АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Справа № 22-а-1817-Ф/08 Головуючий суду першої інстанції Буцмак Ю.Є.
Суддя-доповідач суду апеляційної інстанції Ломанова Л.О.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2008 року колегія Суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду АР Крим у м. Феодосії в складі:
головуючого - судді Ломанової Л.О.,
Суддів Притуленко О.В.,
Соболюка М. М. ,
при секретарі Петриченко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Феодосії справу адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим на постанову Кіровського районного суду АР Крим від 04 червня 2008 року,
ВСТАНОВИЛА:
У травні 2008 року ОСОБА_4 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кіровського району АР Крим про визнання дій щодо відмови проведення перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язання провести перерахунок раніше призначеної пенсії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 21 вересня 2007 року відповідач відмовив їй у збільшенні розміру пенсії відповідно до вимог статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195-IV від 18 листопада 2004 року в чинній на той час редакції - зі змінами і доповненнями, внесеними Законами України до 19 грудня 2006 року (далі - Закон), незважаючи на визнання неконституційним положень пункту 12 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким було припинено підвищення розмірів пенсії даної категорії пенсіонерів. Позивач вважає, що зазначена відмова є незаконною, просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати підвищити розмір її пенсії на 30 % від мінімальної пенсії за віком, починаючи з 9 липня 2007 року.
Постановою Кіровського районного суду АР Крим від 04 червня 2008 року адміністративний позов задоволений. В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим, посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, та порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову.
Апеляційна скарга мотивована обставинами, які відтворюють доводи заперечень відповідача проти позову - що Закон не передбачає, яким саме органом, за рахунок яких коштів, в якому процедурному порядку здійснюється призначення та виплата вказаного підвищення пенсії; жодним законодавчим актом України не визначене поняття терміну «мінімальна пенсія за віком»; відсутній механізм нарахування підвищення до пенсії, встановленої статтею 6 Закону; розмір державної соціальної підтримки дітей війни визначений статтею 111 Закону Україну «Про державний бюджет України на 2007 рік» - 50 % розміру надбавки, встановленої для учасників війни; відповідно до статті 7 Закону, фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Приймаючи постанову про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивачка є пенсіонером за віком та дитиною війни, в зв'язку з чим відповідно до статей 6 і 7 Закону має право на отримання підвищення пенсії у розмірі 30 % мінімальній пенсії за віком за рахунок коштів Державного Бюджету.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду, оскільки він підтверджується матеріалами справи та грунтується на чинних в час ухвалення судового рішення нормах матеріального права.
З матеріалів справи вбачається, що громадянка України ОСОБА_4 , яка народилася у 1932 році (а.с. 4), є пенсіонером за віком та має статус дитини війни (а.с. 5), а відтак і право на отримання державних соціальних гарантій, передбачених Законом.
Відповідно до статті 6 Закону в редакції, чинній до 31 грудня 2008 року, дітям війни пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно зі статтею 7 Закону фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 положення пункту 12 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» № 489-V від 19 грудня 2006 року, яким зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону, з урахуванням статті 111 цього Закону визнане неконституційними.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1, 3, частині другій статті 6, частині другій статті 8, частині другій статті 19, статтям 21, 22, пункту 1 частини другої статті 92, частинам першій, другій, третій статті 95 Конституції України.
Тобто Верховна Рада України не має повноважень, при прийнятті Закону про Державний бюджет України на відповідний рік, включати до нього положення про внесення змін до чинних законів України, зупиняти дію окремих законів України та/або будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.
Виходячи з наведеного, суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку про те, що відповідач не має правових підстав для відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії відповідно до норм статей 6 і 7 Закону.
Доводи апеляційної скарги щодо відсутності механізму та невизначеності, яким саме органом, за рахунок яких коштів, в якому процедурному порядку слід нарахувати та виплачувати вказану категорію соціальних гарантій, є безпідставними, оскільки згідно вимог Конституції України за відсутності закону, регулюючого дані правовідносини, необхідно застосовувати закон, регулюючий подібні правовідносини, що відповідачем зроблено не було.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ практику Суду як джерело права. У рішенні за справою «Лисенко проти України» (заява № 18219/02) Європейський суд з прав людини з приводу тверджень державних органів про те, що їх не можна звинуватити у бездіяльності через неналежне виконання своїх обов'язків при виконанні прийнятих рішень за відсутності законодавчих заходів, у черговий раз зазначив, що такі твердження мають бути відхилені.
Колегія суддів не може взяти до уваги посилання відповідача у апеляційній скарзі на відсутність визначення терміну «мінімальна пенсія за віком», оскільки поняття мінімальної пенсії визначено статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а статтею 28 цього Закону встановлений її розмір.
При цьому колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що положення частини 3 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» про те, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом першим частини першої цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не може бути підставою для відмови у задоволенні законних вимог позивача про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії.
Доводи апеляційної скарги про відсутність можливості проведення перерахунку пенсії відповідачем як органом Пенсійного фонду України через те, що відповідно до статті 7 Закону фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, спростовується пунктом 3 частини 1 статті 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого джерелами формування коштів Пенсійного фонду є, в тому числі, кошти державного бюджету, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом.
Колегія суддів також відхиляє посилання відповідача у апеляційній скарзі на статтю 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою встановлений виключний перелік цілей, на які використовуються кошти Пенсійного фонду, як на довід щодо відсутності у нього можливості виплачувати позивачу передбачені Законом виплати, оскільки виплата пенсій, в тому числі у підвищеному на підставі Закону розмірі передбачена пунктом 1 частини 1 наведеної статті.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про те, що при вирішенні спору суд першої інстанції правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і застосував закон, який їх регулює, тому оскаржувана
Постанова є законною та обґрунтованою в частині вирішення по суті позовних вимог.
Стаття 6 Закону була Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI, який набрав чинності з 1 січня 2008 року, викладена в іншій редакції, відповідно до якої дітям війни до пенсії виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Враховуючи це, оскаржувана
Постанова суду в частині задоволення адміністративного позову має бути приведена у відповідність з межами позовних вимог, які полягали у визнанні неправомірними дій відповідача щодо відмови проведення перерахунку пенсії та зобов'язання щомісячно, починаючи з 9 липня 2007 року, виплачувати пенсію з відповідно до вимог статті 6 Закону в чинній на той час редакції, якою було встановлено право позивача на підвищення розміру її пенсії на 30 % від мінімальної пенсії за віком.
На підставі статей 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», керуючись статтями 195, 196, пунктом 1 статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини 1 статті 205, статтею 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів судової палати у цивільних справах
ПОСТАНОВИЛА:
У задоволенні апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Кіровському районі АР Крим відмовити.
Постанову Кіровського районного суду АР Крим від 4 червня 2008 року по суті залишити без змін.
Третій абзац резолютивної частини доповнити словами « ...відповідно до вимог Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції, чинній до 31 грудня 2007 року».
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня набрання законної сили.