Судове рішення #7972874

справа № 2а-859/09

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

25 грудня 2009року                                                                                                     м.Дніпродзержинськ

Дніпровський  районний суд м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді     Воронко І.А.

при секретарі:             Біленька О.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної ради м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області «про перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення, та стягнення заборгованості»,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної ради у м. Дніпродзержинську, в якому просив:

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого
комітету Дніпровської районної ради у м. Дніпродзержинську в частині нарахування та виплати
йому щорічної допомоги в розмірах значно нижчих ніж передбачено ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної ради у м. Дніпродзержинську в місячний термін сплатити на його користь матеріальну шкоду, спричинену неправомірними нарахуваннями щорічної допомоги відповідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії за наслідками Чорнобильської катастрофи. Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХН від 28.02.1991 року він має право на щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі 4 мінімальних заробітних плат, розмір яких визначається на момент виплати. Відповідачем були здійснені щорічні виплати по 90 гривень у 2006-2008 роках. Не погоджуючись з цим та посилаючись на норми Конституції України, Законів України та рішення Конституційного Суду України, позивач звернувся з позовом до суду.

В судове засідання позивач не з’явився, подав суду заяву згідно якої позов підтримав в повному обсязі, просить розглядати справи у його відсутність в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів.      

           Відповідач - Управління    праці    та    соціального   захисту    населення виконавчого комітету Дніпровської районної ради м.Дніпродзержинська –в судове засідання з’явилося, просить суд розглядати справу без їх участі, проти позову заперечують в повному обсязі.

           

З’ясувавши позиції сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази по справі з оцінкою належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, судом встановлені наступні обставини та визначені відповідні до них правовідносини:

В судовому засіданні встановлено, що позивач – ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є учасником ліквідації наслідків авари на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії інвалідом 3 групи, що підтверджується посвідченням, ксерокопія якого наявна в матеріалах справи. За період 2006-2008років позивачу призначалася, нараховувалася і виплачувалася щорічна допомога на оздоровлення як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в розмірі 90 гривень щорічно, що підтверджується довідкою УПтаСЗН, згідно  якої всі виплати були здійснені відповідно до постанови Кабінету Міністрі №562 від 12.07.2005 року.

Суд вважає встановленим наявність фактів, якими обґрунтовуються вимоги позивача, з  таких мотивів

Згідно частини другої статті 19 Конституції України (254к/96-ВР) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. І ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ст. 9 КАС України, суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 року.

Згідно до частини 4 статті 48 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції Закону №2532-ХІ від 01.07.1992р.; із змінами внесеними згідно із Законами №230/96-ВР від 06.06.1996р., №563-ХІУ від 25.03.1999р., №2638-111 від 11.07.2001 року, яка існувала до вступу  в силу Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік №107-УІ від 28.12.2007 року, яким було змінено редакцію цієї статті, щорічна допомога на оздоровлення інвалідам 2-ї категорії виплачується в розмірі 5 мінімальних заробітних плат.

Згідно ч.7 цієї статті, розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Закони України  «Про державний бюджет України на 2006рік», «Про державний бюджет України на 2007рік», «Про державний бюджет України на 2008рік», «Про державний бюджет України на 2009рік» свідчать про те, що розмір мінімальної заробітної плати зростав кожен рік. Зі змісту зазначених вище Законів не вбачається будь-яких обмежень щодо можливості застосування визначеного в них розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації статті 48 Закону № 796-ХІІ.

Окрім того Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» № 489-У від 19.12.2006 р. було призупинено дію частини четвертої ст.48 Закону України № 796-ХІЇ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати.

Проте  Згідно рішення Конституційного Суду України 6-рп 2007 від 09.07.2007року   від положення п.30 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»№ 489-У від 19.12.2006 р., яким було призупинено дію частини четвертої ст. 48 Закону № 796-ХІІ, втратило чинність, як таке, що визнано неконституційним.

Згідно рішення Конституційного Суду України №10-рп 2008 від 22.05.2008року визнані неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» та внесені зміни до статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яке набрало чинності з часу його прийняття.

Виходячи із пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає що при визначенні щорічної допомоги на оздоровлення відповідно ст. 48 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ, чинним на момент нарахування щорічної допомоги, органи соціального захисту населення повинні були виходити саме з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом, а не з розмірів визначених Постановою Кабінету Міністрів №562 від 12.07.2005 року.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви позивач дізнавшись про порушення своїх прав 27.11.2008 року звернувся з заявою до відповідача про видачу довідки на виплачену щорічну допомогу, ставлячи питання про перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення. Після чого 20.01.2009 року звернувся до суду, в той же час не ставлячи питання про відновлення пропущеного строку на звернення до суду та не пояснюючи будь-яких обставин з цього приводу. Тому з урахуванням положень ст.99 КАС України, суд вважає за необхідним в даному випадку застосувати передбачену законом позовну давність в один рік, в зв’язку з чим підлягають задоволенню вимоги позивача лише за період 2008-2009 року.          

          Суд дійшов висновку, що відповідачем допущено бездіяльність щодо неповної виплати сум щорічної допомоги на оздоровлення позивачу на протязі 2004-2009 років, і керуючись частиною 2 статті II Кодексу адміністративного судочинства України суд виходить за межі позовних вимог, оскільки вважає що це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, на захист яких наданий позов. Обов'язок по здійсненню перерахунку належних до виплати грошевих сум законом покладено на відповідача, у зв’язку із чим суд не може виконувати обов’язку суб’єктів владних повноважень, покладених на них законом. Право позивача в такому випадку має бути захищене шляхом зобов’язання відповідача здійснити перерахунок позивачу недоплаченої суми за відповідний період.        

           На підставі ст.ст.22,46 Конституції України, Рішення Конституційного суду 6-рп 2007 від 09.07.2007року  , №10 рп/2008 від 22.05.2008 року , Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи» №796-ХІІ від 28.02.1991 року, Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік», Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», керуючись статтями 9, 69,71, 86, 94, 99, 100,104,122,128, 158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної ради м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області «про перерахунку щорічної допомоги на оздоровлення, та стягнення заборгованості» - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної ради м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області - відносно нарахування ОСОБА_1 одноразової компенсації та допомоги в розмірах нижчих ніж передбачено ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період 2008-2009 років.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної ради м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за період 2008-2009 років в розмірі 4 мінімальних заробітних плат на рік, в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, що склався на відповідний період, з обов'язковим виключенням вже отриманої за вказаний  період щомісячної допомоги.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Дніпровської районної ради м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області здійснювати нарахування ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення в розмірах передбачених ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

             В іншій частині позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження до адміністративного суду апеляційної інстанції Дніпропетровської області через Дніпровський районний суд м.Дніпродзержинська протягом десяти днів з дня проголошення постанови та поданням після цього апеляційної скарги  протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або шляхом подачі апеляційної скарги в строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                       Воронко І.А.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація