Судове рішення #79550082

Справа № 2а-68/10/0408

Провадження №б/н


ПОСТАНОВА

іменем України


"04" січня 2010 р.



Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу у складі: головуючого - судді Косторенко А.Ю., при секретарі - Сєдавних В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Дзержинському районі м. Кривого Рогу про зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

       Позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України у Дзержинському районі м. Кривого Рогу, в якому просив суд зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату державної допомоги відповідно до ст. 6 Закону України "Про

соціальний захист дітей війни" за 2006 - 2008 рр. В обґрунтування своїх позовних вимог позивачзазначив, що він є пенсіонером та має статус «дитина війни», а тому відповідно до ст. 6 ЗУ «Про

соціальний захист дітей війни» він вправі отримувати підвищену пенсію на 30% від мінімальної за

віком. Відповідач невірно здійснював нарахування та виплату їй вищезазначеної допомоги, в зв`язку з

чим вона просить суд зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити допомогу в розмірі 3891,90 грн. Позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просила їх задовольнити.

Відповідач позовні вимоги не визнав в повному обсязі, надав суду письмові заперечення, яких просив в позові відмовити з тих підстав, що дію ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», згідно якої дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком, призупинено ч. 12 ст. 71 ЗУ «Про державний бюджет на 2007 рік» та ст. 111 цього ж закону було встановлено, що виплата такого підвищення провадиться лише особам, які є інвалідами у розмірі 50% від розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Оскільки у позивачки відсутня інвалідність, вона не має права на таке підвищення. Крім того, фінансування виплат згідно ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» проводиться із державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада, а не з бюджету Пенсійного Фонду України, який затверджує Кабінет Міністрів України. Також, термін «мінімальний розмір пенсій за віком» зазначений лише в абз. 1 ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» і застосовується для визначення розмірів пенсій, які призначені відповідно до цього закону. ЗУ «Про державний бюджет на 2007 рік» коштів на виплату підвищення «дітям війни» не передбачено. Статтею 41 ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» текст ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» викладено в такій редакції: «дітям війни (крім тих, на які поширюється дія ЗУ «Про статус ветеранів війни НОМЕР_1 » до пенсії або щомісячного грошового утримання чи держсоцдопомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників

війни. Механізм реалізації положень ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» відсутній. Просить в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Позивач є громадянином України, якому до 02.09.45 р. було менше 18 років, тобто відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" він є дитиною війни. Зазначені обставини визнані сторонами.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в редакції спірного

періоду, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на ЗО відсотків мінімальної пенсії за віком.

Пунктом 17 ст. 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" зупинено на 2006 рік дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Законом України від 19 січня 2006 року N 3367-ІУ було внесено такі зміни до Закону України

"Про Державний бюджет України на 2006 рік": виключено пункт 17 статті 77, стаття ПО викладена в

такій редакції: установити, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", запроваджуються з 1 січня 2006 року поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за

погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету".

Вказані положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" не були визнані

неконституційними, а тому відповідачем правомірно не нараховувалось щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30  відсотків мінімальної пенсії за віком за 2006 рік, а тому в задоволенні позову в частині зобов`язання відповідача нарахування та виплати позивачу підвищення як дитині війни за 20( необхідно відмовити.

Згідно з п. 12 ч. 1 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дію Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з урахуванням ст. 111 Закону України Державний бюджет України на 2007 рік" призупинено на 2007 рік.

Статтею 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено. 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи держава соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50 в ідеї від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

9 липня 2007 року Рішенням Конституційного суду України N 6-рп/2007 визнано такими. що відповідають Конституції України, п. 12 ст. 71 та ст. 111 Закону України "Про Державний бджет України на 2007 рік".

Відповідно до п. 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 п внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"  до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни - 10 % прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність.

Положення п. 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік внесення змін до деяких законодавчих актів України" були визнані такими, що не відповідають Конституції України, згідно з Рішенням Конституційного суду України N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Отже в період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року відповідач - зобов`язаний нараховувати та сплачувати підвищення до пенсії в розмірі, встановленому ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", в редакції закону, яка діяла до 01.01.2006 року.

Однак, не нараховувалось та відповідно не виплачувалось підвищення до пенсії в розмірі встановленому ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Дана обставина відповіді не заперечується.

Доводи скаржника про неврегульованість механізму реалізації положень статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", не приймається судом до уваги, та не може бути підставо-: відмови у позові, так як жодним нормативним актом України не передбачено , що право позивачеві отримання підвищення до зазначеної допомоги виникає лише після належного та своєчасного фінансування і встановлення порядку обчислення такого підвищення.

Доводи відповідача щодо неможливості реалізації Рішення Конституційного суду не заслуговують на увагу, оскільки правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на отримання підвищення до пенсії засновані на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє дегз посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав і свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах. Як свідчить позиція Європейського С;і справі у справі Yvonne van Duyn v. Home Office принцип юридичної визначеності означає : зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов`язання , взяті державою, навіть , якш: зобов`язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії.

Доводи відповідача про те, що з 22 травня 2008 року підвищення до пенсії повинне виплачуватись у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України N 530 від 28 травня 2008 року приймаються судом до уваги.

Обчислення підвищення до пенсії, виходячи з розміру, встановленого постановою Кабіну Міністрів України N 530 від 28 травня 2008 року, є порушенням засад пріоритету законів над підзаконними актами, а тому розрахунок такого підвищення повинен здійснюватись з розміру встановленого ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Доводи відповідача відносно того, що розмір мінімальної пенсії не може бути визначений відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове соціальне страхування", також приймаються колегією суддів.

Розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України " Про загальнообов`язкове соціальне страхування " і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму , встановленому для осіб, що втратили працездатність.




Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року N 966- 14 прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

Таким чином при визначенні розміру підвищення відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовується розмір мінімальної пенсії за віком, який визначений ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове соціальне страхування".

Згідно до статті 71 ч.І КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно, відповідач по справі не довів у судовому засіданні правомірність своїх дій щодо призначення та виплати пенсії позивачу. Його доводи у судовому засіданні не знайшли свого підтвердження та спростовуються матеріалами справи.

Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту позивача від порушень з боку суб`єкта владних повноважень, а також з урахуванням приписів статті 11 ч.2 КАС України, суд приходить до висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу підвищення до пенсії в розмірі, встановленому ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в редакції закону, яка діяла до 01.01.2006 року, за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року, при цьому коректніше сформулювавши резолютивну частину постанови з метою можливості її виконання у подальшому.

На підставі викладеного та керуючись ст.З, ч.2 ст.19, ч.З ст.51 Конституції України, Закону України « Про Конституційний Суд України», ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст. 71, 111 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік», Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007, п. 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", Рішенням Конституційного суду України N 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, ст.ст.8-12, 69, 71, 87, 94, 99, 104,105, 158, 159, 160,162,163, Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Дзержинському районі м. Кривого Рогу про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов`язати Управління Пенсійного Фонду України у Дзержинському районі м. Кривого Рогу нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії в розмірі, встановленому ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в редакції закону, яка діяла до 01.01.2006 року, за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства - з дня складання в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження

якщо скарга подається у строк, встановлений для подання .заяви про апеляційне оскарження.








Суддя:А. Ю. Косторенко





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація