Справа №2а-12547/09/1570
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
26 лютого 2010 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Катаєвої Е.В.
при секретарі Юзефович Ю.А.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом громадянина Сірії ОСОБА_1 до Одеського міського управління ГУМВС України в Одеській області про скасування рішення про заборону в’їзду на територію України,
В С Т А Н О В И В:
11.11.2009 року до суду звернувся громадянин Сірії ОСОБА_1 з позовом до Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області (далі Малиновський РВ) , в якому просив скасувати рішення Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області від 17.12.2008 року про заборону його в’їзду на територію України на один рік та від 24.12.2008 року про заборону його в’їзду на територію України на п’ять років. Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що 17.12.2008 року співробітниками УБЗТЛ України в Одеській області його було затримано та 17.12.2008 року Хмельницьким ВМ Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області прийнято рішення про видворення його за межі України. На підставі вказаного рішення від 17.12.2008 року начальник Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області звернувся до Малиновського районного суду міста Одеси до нього про примусове його розміщення в пункт тимчасового перебування з подальшим видворенням за межі України. Постановою Малиновського районного суду міста Одеси від 11.03.2009 року в задоволенні адміністративного позову начальнику Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області відмовлено. На підставі цього ж рішення від 17.12.2008 року про видворення його за межі України Портофранківський ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області звернувся до Одеського окружного адміністративного суду про його видворення в примусовому порядку за межі України. Постановою суду від 09.10.2009 року в задоволенні позову також було відмовлено. Позивач вважає, що підлягає скасуванню вказане рішення від 17.12.2008 року щодо заборони його в’їзду на територію України на один рік та від 24.12.2008 року щодо заборони його в’їзду на територію України на п’ять років, оскільки законодавства про іноземців він не порушував.
05.02.2010 року позивач уточнив позовні вимоги та просив залучити у якості відповідача ВГІРФО ОМУ ГУМВС України в Одеській області та скасувати рішення ВГІРФО ОМУ ГУМВС України в Одеській області від 23.12.2008 року, яким йому заборонено в’їзд на територію України на п’ять років (а.с.70-74).
Ухвалою суду від 16.02.2010 року у якості співвідповідача до участі в справі притягнуто ОМУ ГУМВС України в Одеській області (а.с.77-78).
Ухвалою суду від 26.02.2010 року позов ОСОБА_1 в частині вимог до Малиновського РВ про скасування рішення Малиновського РВ від 17.12.2008 року про заборону його в’їзду на територію України на один рік залишений без розгляду у зв’язку з заявою про їх відкликання (а.с.89).
У судовому засіданні представник позивача підтримав уточненні позовні вимоги, посилаючись на викладені у заяві обставини.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позову, посилаючись на те, що рішення про заборону в’їзду на територію України відносно позивача прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений законами України. Крім того, зазначив, що ВСГІРФО ОМУ ГУМВС України в Одеській області мало повноваження за результатом перевірки щодо законності перебування на території України громадянина Сирії ОСОБА_1. заборонити останньому в’їзд на територію України терміном на п’ять років на підставі пункту 3.10 Наказу ГУМВС України в Одеській області №179 від 14.03.2007 року «Про затвердження положення про Одеське міське управління ГУМВС України в Одеській області» відповідно до якого Міське управління забезпечує дотримання законності в діяльності структурних підрозділів і працівників Управління, яким згідно наказу №700 (дск) від 14.09.2007 року є ВСГІРФО.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши та проаналізувавши надані ними докази у їх сукупності, судом встановлено, що 17.12.2008 року співробітниками УБЗТЛ України в Одеській області було затримано громадянина Сирії ОСОБА_1, перевіркою законності перебування якого на території України було встановлено, що він прибув в Україну в грудні 2005 року через КПП «Одеса» за бізнес візою. В зв’язку з втратою національного паспорту в 2007 році звернувся до посольства Сирії в місті Києві, отримав паспорт серії НОМЕР_1 терміном дії з 04.10.2007 року по 03.10.2009 року (а.с.10-12).
27.10.2007 року міським відділом РАЦС Одеського обласного управління юстиції зареєстровано шлюб між ОСОБА_1 та громадянкою України ОСОБА_2(а.с.17).
17.12.2008 року Хмельницьким ВМ Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області прийнято рішення про видворення за межі України громадянина Сирії ОСОБА_1 та заборонено в’їзд на територію України з 17.12.2008 року до 17.12.2009 року (а.с.23).
ВСГІРФО ОМУ ГУМВС України в Одеській області проведена перевірка щодо законності перебування на території України позивача у зв’язку з надходженням його скарги на дії Хмельницького ВМ Малиновського РВ.
23.12.2008 року старшим інспектором ВСГІРФО ОМУ ГУМВС України в Одеській області майором міліції Єрмоленко Л.Л. винесений висновок за матеріалами службової перевірки щодо законності перебування на території України громадянина Сирії ОСОБА_1., відповідно до якого перебування на території України громадянина Сирії ОСОБА_1 необхідно вважати незаконним; рішення щодо заборони подальшого в’їзду в Україну г ромадянину Сирії ОСОБА_1 відмінено; заборонено в’їзд в Україну г ромадянину Сирії ОСОБА_1 терміном на п’ять років (а.с.61-62).
Відповідно до ст.1 Законом України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” №3929-ХП від 04.02.1994 року (далі Закон №3929-ХП) якого іноземець – це особа, яка не перебуває у громадянстві України є громадянином (підданим) іншої держави або держав. Згідно ст.2 Закону №3929-ХП іноземці мають ті ж права і свободи та виконують ті ж обов’язки, що і громадяни України, якщо інше не передбачене Конституцією, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України. Таким чином, наявність прав іноземців прямо пов’язана із законністю їх перебування на території України, в разі порушення певних встановлених державою умов їх перебування останні несуть відповідальність відповідно до зазначеного законодавства.
Статтею 1 Закону України „Про міліцію” визначено, що міліція – це державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров’я , права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань. Відповідно до п.14 ч. 1 ст.10 цього Закону одним з основних завдань органів внутрішніх справ є контроль додержання громадянами та службовими особами встановлених законодавством правил паспортної системи, в’їзду, виїзду, перебування в Україні і транзитного проїзду через її територію іноземних громадян та осіб без громадянства.
Згідно ст.32 Закону України №3929-ХП якщо іноземець грубо порушує законодавство про статус іноземців орган внутрішніх справ приймає рішення про видворення такого іноземця за межі України. За рішенням органу внутрішніх справ видворення іноземця та особи без громадянства за межі України може супроводжуватися забороною подальшого в’їзду в Україну строком до п’яти років.
Судом встановлено, що у зв’язку з затриманням 17.12.2008 року ОСОБА_1. та у зв’язку з відсутністю у нього реєстрації начальник Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області звернувся до Малиновського районного суду міста Одеси до громадянина Сірії ОСОБА_1 про примусове його розміщення в пункт тимчасового перебування з подальшим видворенням за межі України. Постановою Малиновського районного суду міста Одеси від 11.03.2009 року в задоволенні адміністративного позову начальнику Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області відмовлено.
Постановою Малиновського районного суду від 11.03.2009 року встановлено, що до 17.12.2008 року зі сторони ВГІРФО ОМУ ГУМВС України в Одеській області до ОСОБА_1, не було ніяких претензій і він до адміністративної відповідальності не притягувався. В постанові також зазначено, що суд не приймає до уваги твердження представника позивача, що громадянин Сирії ОСОБА_1 перебуває нелегально на території України, чи порушує законодавство України, так як в судовому засіданні доведено до суду, що він з вини ВГІРФО ОМУ ГУМВС України в Одеській області опинився у скрутному становищі і був вимушений проживати на території України з простроченою реєстрацією. (а.с.26-27).
При наявності вказаної постанови Малиновського районного суду від 11.03.2009 року, яка набрала чинної сили, Портофранківський ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області знов на підставі того ж рішення від 17.12.2008 року Хмельницького ВМ Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області про видворення за межі України громадянина Сирії ОСОБА_1, звернувся то Одеського окружного адміністративного суду про видворення в примусовому порядку громадянина Сирії ОСОБА_1 за межі України. Оскільки позивач - Портофранківський ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області обґрунтовував свої позовні вимоги до відповідача - громадянина Сірії ОСОБА_1 щодо його видворення, обставинами, які були встановлені судовим рішенням - постановою Малиновського районного суду від 11.03.2009 року, та враховуючи, що згідно ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, постановою Одеського окружного адміністративного суду від 09.10.2009 року у задоволенні адміністративного позову Портофранківського ВМ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області до громадянина Сірії ОСОБА_1 про видворення в примусовому порядку за межі України було відмовлено (а.с.33-35) .
Вказаними рішеннями судів встановлено, що громадянин Сирії ОСОБА_1 не порушував законодавство про статус іноземців, та відповідно суб’єкт владних повноважень - Хмельницький ВМ Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області прийняв рішення 17.12.2008 року про видворення за межі України громадянина Сирії ОСОБА_1 без наявних на це законних підстав, у зв’язку з чим у видворенні у примусовому порядку ОСОБА_1. було відмовлено.
Згідно ст.32 Закону України №3929-ХП орган внутрішніх справ приймає рішення про видворення іноземця за межі України якщо він грубо порушує законодавство про статус іноземців. Саме вказане рішення про видворення іноземця за межі України відповідно до цієї статті Закону України №3929-ХП може супроводжуватися забороною подальшого в’їзду в Україну строком до п’яти років.
Оскільки Хмельницький ВМ Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області прийняв рішення 17.12.2008 року про видворення за межі України громадянина Сирії ОСОБА_1 без наявних на це законних підстав, що встановлено рішеннями судів, які набрали чинність, відповідно відсутні підстави і для заборони подальшого в’їзду в Україну строком на один рік громадянина Сирії ОСОБА_1, яке встановлено вищезазначеним рішенням Хмельницького ВМ Малиновського РВ, та яке скасоване висновком від 23.12.2008 року ВСГІРФО ОМУ ГУМВС України в Одеській області з встановленням заборони подальшого в’їзду в Україну громадянина Сирії ОСОБА_1 строком на п’ять років. Встановлення висновком від 23.12.2008 року ВСГІРФО ОМУ ГУМВС України в Одеській області заборони в’їзду в Україну позивачу строком на п’ять років є протиправним, оскільки ґрунтувалося також на рішенні Хмельницького ВМ Малиновського РВ від 17.12.2008 року про видворення за межі України громадянина Сирії ОСОБА_1.
Крім того, суд вважає, що ВСГІРФО ОМУ ГУМВС України в Одеській області не мало повноважень щодо встановлення заборони подальшого в’їзду в Україну громадянина Сирії ОСОБА_1 , оскільки ВСГІРФО ОМУ ГУМВС України в Одеській області 23.12.2008 року не приймало рішення про видворення іноземця, а лише прийняло висновок за матеріалами службової перевірки щодо законності перебування на території України громадянина Сирії ОСОБА_1 .
Судом не прийняті до уваги посилання представника відповідача, як на підставу наявності повноважень у ВСГІРФО ОМУ ГУМВС України в Одеській області на встановленням заборони подальшого в’їзду в Україну на пункт 3.10 Наказу ГУМВС України в Одеській області №179 від 14.03.2007 року «Про затвердження положення про Одеське міське управління ГУМВС України в Одеській області», оскільки вказаним пунктом передбачено виключно функцію контролю дотримання законності в діяльності структурних підрозділів і працівників Управління, тобто можливості скасування незаконного рішення (висновку).
На підставі вищевикладеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги громадянина Сирії ОСОБА_1 підлягають задоволенню , оскільки позивач не довів суду ті обставини, на які посилався в обґрунтування позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159-164 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов громадянина Сірії ОСОБА_1 до Одеського міського управління ГУМВС України в Одеській області про скасування рішення про заборону в’їзду на територію України - задовольнити .
Скасувати висновок ВСГІРФО ОМУ ГУМВС України в Одеській області від 23.12.2008 року про заборону подальшого в’їзду в Україну г ромадянину Сирії ОСОБА_1 терміном на п’ять років.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги.
Суддя