Судове рішення #79237094



справа №2-4449/10

РІШЕННЯ

Іменем України

17 червня 2010 року сел. Покотилівка

Харківський районний суд Харківської області у складі: головуючого - Ільїної Г.І., за участю секретаря - Мінаєвої А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Покотилівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся до суду з позовною заявою про визнання за ним права власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 в порздку спадкування за законом після смерті його матері ОСОБА_5 Зазначає, що вказаний житловий будинок в цілому на праві приватної власності зареєстрований за його матір`ю ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 Спадкоємцями за законом після її смерті стали її чоловік ОСОБА_7 та діти: позивач, ОСОБА_2 (дошлюбне прізвище ОСОБА_2 ), ОСОБА_9 Спадщину прийняли ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , вступивши в управління спадковим майном, оскільки з дня відкриття спадщини постійно проживали в спадковому будинку, однак право власності не оформили, оскільки до нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину не звертались. ОСОБА_2 та ОСОБА_9 спадщину не прийняли, ІНФОРМАЦІЯ_2 . помер ОСОБА_7 Брат позивача - ОСОБА_9 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , спадкоємцями після нього стали його дружина ОСОБА_3 та син ОСОБА_4

Позивач в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності та доручив представляти його інтереси в суді ОСОБА_10 (а.с. 21,22).

Представник позивача в судове засідання не з`явився, позов підтримав, просив справу розглядати без його участі, про що подав відповідну заяву (а,е. 26).

Відповідачі в судове засідання не з`явились, до суду надали письмові заяви про розгляд справи за їх відсутності та визнання позову в повному обсязі (а.с. 27-29).

Відповідно до ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Визнання відповідачами пред`явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи та інтереси інших осіб.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Згідно довідки КП «Харківське районне бюро технічної інвентаризації» від 15.03.2010 р. № 79 право приватної власності на житловий будинок, розташований в АДРЕСА_1 зареєстровано в цілому за ОСОБА_6 на підставі свідоцтва про право власності, виданого Бабаївською селищною радою 15.09.1949 р. (а.с. 6).

ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Бабаї Харківського району Харківської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть НОМЕР_1 від 2 квітня 1965 року, виданого бюро ЗАГС (а.с. 7).

Оскільки спадкові правовідносини виникли в 1965 р., то згідно з п. 4 Заключних та перехідних положень ЦК України 2003 року судом повинні бути застосовані норми ЦК України в редакції 1963 року.

Відповідно до ст. 525 ЦК України (в ред. 1963 р.) часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Згідно відповіді Харківського обласного державного нотаріального архіву за даними електронного спадкового реєстру заповіти від імені ОСОБА_6 не посвідчувались (а.с. 34).

Статтями 527, 529 ЦК України (в ред. 1963 р.) передбачено, що спадкоємцями за законом першої черги можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті, а саме: в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був

би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

Таким чином спадкоємцями після смерті ОСОБА_6 стали: її чоловік ОСОБА_7 та діти ОСОБА_4 , ОСОБА_2 (дошлюбне прізвище ОСОБА_2 ), ОСОБА_9

Відповідно до статей 548, 549 ЦК України (в ред. 1963 р.) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв у такий спосіб: або фактично вступив в управління чи володіння спадковим майном, або подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Вказані дії повинні бути здійснені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Встановлено, що фактично в управління спадковим майном вступили ОСОБА_7 та ОСОБА_4 , оскільки з дня відкриття спадщини постійно проживали в спадковому будинку, що підтверджується будинковою книгою (а.с. 15, 16), але право власності на цей будинок ними оформлено не було оскільки ніхто з них до нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину у встановлений законом строк не звертався, державну реєстрацію не здійснював, також до нотаріальної контори не звертались і ОСОБА_2 та ОСОБА_9 , про що свідчить відповідь Харківського обласного державного нотаріального архіву (а.с. 34).

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача ОСОБА_7 , що підтверджується свідоцтвом про смерть ГУ- НОМЕР_2 від 4.10.1993 р. виданим Бабаївською селищною радою Харківського району, актовий запис № 92 (а.с. 8).

ОСОБА_2 - сестра позивача, в своїй заяві на адресу суду зазначає, що належну їй частку в спадщині після батьків не прийняла, оскільки на день їхньої смерті в спадковому будинку не проживала, в управління спадковим майном не вступила, з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори не зверталась, підтверджує факт проживання ОСОБА_4 в спадковому будинку, згодна з тим, що він повинен належати позивачу (а.с. 28).

Брат позивача - ОСОБА_9 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується довідкою міського відділу реєстрації актів цивільного стану № 4-1 Харківського обласного управління юстиції від 28.07.2005 р. № 112, актовий запис № 2098 (а.с. 17); спадкоємцями після нього стали його дружина ОСОБА_3 та син ОСОБА_4 , які подали до суду заяви, де повідомляють, що ОСОБА_9 належну йому частку в спадщині після батьків не прийняв, оскільки на день їхньої смерті в спадковому будинку не проживав, в управління спадковим майном не вступив, з заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертався, згодні з тим, що будинок має належати ОСОБА_1 (а.с. 27, 29).

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_4 є обґрунтованими, не суперечать закону та підлягають задоволенню.

Судові витрати суд залишає на рахунок позивача.

Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, ст. ст. 524-527, 529, 548, 549 ЦК України (в ред. 1963 р.), п. 4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України (в ред. 2003 р.), суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

Суддя:



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація