Судове рішення #7947769

Справа № 2а-500/2010 р.

П О С Т А Н О В А

І  М  Е  Н   Е    М          У  К  Р  А  Ї  Н  И

     08 лютого 2010   року                  Жовківський  районний  суд  Львівської  області  в  складі  головуючого  судді  Зеліско  Р.Й.  при   секретарі Мамедовій Г.І.  розглянувши  у  відкритому  судовому  засіданні   в  м. Жовкві  адміністративну  справу   за позовом   ОСОБА_1  до Управління  праці   та соціального  захисту населення Жовківської  районної  державної  адміністрації  про визнання  дій неправомірними та  стягнення  заборгованості  по невиплаченій  в повному обсязі  державної  допомоги  по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

В   С   Т   А   Н   О   В   И   В:

    Позивач звернувся з позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобов'язання відповідача нарахувати  та провести виплату державної допомоги по догляду за дитиною  до досягнення нею  трирічного віку. В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що є матір"ю малолітньої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та здійснює догляд за дочкою до досягнення  нею  трирічного віку. Відповідно до вимог ст. 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне  страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами , зумовленими народженням та похованням" їй,  як особі , що фактично здійснює догляд за дитиною, повинна надаватись допомога  в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Управлінням  праці та соціального захисту населення  Жовківської районної державної  адміністрації Львівської області державна соціальна допомога  виплачувалась не в повному обсязі, що суперечить рішенню Конституційного суду України № 6-рп2007  від 09.07.2007 року, яким визнані  неконституційними положення  п.14 ст. 71  Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"  в частині зупинення  на 2007 рік дії ст. 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне  страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами , зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру  допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Просить зобов"язати відповідача  провести перерахунок та виплату грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст. 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне  страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами , зумовленими народженням та похованням".

       Представник відповідача  подала заяву з проханням слухати справу у їх відсутності,  подавши письмові заперечення  зі змісту яких слідує, що покриття  витрат на виплату державної допомоги сім"ям з дітьми  здійснюється за рахунок коштів  Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Згідно ст.  21  Бюджетного кодексу України , кошти бюджету , які отримують фізичні особи, надаються їм лише через розпорядника бюджетних коштів. Головним розпорядником бюджетних коштів виступає  Міністерство праці та соціальної політики України. Збільшення розміру  допомоги можливе  за умови  суттєвого збільшення фінансування  з Державного бюджету та внесення змін до інших нормативно-правових актів, згідно яких проводиться виплата даної допомоги, оскільки призначення та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється виключно за кошти Державного бюджету. Відповідач  позбавлений права самостійно  визначати розмір  оскаржуваної допомоги. Порядок  виплати  допомоги  по догляду за дитиною  здійснювався відповідно  до Закону  України   "Про загальнообов'язкове державне соціальне  страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами , зумовленими народженням та похованням" ,  Законами України Про Державний бюджет  України  на відповідні  роки.  

      Справа розглядається у відповідності  до вимог  ч.4 ст. 128 КАС України , на основі наявних доказів.

       Розглянувши  матеріали справи , суд встановив наступне.

       Спірні правовідносини регулюються  Конституцією України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне  страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами , зумовленими народженням та похованням",  рішенням Конституційного Суду  України   від 09.07.2007 року № 6-рп2007.

       Згідно ст.  ст. 21, 22 Конституції України права та свободи людини є невідчужуваними та непорушними, при прийнятті  нових законів  або внесенні змін  до чинних законів не допускається  звуження змісту  та обсягу існуючих прав та свобод.

       Відповідно до ч.1 ст.64 Конституції України права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Основним Законом України.

       Встановлення окремими законами України певних пільг, компенсацій і гарантій є складовою конституційного права  на соціальний захист, тому відповідно до ч. 2 ст. 19, ч.1 ст. 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватись органами державної влади, місцевого самоврядування , їх посадовими особами.

       Судом встановлено, що позивач є матір"ю малолітньої ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що стверджується копією свідоцтва про народження  серії 1-СГ     № 001434 від 01.03.2005 року, і знаходиться на обліку в Управлінні праці  та соціального захисту   населення Жовківської районної державної адміністрації  з 01.04.2007 року, по закінченню відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, отримує грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі встановленому згідно вимог  Законів України "Про Державний бюджет України" на відповідні роки.

       Згідно  з вимогами ст. ст. 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне  страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами , зумовленими народженням та похованням" , особа , яка фактично здійснює догляд за дитиною, має право на допомогу  по догляду за дитиною  до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення  дитиною  вказаного віку.

