Судове рішення #79024
Справа № 22ц- 3320/2006 р

Справа №  22ц- 3320/2006 р.                                                 Головуючий у 1-ій інстанції

Категорія 31                                                                                 суддя Слоквенко Г.П.

Доповідач суддя Повєткін В.В.

УХВАЛА ІМЕНЕМ    УКРАЇНИ

21 червня 2006 р. Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Апеляцій­ного суду Дніпропетровської області в складі:

Головуючого судді:                         Перцової В.А.

Суддів:                                             Козлова С.П., Повєткіна В.В.

При секретарі:                                Білоус А.Н.

Розглянула у відкритому судовому засіданні  в М.Дніпропетровську цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1

на рішення Солонянського районого суду Дніпропетровської області від 03 квітня

2006 року                         

за позовом ОСОБА_1 до Приватного сільсько­господарського підприємства товариства з обмеженою відповідальністю "Авіас-2000" про розірвання договорів оренди земельної ділянки та відшкодування моральної шко­ди, -

Встановила :

Рішенням Солонянського районого суду Дніпропетровської області від 03 квіт­ня 2006 року ОСОБА_1 відмовлено в задоволенні позову про розірвання до­говорів оренди земельної ділянки та відшкодування моральної шкоди (а.с.71-74).

В апеляційній скарзі (а.с.80-83) ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, неправильне та неповне з'ясування обставини, що мають значення для справи, неправильно, визначення правовідносин, що склалися між сторонами, просить рішення суду скасувати і задовольнити її позовні вимоги, оскільки, на її погляд, суд:

зробив неправильний висновок, що строк дії договорів оренди землі через 3 роки закінчився саме 19 лютого 2005 року, в той час, як вказані договори відповідно до п.7.1 договорів, а також ст.18 Закону України "Про оренду землі", що діяла на мо­мент укладення договорів, набрали чинності лише 16 жовтня 2002 року після їх дер­жавної реєстрації Дзержинівською сільською радою, у зв'язку з чим строк їх дії закінчився лише 16 жовтня 2005 року;

неправильно врахував вимоги ст.33 Закону України "Про оренду землі", ст.764 ЦК України щодо продовження дії договору на той самий строк у разі, якщо протягом місяця після закінчення строку дії договору жодна з сторін не заперечує проти продовження його дії.

Перевіривши законність і обгрунтованність рішення суду першої інстанції у

межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що скарга є обгрунтованною і підлягає задоволенню частково з наступних підстав.                                            

Постановлюючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог щодо розі­рвання договорів оренди, суд першої інстанції дійшов висновку, що:

позивачкою не надано доказів істотних порушень відповідачем умов договору оренди;

Закон України "Про оренду землі" не передбачає відшкодування моральної шкоди у разі порушення умов договору оренди.

Колегія суддів вважає, що такий висновок суду першої інстанції не відпові­дає вимогам закону та матеріалам справи.

Розглядаючи справу, суд першої інстанції дійшов висновку, що згідно п.4.2 договорів оренди строк дії договору автоматично продовжився і в даний час скла­дає 6 років, оскільки відповідно до п.4.3 договорів позивачка повинна була попе­редити відповідача про бажання припинити договірні відносини не пізніше як за 6 місяців до закінчення строку дії договорів.

Такий висновок суду не відповідає вимогам ст.31 Закону України "Про ореду землі" про припинення договору оренди у разі закінчення строку його дії або його розірвання з підстав, передбачених законом.

 

При цьому Закон не передбачає можливість пролонгації договору оренди і не надає сторонам право вносити до договору оренди будь-які домовленості що­до продовження строку дії договору, оскільки передбачає поновлення договору оренди на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені дого­вором, за умови, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою піс­ля закінчення строку договору оренди, а орендодавець протягом одного місяця після закінчення строку договору' не надав письмових заперечень.

З пояснень представника відповідача у суді апеляційної інстанції вба­чається, що відповідно до умов п.4.1 у зв'язку з проведенними польовими ро­ботами строк дії договорів оренди повинен був закінчитися після збору врожаю у листопаді 2005 року.

З огляду на це не можна погодитися з висновком суду першої інстанції про те, що з листом  від 03 листопада 2005 року позивачка звернулась до від­повідача після пролонгації договору.

При наявності письмової відповіді відповідача від 22 листопада 2005 ро­ку (а.с.27-28) на звернення позивачки від 28 вересня 2005 року висновки суду першої інстанції про те, що цей лист позивачки є неналежним доказом, супере­чить матеріалам справи.

Таким чином, постановлюючи рішення, суд першої інстанції в порушення вимог ст.ст.214,215 ЦПК України в повному обсязі не вирішив: чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджу­ються;  які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин.

З огляду на вищезазначене колегія суддів вважає, що рішеня суду першої інстанції підлягає скасуванню у зв'язку з неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, невідповідністю висновків суду обставинам справи і порушенням норм матеріального права.

Як вбачається з позовної заяви, ОСОБА_1 звернулася до суду з позо­вом про розірвання договорів оренди землі, посилаючись на припинення строку дії договорів оренди, тобто фактично позивачка ставила питання про припинення догово­рів оренди у зв'язку з закінченням строку їх дії, як це. передбачено ст.33 Закону України "Про оренду землі" (а.с.4-6).

Постановлюючи рішення про відмову в розірванні договорів оренди у зв'язку з не наданням позивачкою доказів істотних порушень відповідачем умов договорів оренди, суд першої інстанції  не врахував, що ОСОБА_1 у позові не ставила питання про розірвання договорів оренди з підстав істотних порушень відповідачем умов договорів і у встановленному порядку доповнень до позовної заяви з цих під­став до суду не подавала.

Враховуючи, що суд першої інстанції не уточнив позовні вимоги ОСОБА_1 і фактично не розглянув її позовні вимоги щодо припинення догорівів оренди у зв'язку з закінченням строку їх дії, а відмовив їй у позові про розірвання дого­ворів з підстав, які у позові не були зазначені, рішення суду відповідно до вимог п.5 ч.1 ст.311 ЦПК України підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

У зв'язку з викладеним і керуючись ст.ст.307,309,311,314,315 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Солонянського районого суду Дніпропетровської області від 03 квітня 2006 року - скасувати.

Справу направити до Солонянського районого суду Дніпропетровської області на новий розгляд.

Ухвала Апеляційного суду Дніпропетровської області набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох   місяців з дня набрання законної сили.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація