КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 22-а-3696/09 Головуючий у 1 інстанції Харченко С.В.
Суддя-доповідач О.Г. Хрімлі
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2010 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого
суддів
при секретарі О.Г. Хрімлі,
Г.В. Земляної,
О.Ф. Ситникова,
Л.В. Архіповій,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_6 на ухвалу Київського окружного адміністративного суду м. Києва від 17 листопада 2008 року по справі за позовом ОСОБА_6 до Територіального Центрального контрольно-ревізійного управління Контрольно-ревізійного департаменту Міністерства оборони України, за участю третьої особи Первинної профспілкової організації військової частини А 1200 (Науково-дослідний інститут проблем військової медицини Збройних сил України) про скасування висновків акту ревізії, -
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду м. Києва від 17 листопада 2008 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_6 до Територіального Центрального контрольно-ревізійного управління Контрольно-ревізійного департаменту Міністерства оборони України, за участю третьої особи Первинної профспілкової організації військової частини А 1200 (Науково-дослідний інститут проблем військової медицини Збройних сил України) про скасування висновків акту ревізії на підставі п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України.
Не погоджуючись з зазначеною ухвалою, ОСОБА_6 подала апеляційну скаргу, в якій просить розглянути позовну заяву по суті.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не обґрунтована та задоволенню не підлягає.
Відмовляючи у відкритті провадження в адміністративній справі, суддя першої інстанції посилався на те, що акт ревізії не має обов’язкового характеру, а отже не є тим рішенням суб’єкта владних повноважень, на спір з оскарження якого поширюється компетенція судів, передбачена ч. 1 ст. 17 КАС України .
З таким висновком суду першої інстанції колегія суддів погоджується у повному обсязі, виходячи з наступного.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено, що справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У відповідності до ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на:
1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;
4) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом;
5) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Колегія суддів звертає увагу на те, що за своєю природою акт ревізії - це службовий документ, який стверджує факт проведення перевірки фінансово-господарської діяльності і є лише носієм доказової інформації.
Правовий акт – це акт волевиявлення (рішення) уповноваженого суб'єкта права, що регулює суспільні відносини за допомогою встановлення (зміни, скасування, зміни сфери дії) правових норм, а також визначення (зміни, припинення) на основі цих норм прав і обов'язків учасників конкретних правовідносин.
При цьому, критерієм розмежування понять нормативного правового акта і ненормативного (індивідуального) правового акта є сфера його дії за суб'єктивним складом, оскільки правові акти індивідуальної дії, на відміну від нормативних, поширюють свою дію на конкретно визначеного суб'єкта.
Як нормативний, так і ненормативний правовий акт завжди виражають волю (волевиявлення) уповноваженого суб'єкта права, його владні приписи; мають офіційний характер, обов'язковий до виконання; спрямовані на регулювання суспільних відносин; встановлюють правову норму чи конкретне правовідношення; оформляються у визначеній формі; є юридичними фактами, що спричиняють певні правові наслідки.
Ненормативні (індивідуальні) акти – породжують права і обов'язки у тих конкретних суб'єктів, яким вони адресовані, у конкретному випадку.
Правові акти індивідуальної дії своїми приписами мають породжувати права і обов'язки конкретних осіб, на яких спрямована їхня дія. У такому випадку реалізується компетенція видавця цього акту як суб'єкта владних повноважень, уповноваженого управляти поведінкою іншого суб'єкта і відповідно інший суб'єкт зобов'язаний виконувати його вимоги.
Тобто, особливою відмінністю правового акту від інших управлінських актів є наявність в ньому змісту управління певної особи шляхом встановлення прав і обов'язки для інших суб’єктів.
Сам по собі акт ревізії не породжує жодних правових наслідків чи обов’язків.
Таким чином, колегія суддів вважає повністю обґрунтованим висновок судді про те, що заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, оскільки це повністю відповідає вимогам КАС України.
Згідно зі ст. ст. 199 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких обставин, колегія суддів прийшла до висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 106, 160, 195, 196, 199, 200, 205, 206, 211 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_6 на ухвалу Київського окружного адміністративного суду м. Києва від 17 листопада 2008 року по справі за позовом ОСОБА_6 до Територіального Центрального контрольно-ревізійного управління Контрольно-ревізійного департаменту Міністерства оборони України, за участю третьої особи Первинної профспілкової організації військової частини А 1200 (Науково-дослідний інститут проблем військової медицини Збройних сил України) про скасування висновків акту ревізії – залишити без задоволення , ухвалу Київського окружного адміністративного суду м. Києва від 17 листопада 2008 року – без змін .
Повний текст ухвали виготовлений 16 лютого 2010 року.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня набрання законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя: О.Г. Хрімлі
Судді: Г.В. Земляна
О.Ф. Ситников