       Відповідно до вимог  ст. 41, 43 Закону України  "Про загальнообов'язкове державне соціальне  страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами , зумовленими народженням та похованням" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, встановленому  законом прожиткового мінімуму для дітей віком до  6 років. Допомога  по догляду за дитиною  до досягнення нею трирічного віку надається  на кожну дитину незалежно  від кількості  народжених (усиновлених , взятих  під опіку ) дітей  у сім"ї , по  догляду  за якими  надається допомога.

       Рішенням Конституційного Суду  України  від 09.07.2007 року № 6-рп2007 визнані неконституційними вимоги п.14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" щодо встановлення розміру допомоги по догляду  за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

       Відповідно до ч. 2 ст.152 Конституції України  закони, інші правові акти або їх положення, що визнані неконституційними втрачають чинність з дня  ухвалення  Конституційним Судом України  рішення про їх неконституційність.

       Таким чином , відповідно  до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне  страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами , зумовленими народженням та похованням" починаючи з 09.07. 2007 року  і до 31.12.2007 року включно, розрахунок зазначеної допомоги, яка виплачувалась позивачу , повинен був проводитись у розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який згідно ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" становить:

-     з 1 квітня 2007 року - 463 грн.;

-     з 1 жовтня 2007 року - 470 грн.

       Щодо розміру допомоги  за 2008 рік, то  рішенням Конституційного Суду України № 10-рп08 від 22.05.2008 року не було визнано неконституційним положення п.23 розділу 2 "Внесення змін до деяких  законодавчих актів України" , Закону України "Про державний бюджет на 2008 рік", яким вносились зміни в ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми", де слова " не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального  страхування"-виключено, а ч.1 ст. 15 цього закону зазначає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

       Нарахування такої допомоги з 01.01.2008 року не застрахованим та застрахованим особам, регулюється Законом України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми".

       Таким чином, рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року не може регулювати правовідносини,  що виникли в 2008р., тому з врахуванням  вищесказаного,  суд  приходить до висновку, про необґрунтованість  позовних вимог  щодо стягнення  недоплаченої  допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 р.

       Відповідно до ст. 100 ч.1 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду  є підставою для відмови у задоволенні адміністративного  позову за умови,  якщо на цьому наполягає  одна із сторін. Отже, судом не вбачається підстав для відмови у  задоволенні  адміністративного позову, так як ні одна із сторін  на цьому не наполягає, і тому суд не бере до уваги пропущений позивачем строк  звернення до адміністративного суду.

      Тому , виходячи з  вищенаведеного, суд вважає, що позов слід задоволити частково, а саме  визнати  протиправними дії  відповідача, щодо невиплати позивачу  допомоги у повному обсязі по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку , яка повинна була  бути  сплачена в 2007 році, починаючи з 09.07.2007 року ( часу набрання  законної  сили  рішенням  Конституційного Суду України № 6-рп2007 ) і по 31.12.2007 року та зобов"язати відповідача перерахувати та  виплатити на користь позивача недоплачену за  цей період допомогу відповідно до ст. 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне  страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами , зумовленими народженням та похованням".

      На підставі вищевикладеного,  керуючись  ст. ст. 8, 22, 55 Конституції України, ст. ст.  41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне  страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами , зумовленими народженням та похованням",  рішенням Конституційного Суду  України  від 09.07.2007 року № 6-рп2007, ст. ст.  7-14, 71, 99, 121, 122, 158-163, 167  Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П  О  С  Т  А  Н  О  В  И  В  :

    Позов ОСОБА_1   -   задоволити частково .

    Визнати неправомірними  дії Управління  праці   та соціального  захисту населення Жовківської  районної  державної  адміністрації Львівської області щодо відмови нарахувати та   виплатити заборгованість  із допомоги  по догляду  за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року , в розмірах, що дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, а в іншій частині позову , а саме в період з 01.04. 2007 року по 09.07.2007 року та з 01.01.2008 року по  22.02.2008 року  - відмовити за безпідставністю.

    Зобов»язати  Управління  праці   та соціального  захисту населення Жовківської  районної  державної  адміністрації Львівської області   нарахувати та провести виплату  недоплаченої допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1,  до досягнення нею трирічного віку, в період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, відповідно до ст. ст.  41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне  страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" в розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму  для дітей  віком до 6 років, а іншій частині позову, а саме в період з 01.04. 2007 року по 09.07.2007 року та з 01.01.2008 року по  22.02.2008 року - відмовити за безпідставністю .

     

    Постанова  може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного  суду шляхом подачі заяви про  апеляційне оскарження  постанови   протягом 10 днів з дня  проголошення постанови.

    Апеляційна скарга на постанову суду   подається протягом 20 днів після подання заяви  про апеляційне оскарження.

         Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація