 2010 р. до теперішнього часу не прийнято, але розмір прожиткового мінімуму, який використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, визначений Законом України "Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати" № 1646-VI від 20.10.2009 р. На підставі викладеного, суд вважає за необхідне зобов’язати відповідача провести позивачу нарахування щомісячного підвищення до пенсії у розмірі, передбаченому Законом України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 01 січня 2010 р. по день постановлення судом рішення.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 69-72, 86, 104, 158-163, 167, 185, 186, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України "Про соціальний захист дітей війни", Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", Законом України «Про державний бюджет України на 2006 рік», Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік», Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», Законом України "Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати" № 1646-VI від 20.10.2009 р., Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року, Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008, суд –
постановив:
Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області щодо не нарахування ОСОБА_2 щомісячної доплати до пенсії в розмірі, передбаченому Законом України "Про соціальний захист дітей війни" за періоди з 09 липня по 31 грудня 2007 р., з 22 травня по 31 грудня 2008 р. та з 01 січня 2009 р. по 24 лютого 2010 р.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області провести нарахування ОСОБА_2 щомісячного підвищення до пенсії у розмірі, передбаченому Законом України "Про соціальний захист дітей війни" за періоди з 09 липня по 31 грудня 2007 р., з 22 травня по 31 грудня 2008 р. та з 01 січня 2009 р. по 24 лютого 2010 р.
У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Макіївки Донецької області - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі і подачі після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті в 1-ому примірнику.
Суддя А.В.Суханова
- Номер:
- Опис: про виплату допомоги дитині війни
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2а-744/10
- Суд: Машівський районний суд Полтавської області
- Суддя: Суханова Алла Василівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 05.10.2015
- Дата етапу: 05.10.2015