АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22ц-100/2010 Головуючий по 1 інстанції
Категорія: 37 Івахненко О.Г.
Доповідач в апеляційній інстанції
Карпенко О.В.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2010 колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючого Храпка В.Д.
суддів Карпенко О.В., Вініченка Б.Б.
при секретарі Пономаренко Ю.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Черкаси апеляційну скаргу ОСОБА_6 на рішення Чигиринського районного суду Черкаської області від 30 жовтня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_6 до Головківської сільської ради, ОСОБА_7, треті особи: ОСОБА_8, ОСОБА_9 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
Вивчивши матеріали справи, заслухавши ОСОБА_6, який підтримав апеляційну скаргу; ОСОБА_9, який не заперечував проти задоволення апеляційної скарги; представника ОСОБА_7 – ОСОБА_10, який просив апеляційну скаргу відхилити, колегія суддів ,-
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_6 звернувся в жовтні 2009 року до Чигиринського районного суду Черкаської області із позовом до Головківської сільської ради, ОСОБА_7, треті особи: ОСОБА_8, ОСОБА_9 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Свої вимоги мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер його батько ОСОБА_11, після смерті якого на території Головківської сільської ради залишилась спадщина у вигляді жилого будинку і земельної ділянки. Позивач вказує, що він є спадкоємцем першої черги за законом, а крім нього, спадкоємцями за законом являються також його рідні брати ОСОБА_9, ОСОБА_8 та сестра ОСОБА_7
Посилаючись на те, що він, після смерті батька, із своєю сім’єю проживав у місті Тирасполь, Молдова, а тому не міг своєчасно приїхати на Україну для подачі заяви до нотаріальної кантори про прийняття спадщини.
Вважаючи, що строк для прийняття спадщини пропущений ним з поважних причин, ОСОБА_6 просив постановити судове рішення, яким встановити йому додатковий двохмісячний строк для подачі заяви до державної нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті свого батька, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Рішенням Чигиринського районного суду Черкаської області від 30 жовтня 2009 року в задоволенні позовних вимог ОСОБА_6 – відмовлено повністю.
В апеляційній скарзі ОСОБА_6 просить рішення суду першої інстанції скасувати, як постановлене при неповному з»ясуванні обставин, що мають суттєве значення для вирішення спору по суті, із порушенням вимог матеріального і процесуального права та ухвалити нове рішення, яким повністю задоволити його позов.
Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає відхиленню, виходячи із наступного.
Згідно вимог ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
При розгляді даної справи суд правильно встановив факти, відповідні їм правовідносини, постановив рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права, яке грунтується на зібраних по справі доказах, оцінивши які в сукупності, суд першої інстанції прийшов до обгрунтованого висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову ОСОБА_6
Згідно вимог ч. 3 ст. 1272 ЦК України «за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини».
Проте, в порушення вимог ст. 60 ЦПК України, яка покладає обов»язок на кожну сторону доведення тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, з боку ОСОБА_6 на адресу суду не було надано переконливих, об»єктивних доказів того, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини після смерті свого батька - ОСОБА_11, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року, з поважних причин.
Є необгрунтованими посилання ОСОБА_6 в апеляційній скарзі на те, що суд першої інстанції не прийняв до уваги ту обставину і не врахував її, як поважну причину пропуску строку для прийняття спадщини, перебування позивача за межами України, оскільки такі твердження ОСОБА_6 спростовуються наявними матеріалами справи.
Як вбачається із них, позивач перебував за місцем відкриття спадщини безпосередньо після смерті спадкодавця ОСОБА_11, неодноразово приїжджав на Україну після цього і об»єктивно мав можливість своєчасно звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, або направити заяву відповідного змісту до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини шляхом направлення поштового відправлення.
Інші доводи апеляційної скарги є несуттєвими, були предметом судового розгляду і не дають підстав для зміни або скасування постановленого рішення.
Керуючись ст. ст. 307, 308, 314 ЦПК України, колегія суддів ,-
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_6 на рішення Чигиринського районного суду Черкаської області від 30 жовтня 2009 року – відхилити, зазначене судове рішення – залишити без змін.
Ухвала набирає чинності негайно після проголошення, однак може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України на протязі двох місяців.
Головуючий /підпис/ Судді /підписи/
Згідно з оригіналом
Суддя О.В.Карпенко