Справа №2-а-44/2010 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2010 року м. Валки
Валківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого – судді Бондаренко В.М.,
за участю секретаря судового засідання – Неділько І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Валківської районної державної адміністрації Харківської області про зобов’язання в перерахунку та виплаті належних соціальних виплат, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про зобов’язання виконати дії щодо перерахунку належної щорічної допомоги на оздоровлення виходячи з встановлених законами розмірів мінімальної заробітної плати та щорічної разової допомоги виключно із розрахунку законодавчо встановленої суми мінімальної пенсії за віком та зобов’язання виплатити перераховані належні щорічну допомогу на оздоровлення та щорічну одноразову допомогу, обґрунтовуючи свої вимоги наступним.
На підставі висновку МСЕК при інвалідності другої групи позивач має статус інваліда війни, оскільки інвалідність пов’язана з перебуванням на військовій службі, а також віднесений до першої категорії учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
У зв’язку із вищезазначеним, позивач має право на отримання різних пільг, компенсацій і допомоги, передбачених Законами України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме, право на отримання щорічної грошової допомоги на оздоровлення у розмірі п’яти мінімальних заробітних плат, згідно із ч. 4 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», і на виплату щорічної разової допомоги відповідно до ст. 13 зазначеного Закону.
Проте, нарахування та виплата вказаних допоміг здійснюється відповідачем в значно менших розмірах ніж передбачено законодавством.
На звернення від 27.11.2009 року відповідачем було відмовлено задовольнити його вимогу щодо проведення перерахунку належних йому виплат за 2007-2009 роки, у зв’язку з чим позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав, так як це викладено в позовній заяві, просив позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Валківської районної державної адміністрації в судове засідання свого представника не направив, хоча про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, надав до канцелярії суду клопотання з проханням справу розглядати за їх відсутності та заперечення на адміністративний позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволені позовних вимог з наступних причин.
Діяльність Міністерства праці та соціальної політики України у частині забезпечення Головного розпорядника бюджетних коштів за програмами соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та ветеранів війни регламентується Бюджетним кодексом України.
Згідно з пунктом 3 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 року №936, виплати компенсацій та допомоги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та ст. 17-1 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» здійснюються уповноваженим органом праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадян.
Згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено компенсаційні виплати у розмірах, встановлених від мінімальної заробітної плати( ст.ст. 30, 36, 37, 39, 48).
У 2007-2009 роках компенсаційні виплати від мінімальної заробітної плати ( ст.ст. 30, 36, 37, 39, 48) були призупинені законами України про Державний бюджет України на відповідні роки, що затверджувались Верховною Радою України.
Згідно з бюджетними призначеннями , і враховуючи вимоги статті 95 Конституції України та Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України встановлює розмір окремих видів компенсацій, доплат і допомоги, зокрема, у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( із змінами внесеними постановою від 12.07.2005 року №562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином, Кабінет Міністрів України, виконуючи Закон України про Державний бюджет на відповідний рік, здійснює видатки на реалізацію положень «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в межах асигнувань, затверджених Верховною Радою України.
Визнання Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 норм Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та від 22.05.2008 р. № 10-рп норм Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», якими призупинялися норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в частині виплати компенсації і допомоги у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати неконституційними, не надає законодавчого права для застосування показника мінімальної заробітної плати, визначеного відповідно до ст. 3 Закону України «Про оплату праці» у розмірах відповідно до ст. 76 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», ст. 73 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» розрахунковою величиною для визначення розмірів компенсації і допомоги, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки Кабінету Міністрів України надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Враховуючи вищевикладене щорічна допомога на оздоровлення у 2007 – 2009 роках гр. ОСОБА_1 була розрахована правомірно.
Стосовно перерахунку та виплати недотриманих сум щорічної допомоги до 5 травня громадянину ОСОБА_1
Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено щорічно до 5 травня виплачувати ветеранам війни разову грошову допомогу у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відповідно до Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік, Постанови КМУ від 12.03.2008 р. №183 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2008 році відповідно до Законів «України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», Постанови КМУ від 18.03.2009 року №211 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2009 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» встановлювались розміри разової грошової допомоги учасникам війни: У 2007 році – 360 гривень, у 2008 році – 400 гривень, у 2009 році – 430 гривень.
Виходячи із викладеного, щорічна разова допомога ветеранам війни до Дня Перемоги та щорічна допомога на оздоровлення надавалася ОСОБА_2 відповідно до чинного законодавства України, а тому ОСОБА_2 не скоєно противоправних дій у відношенні позивача та не порушено норм чинного законодавства. ОСОБА_2, як орган місцевого самоврядування, діє лише в межах чинного законодавства та делегованих повноважень, а покладені на нього функції виконує суворо в межах чинного законодавства та під контролем вищих органів системи.
Суд, вислухавши позивача, розглянувши заперечення відповідача та дослідивши матеріали справи приходить до висновку про те, що позов задоволенню не підлягає.
Позивач є інвалідом 2-ї групи, має пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни – інвалідів війни, а також віднесений до першої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно листа за № М-23 від 30 листопада 2009 року, в ідповідач повідомив позивача, що нарахування та виплата щорічної допомоги на оздоровлення за 2007-2009 роки та щорічна разова допомога за кожен рік здійснювалася відповідно до чинного законодавства.
Згідно п. 30 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року №489-V на 2007 рік дія ст. 14 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині визначення розмірі виплат щорічної разової грошової допомоги була зупинена.
Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України( конституційності) положень статей 29, 36 частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46, статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян) № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 р. пункт статті 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» було визнано такими, що не відповідає Конституції України ( є неконституційними).
Пунктом 5 зазначеного Рішення Конституційного суду України визначено, що рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позові у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані не конституційними, втрачають чинність з дня Ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, положення п.30 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року №489-V втратило чинність 09 липня 2007 року.
Як встановлено судом, позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників війни, що підтверджується копією посвідчення серії Є № 083532 виданого 06 листопада 2009 року.
Судом встановлено, що позивачу разова грошова допомога до 5 травня у 2007 році була виплачена у травні, що підтверджується довідкою ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Валківської районної державної адміністрації Харківської області за № 05-05/235 від 02.02.2010 року.
Враховуючи положення ч.2 ст. 19 Конституції України та ч.1 ст. 9 КАС України дії відповідача по виплаті щорічної допомоги до 5 травня у 2007 році не можуть бути визнані неправомірними, оскільки він здійснював виплату на підставі діючого бюджетного закону та не мав повноважень застосовувати зупинені норми Закону України «Про соціальний статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Статтею 59 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік» були встановлені наступні розміри мінімальної заробітної плати на відповідні періоди 2008 року, а саме: 515 гривень – з 01 січня по 31 березня 2008 року; 525 гривень – з 01 квітня по 30 вересня 2008 року; 545 гривень – з 01 жовтня по 30 листопада 2008 року; 605 гривень – з 01 грудня 2008 р.
Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік» були встановлені наступні розміри мінімальної пенсії за віком на 2008 рік, а саме: з 1 січня 2008 року – 470 гривень на місяць, з 1 квітня 2008 року 481 гривень не місяць, з 1 липня 2008 року – 482 гривень на місяць, та з 1 жовтня 2008 року – 498 гривень на місяць.
Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» установлено, що у 2008 році виплата разової допомоги відповідно до законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" здійснюється у таких розмірах: інвалідам 2-ї групи - 400 гривень.
Статтею 73 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» надано право Кабінету Міністрів України у 2008 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Статтею 55 Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік» були встановлені наступні розміри мінімальної заробітної плати на відповідні періоди 2009 року, а саме: 605 гривень – з 01 січня по 31 березня 2009 року; 625 гривень – з 01 квітня по 30 червня 2009 року; 630 гривень - з 01 липня по 30 вересня 2009 року, 650 гривень - з 01 жовтня по 30 листопада 2009 року; 669 гривень – з 01 грудня 2009 р.
Статтею 54 Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік» були встановлені наступні розміри мінімальної пенсії за віком на 2009 рік, а саме: з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року 498 гривень на місяць.
Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» установлено, що у 2009 році виплата разової допомоги відповідно до законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" здійснюється у таких розмірах: інвалідам 2-ї групи - 430 гривень.
Статтею 71 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» надано право Кабінету Міністрів України у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Отже, з моменту набрання чинності Законів України „Про державний бюджет України на 2008 рік та 2009 рік Кабінету Міністрів України було надано право встановлювати розміри соціальних виплат.
Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2008 року №183 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2008 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» відповідач виплатив позивачу разову грошову допомогу до 5 травня в розмірі 400 гривень, що підтверджується довідкою ОСОБА_2 праці від 02.02.2010 року та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.03.2009 року №211 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2009 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань» відповідач виплатив позивачу разову грошову допомогу до 5 травня в розмірі - 430 гривень.
Виплата щорічної разової допомоги на оздоровлення позивачу проводилась в розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року за №562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в 2008 та 2009 році – по 120 гривень.
Крім того, ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення є розпорядником коштів нижчого рівня і відповідно до пункту 5 статті 51 Бюджетного кодексу України бере зобов’язання та провадить видатки тільки в межах бюджетних асигнувань встановлених затвердженими кошторисами.
За таких підстав, позивачу за 2008 - 2009 роки вищевказана допомога виплачувалась у відповідності до вимог чинного законодавства.
Таким чином, суд вважає, що ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Валківської районної державної адміністрації виконуючи Закони України «Про державний бюджет України на відповідний рік, здійснювало відповідні виплати в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 76 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХII в редакції від 01.01.2007 року, Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 р. по справі «Про соціальні гарантії громадян», ст. 73 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 185, 186 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Валківської районної державної адміністрації Харківської області про зобов’язання в перерахунку та виплаті належних соціальних виплат – відмовити.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції Харківської області через суд першої інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення та поданням після цього апеляційної скарги на протязі двадцяти днів з подачею її копії до апеляційної інстанції або відповідно до ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя Бондаренко В.М.