Справа №2а-3576/09
ПОСТАНОВА
іменем України
18 лютого 2010 року Суворовський районний суд м.Херсона в складі головуючого судді Зубова О.С., при секретарі Хандусенко О.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Херсоні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Суворовської районної у м. Херсоні ради про зобов’язання перерахування та стягнення недоплаченої грошової допомоги,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду із цим адміністративним позовом, вказуючи, що вона є застрахованою особою в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, та має малолітню дитину – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" вона має право на щомісячну допомогу по догляду за дитиною трирічного віку в розмірі не менш прожиткового мінімуму, встановленого законом. Відповідач незаконно нараховує їм виплати в розмірах 130 грн. на місяць кожному відповідно до Закону України про "Державний бюджет". Просила зобов’язати здійснити відповідний перерахунок щодо виплати допомоги за весь період з дня народження дитини, та стягнути на її користь невиплачену заборгованість.
Представники виконавчого комітету Суворовської районної у м. Херсоні ради позов не визнали, вказуючи, що грошові кошти на ці виплати були виплачені відповідно до виділених коштів, додатково кошти на ці дії не виділялися. В наступному в судове засідання не зявилися, про розгляд справи повідомлені належним чином.
Судом установлені такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивач ОСОБА_1. являється матір’ю малолітньої дитини: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та перебуває у частковій оплачуваній відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та є застрахованою особою в системі загальнообовзякового державного соціального страхування.
Вказані обставини сторонами визнавалися, та підтверджуються матеріалами справи.
Відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму ,встановленого законом.
Прожитковий мінімум визначається моментом здійснення виплати.
Законами України «Про державний бюджет України на 2007, 2008 роки» статтю 43 зазначеного вище закону було виключено з тексту Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", та відповідно зменшено розмір допомоги до 130 грн. на дитину.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 року № 13 затверджується Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Згідно з пунктом 2 цього Порядку, призначення та виплата цих двох видів допомоги з 01.01.2007 року здійснюється органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.
Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 р. від 22.05.2008 р. визнані такими , що не відповідають Конституції України ( є неконституційними положення ст. 67 Закону України” Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін у деякі законодавчі акти України”.
У відповідності до ст.92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту населення.
Відповідно до вимог ст. 152 Конституції України закони та інші правові акти, які за рішенням Конституційного Суду України визначаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення ним рішення про їх неконституційність.
Рішення Конституційного суду України мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, норми ст. 43 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є діючими з часу винесення рішень Конституційного Суду України, тобто з 22.05.2008 рік відповідач зобов'язаний був здійснити перерахунок щорічної грошової допомоги за відповідні періоди у 2008 роках відповідно до вищевказаної норми за відрахуванням зроблених вже в цьому році виплат, тобто привести у відповідність з рішенням Конституційного Суду розмір виплати грошової допомоги за 2008 рік.
Отже, з часу винесення рішень Конституційних судів про визнання неконституційних призупинення ст. 43 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року зазначена норма статті закону була відновлена, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Таким чином, позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 22.05.2008 рік в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років і відповідач виконавчий комітет Суворовської районної у м. Херсоні ради повинен був керуватися положеннями ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та провести позивачці перерахунок вказаної допомоги.
Доводи відповідача щодо незастосування судом наслідків пропущення позивачкою річного строку звернення до суду за захистом своїх прав, суд вважає безпідставними з огляду на те, що обов'язок донарахування позивачу недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до визначених Законом розмірів покладено саме на відповідача без подання будь-яких заяв позивачкою, тому пропущення річного строку звернення позивача до суду за захистом порушеного права соціального забезпечення у 2008 роках є незначним і не є провиною позивача. Відповідачем не виконувалися покладені на нього державою обов'язки починаючи з 22 травня 2008 року до наступного часу, чим порушується право позивача на належне соціальне забезпечення, тому відповідно строк звернення до суду за захистом своїх прав позивач взагалі не пропустила.
Разом з тим, у позовах про стягнення заборгованості за цими виплатами з відповідача виконавчого комітету Суворовської районної у м. Херсоні ради в особі Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної у м. Херсоні ради – слід відмовити, оскільки вони лише забезпечують нарахування вказаних виплат.
Виходячи з викладеного, керуючись ст. 7,162-163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Зобов’язати виконавчий комітет Суворовської районної у м. Херсоні ради здійснити перерахунок розміру допомоги ОСОБА_1 по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення дитиною 3-х річного віку за період з 22.05.2008 рік відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" в розмірі прожиткового мінімуму встановленого законом за вказаний період .
У позові ОСОБА_1 до виконавчого комітету Суворовської районної у м. Херсоні ради про стягнення недоплаченої суми допомоги – відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Головуючий