Судове рішення #7921829

                     

Справа №  2-а-104\2010 р.                                        

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М       У К Р А Ї Н И

4 лютого 2010 р.                                                       м. Харків

Жовтневий місцевий районний суд м. Харкова в складі:

головуючого – судді Шульги Н.В.,

при секретарях  - Мельніковій А.В., Міхолап Л.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у місті Харкові ради, ОСОБА_2 обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат  Головного управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 обласної державної адміністрації про стягнення соціальної допомоги по догляду за дитиною до 3-х років та стягнення моральної шкоди,  -

ВСТАНОВИВ:

28.04.09 р. позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним  позовом до  управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у місті Харкові ради, в якому просила суд поновити пропущений строк для звернення до суду, стягнути з відповідача недовиплачену соціальну допомогу в сумі 6662 грн., а також стягнути компенсацію за моральну шкоду в сумі 5000 грн., посилаючись на те, що недоотримання соціальної допомоги не дозволило позивачу в повному обсязі забезпечити життєдіяльність дитини.

При цьому, як зазначено в позові, 16.12.2007 року у позивача народився син ОСОБА_3, у зв’язку з чим позивач надала всі необхідні документи до управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної в м. Харкові ради та отримувала соціальну допомогу з 01.02.2008 року по 01.04.2009 року в розмірі по 130 грн. щомісячно на загальну суму 1820 грн., однак вважає, що повинна була отримати відповідно до ст. 15 Закону України «Про соціальну допомогу сім’ям з дітьми» 7628 грн., тобто їй не виплачено 5808 грн. Крім того, позивач вказує, що 15.012.2008 року у неї народився другий син ОСОБА_4, у зв’язку з чим позивач також який надала всі необхідні документи до управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної в м. Харкові ради та отримувала соціальну допомогу з 01.02.2009 року по 01.04.2009 року в розмірі по 130 грн., вважає, що за вказаний період їй також не доплачена соціальна допомога в сумі 854 грн. Про неправомірність виплат позивач дізналась в березні 2009 року із засобів масової інформації, у зв’язку з чим позивач просить відновити їй пропущений строк для звернення до суду.

В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги в повному обсязі, надала пояснення відповідно до викладених в позові.

Представник відповідача управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у місті Харкові ради ОСОБА_5 в судове засідання не з’явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності та письмові заперечення, суть яких полягає в тому, що позивачу була призначена допомога по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку, як не застрахованій особі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у 2008 році у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним доходом сім’ї в розрахунок на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень для незастрахованих осіб, що склала 130 гривень щомісячно на кожну дитину. Для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається у встановленому порядку довідка  про склад сім`ї  та декларація про доходи та майновий стан, яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї. Позивач з такою заявою звернулась не зверталась, вказані суми виплачувались їй з урахуванням індексації, кошти для виплати такої допомоги у 2008 році в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років не передбачались. Що с тягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, то розбіжності між законами в частині визначення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку врегульовані шляхом внесення змін до Закону України «Про державну соціальну допомогу сім’ям з дітьми», зокрема, п.3 розділу 8 вказаного закону викладено у наступній редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі між: з 1 січня 2008 року – 50 відсотками, з 1 січня 2009 року – 75 відсотками, з 1 січня 2010 року – 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Отже підстав для перерахунку вищезазначеної допомоги за 2008 рік не вбачається. Крім того представник відповідача звертає увагу на те, що позовні вимоги необхідно розглядати тальки в обсязі річної позовної давності, а що стосується вимог про стягнення моральної шкоди, то представник відповідача вважає, що позивачем не вказано з чого остання складається та її розмір.

Представник відповідача ОСОБА_2 обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат  Головного управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 обласної державної адміністрації в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав письмові заперечення, в яких також просив розглянути справу у відсутності представника центру.

Суд, заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Зі свідоцтв про народження серії 1-ВЛ № 102715 та І-ВЛ №148681 вбачається, що позивач ОСОБА_1 має двох дітей ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.5,6).

Позивачу ОСОБА_1 була призначена допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку як не застрахованій особі в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога  по  догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку  надається  у  розмірі,  що  дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним  доходом  сім'ї  в  розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень (Частина перша статті 15 в редакції Закону N 107-VI від 28.12.2007)

Позивач отримувала призначену допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку з лютого 2008 року по квітень 2009 року включно в розмірі 130 гривень на місяць на кожну дитину, що визнано ОСОБА_1 та зазначено в позові, і підтверджено відповідною довідкою (а.с.7).

Вказані види допомоги виплачуються за кошти державного бюджету, оскільки управління праці та соціального захисту настелення Жовтневої районної у місті Харкові ради, ОСОБА_2 обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат  Головного управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 обласної державної адміністрації  є розпорядником бюджетних коштів у частині субвенції з виконання державних програм соціального захисту населення щодо призначення допомоги сім`ям з дітьми.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені конституцією та законами України.

Пунктом 23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»  викладено у новій редакції Таким чином, станом на 2008 рік Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закон України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» розбіжності між собою щодо визначення розміру переліченої допомоги та поряду її призначення не мають, такими, що звужують права та соціальні пільги громадян України та не відповідають Конституції України або спеціальними актами – не визнані. В 2009 році законодавче врегулювання цього питання не змінилось.

Для призначення позивачу допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний розмір, останній необхідно було надати у встановленому у встановленому порядку довідку  про склад сім`ї  та декларацію про доходи та майновий стан, яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї, що позивачем не зроблено.

Таким чином, на час виплати позивачу допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку з лютого 2008 року по квітень 2009 року  управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у місті Харкові ради діяло відповідності до чинного законодавства, тому суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 щодо стягнення соціальної допомоги в більшому розмірі, ніж отримано позивачем за період з  01.02.2008 року по 01.04.2009 року такими, що задоволенню не підлягають.  

Щодо позовних вимог в частині стягнення з відповідача 5000 грн. в якості моральної шкоди, суд, виходить із змісту роз'яснень Пленуму Верховного Суду України в п.2 постанови від 31 березня 1995 р. № 4 «Про судову практику по справах про відшкодування моральної (нємайнової) шкоди» в яких зазначено, що спори про відшкодування заподіяної фізичній або юридичній особі моральної (нємайнової) шкоди розглядаються судами, зокрема: коли право на її відшкодування безпосередньо передбачено нормами Конституції або випливає з її положень; у випадках, передбачених законодавством, яким установлено відповідальність за заподіяння моральної шкоди. Судом встановлено, що правовідносини які виникли між сторонами по виплаті соціальної допомоги регулюються Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», який в даному випадку не порушено і яким не передбачено відшкодування моральної шкоди за його порушення.

Тому суд дійшов висновку, що в частині стягнення з відповідача 5000 грн. в якості моральної шкоди позов також задоволенню не підлягає.

Враховуючи наведене, суд не знаходить підстав для застосування положень ст.ст. 99, 100 КАС України щодо строків звернення до адміністративного суду та наслідків пропущення таких строків.

На підставі викладеного, керуючись ст. 46 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21.11.92 р., Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст.ст. 2, 3, 6-9, 11, 17, 69-71, 159-163 КАС України, суд, -

                          ПОСТАНОВИВ:

В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жовтневої районної у місті Харкові ради, ОСОБА_2 обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат  Головного управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_2 обласної державної адміністрації про стягнення соціальної допомоги по догляду за дитиною до 3-х років та стягнення моральної шкоди – відмовити.

Постанова може бути оскаржена до ОСОБА_2 апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Харкова шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу Адміністративного судочинства України.

Суддя                                     Н.В.Шульга

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація