Справа №22Ц- 4382/2008 Головуючий у І інстанції Савченко C.I.
Категорія 01, Доповідач у 2 інстанції Малород О.І.
УХВАЛА
Іменем України
13 січня 2009 року м. Київ
Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області в складі:
головуючого: Дьоміної О.О.
суддів: Малорода О.І., Голуб С. А.
при секретарі: Рудзинській А.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Київ
цивільну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_2, ОСОБА_3 та заяву ОСОБА_4 про приєднання до апеляційної скарги ОСОБА_3 на ухвалу Ірпінського міського суду Київської області від 11 жовтня 2007 року в цивільній справі за заявою представника відповідача ОСОБА_2 про відновлення втраченого судового провадження в цивільній справі № 2-129/2001 року , -
ВСТАНОВИЛА:
Представник відповідача звернувся до суду з даною заявою мотивуючи вимоги тим, що справа згоріла внаслідок пожежі в суді.
Ухвалою суду від 11 жовтня 2007 року заяву залишено без розгляду з тих підстав, що дія довіреності припинена, внаслідок смерті особи, яка її видала, а представник відповідача не вправі подавати заяву відповідно до вимог ст. 403 ЦПК України, а також і з тих підстав, що заявник не надав суду ухвалу про заміну відповідача правонаступником.
Апелянт ОСОБА_2 в апеляційній скарзі просить скасувати ухвалу суду, заяву задовільнити, відновити втрачене судове провадження, в тому числі і апеляційну скаргу та прийняти її на апеляційний розгляд.
Апелянт ОСОБА_3 також просить скасувати ухвалу з тих підстав, що вона не була присутня при розгляді заяви про відновлення втраченого судового провадження та не була повідомлена про розгляд заяви.
Представник позивачки ОСОБА_4 - ОСОБА_3 подала до суду заяву в якій приєднується до апеляційної скарги ОСОБА_3
Апеляційні скарги підлягають задоволення частково з наступних підстав.
Колегією встановлено, що в справі за позовом ОСОБА_3 23 червня 2000 року було постановлено рішення, яке частково було скасоване ухвалою апеляційного суду. З вересня 2001 року суд постановив нове рішення, яке було оскаржене відповідачем. Апеляційна скарга була здана в канцелярію суду 18 жовтня 2001 року. ІНФОРМАЦІЯ_1 апелянт - ОСОБА_5 - помер і після цього судове провадження в справі № 2-129/2001 року було знищене пожежею.
Інтереси ОСОБА_5 в суді представляв його син -заявник, згідно довіреності.
В червні 2005 року заявник звернувся до суду з заявою про відновлення втраченого судового провадження, подавши копію свідоцтва про право на спадщину після померлого.
Згідно ст. 312 ч. 1, п.3 ЦПК України апеляційний суд скасовує ухвалу суду першої інстанції і передає справу на новий розгляд, якщо останній порушив порядок встановлений для його вирішення.
Колегія не може погодитись з висновком суду в тій частині, що заявник не має права подавати заяву про відновлення втраченого судового провадження, поскільки не надав суду ухвалу про заміну померлого відповідача правонаступником.
Звертаючись до суду з заявою, заявник подав копію свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті відповідача на частину спірного майно /т.1 а.с. 3/.
Тому висновок суду не відповідає встановленим обставинам та вимогам ст. 37 ЦПК України, де указано, що у разі смерті фізичної особи, суд залучає до участі в справі правонаступника на будь якій стадії цивільного процесу.
Суд не виконав вимоги вказаної норми права.
Також колегією встановлено, що ОСОБА_3 не була повідомлена про час та місце розгляду заяви і дана обставина є підставою для скасування ухвали відповідно до ст. 312 ч.3 ЦПК України.
Інші висновки суду про припинення дії довіреності, відсутність у заявника права на звернення до суду, а також заперечення викладені в апеляційній скарзі про неправомірне залучення сторонніх осіб до участі в справі не носять правового характеру.
Не підлягають задоволенню вимоги апеляційної скарги в частині відновлення втраченої апеляційної скарги та прийняття її до розгляду, поскільки згідно ст. 404 ЦПК України, заява про відновлення втраченого провадження подається до суду, який ухвалив рішення, а згідно ст. 296 ЦПК України апеляційна скарга подається через суд першої інстанції.
Враховуючи викладене колегія вважає, що ухвалу слід скасувати, а
справу направити на новий судовий розгляд.
Керуючись ст. ст. 312 ч. 1, п.3, 315 ЦПК України, колегія суддів , -
УХВАЛИЛА:
Апеляційні скарги задовільнити частково.
Ухвалу Ірпінського міського суду Київської області від 11 жовтня 2007 року скасувати, а справу повернути на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала набирає чинності з моменту проголошення та може бути оскаржена до Верховного суду України протягом 2 місяців.