АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
23 травня 2007 року. м. Одеса
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області у складі:
головуючого - судді Фальчука В.П.
суддів: Каранфілової В.М., Сидоренко І.П.,
при секретарі - Петренко Г.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу прокурора Берегівського району Одеської області на ухвалу Берегівського районного суду Одеської області від 19 березня 2007 року про повернення цивільного позову прокурора Березівського району Одеської області в інтересах Міністерства палива та енергетики України в особі Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» до ОСОБА_1про стягнення збитків -
встановила;
Ухвалою Березівського районного суду Одеської області від 19 березня 2007 року повернуто цивільний позов прокурора Березівського району Одеської області в інтересах Міністерства палива та енергетики України в особі ВАТ «ЕПК Одесаобленерго» на підставі п.3ч.3ст.121 ЦПК України, так як позов подано особою, яка не має повноважень на ведення справи. Частка держави у статутному фонді ВАТ «ЕПК Одесаобленерго» складає 25.01% акцій, тому інтереси держави відповідачем не порушуються, у зв'язку з тим, що відповідно до ч.2ст.22 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання державного сектора економіки є суб'єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб'єкти, державна частка у статутному фонді яких перевищує 50 відсотків, чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб'єктів.
В апеляційній скарзі прокурор Березівського району Одеської області просить ухвалу суду скасувати у зв'язку з тим, що Міністерство палива та енергетики України є засновником ВАТ «ЕПК Одесаоблненерго» згідно статуту товариства, та свій вплив на господарську діяльність цього товариства здійснює через Національну комісію регулювання електроенергетики, шляхом встановлення тарифів па відпуск електричної енергії. Тому висновки суду про те, що держава не може впливати на господарську діяльність ВАТ «ЕПК Одесаобленерго» не грунтуються на законі та не відповідають обставинам справи.
Колегія судців заслухавши суддю-доповідача, який доповів в необхідному обсязі зміст ухвали, яку оскаржено, доводи апеляційної скарги, межі, в яких повинні здійснюватися перевірка ухвали, встановлюватися обставини і досліджуватися докази вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, так як суд першої інстанції постановив ухвалу з додержанням вимог закону.
Судом першої інстанції законно та обґрунтовано встановлено, що прокурор Березівського району Одеської області звернувся до суду з позовом в інтересах Міністерства палива та енергетики України в особі ВАТ «ЕПК Одесаобленерго» та просив стягнути з побутового абонента ОСОБА_1 на користь товариства збитки у розмірі 3357 гривен 50 коп.,
Справа №22ц-2510/07 Категорія ЦП;
Головуючий у першій інстанції Кононенко Н.А.,
Доповідач Фальчук В.П.
завдані безобліковим використанням електричної енергії.
Відповідно до ч.2ст.22 Господарського кодексу України, суб'єктами господарювання державного сектора економіки є суб'єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб'єкти, державна частка у статутному фонді яких перевищує 50 відсотків, чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб'єктів.
ВАТ «ЕПК Одесаобленерго» є суб'єктом підприємницької діяльності і здійснює свою діяльність на підставі Статуту акціонерного товариства.
Згідно ст.4.1. статуту ВАТ «ЕПК Одесаобленерго» засновником компанії є держава в особі Міністерства енергетики України. Частка держави у статутному фонді товариства складає 25.1%, яка не забезпечує державі вирішального впливу на її господарську діяльність, тому його не можна вважати державним.
Рішенням Конституційного суду України від 08.04.1999 року у справі за №1-1/99 визначено, що прокурори та їх заступники подають до суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ і організацій, незалежно від їх підпорядкування і форм власності.
Згідно ч.2ст.45 ЦПК України прокурор здійснює представництво інтересів держави.
Суд першої інстанції правильно прийшов до висновку, що прокурор Березівського району Одеської області не здійснює представництво держави, а виступає в інтересах ВАТ «ЕПК Одесаобленерго» без повноважень на ведення справи, тому відповідно до п.3ч.3ст.121 ЦПК України позовна заява правомірно повернута прокурору.
Доводи апеляційної скарги щодо впливу держави через Національну комісію регулювання електроенергетики на господарську діяльність ВАТ «ЕПК Одесаобленерго» шляхом встановлення тарифів на відпуск електричної енергії не можуть бути прийняті до уваги, так як предметом спору є не питання щодо регулювання тарифів, а стягнення збитків, спричинених акціонерному товариству ОСОБА_1 шляхом розкрадання електричної енергії.
Згідно п.1ч.1ст.312 ЦПК України розглянувши скаргу на ухвалу суду першої інстанції, апеляційний суд відхиляє скаргу і залишає ухвалу без змін, якщо судом першої інстанції постановлено ухвалу з додержанням вимог закону.
Керуючись ст.304, п.1ч.2ст.307, п.1ч.1ст.312, п.4ч.1ст.314, ст.ст.315,317,319 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області,
ухвалила;
Апеляційну скаргу прокурора Березівського району Одеської області - відхилити.
Ухвалу Березівського районного суду Одеської області від 19 березня 2007 року про повернення цивільного позову прокурора Березівського району Одеської області в інтересах Міністерства палива та енергетики України в особі Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» до ОСОБА_1про стягнення збитків - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного суду України на протязі двох місяців, з дня набрання законної сили.