№2-а-9129\2009
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2009 року
Харцизький міський суд Донецької області в складі:
Головуючого судді Хомінець І.В.
При секретарі Погорецькій В.І.
З участю сторін
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Харцизьку цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку про визначення протиправними дій суб»єкта владних повноважень, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач – ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом до відповідача про визначення протиправними дій суб»єкта владних повноважень.
Позивачка свій позов мотивує тим, що вона є пенсіонеркою по віку з 10.04.2007року їй була призначена пенсія по віку. Станом на 10.04. 2009 року вона відпрацював два роки і у неї виникло право на перерахунок пенсії відповідно до ч4 ст.42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». У зв»язку з цим 01.06. 2009 року вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку ( на далі УПФУ) з проханням перерахувати пенсію з 10.04.2009року та надала всі необхідні для цього документи.
На свою заяву ОСОБА_1 отримала відповідь УПФУ , з котроъ вбачалося, що їй здійснено перерахунок пенсії по віку, але для перерахунку було застосовано середню заробітню плату по Україні за 2007рік в розмірі 1197,91грн., що суперечить вимогам ст.. 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» - з урахуванням середньої заробітної плати за 2008рік в розмірі 1573,99грн, що підтверджує, що їй значно знижена сума пенсійної виплати. У зв»язку з тим, що ОСОБА_1 отримує пенсію значно нижчу чим, вона повинна отримувати, то вона звернулася до суду з чинним позовом та просить визнати протиправними дії УПФУ в м.Харцизьку щодо перерахунку пенсії по віку у відповідності до ч4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», виходячі з розміру середньої заробітної плати працівників за одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007рік – 1197,91грн. Також просить зобов»язати УПФУ в м.Харцизьку провести їй перерахунок пенсії по віку з 01.06.2009рік, виходячі з розміру середньої заробітної плати працівників на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008рік – в розмірі 1573,99грн.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримала. Просить суд задовольнити її позовні вимоги.
Представник відповідача – УПФУ в м.Харцизьку в Донецькій області в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала, та надала заперечення на позов в котрих вказує, що ОСОБА_1 отримує пенсію по віку. З 01.04.2009року був здійснений перерахунок його пенсії згідно зі ст.. 42 Закона України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» на підставі заяви.
Згідно листа Міністерства Праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009року № 4096\02-01 при призначені пенсій у 2009році застосовується показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008рік (1573,99грн), як це визначено пунктом 2 пункту 11 постанови Кабінету міністрів України від 28.05.2008року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Частиною 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» (зі змінами, внесеними Законом України « Про Державний бюджет України на 2008рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України») було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст.. 40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008року зміни, що були внесені до ст.. 40, 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. У зв»язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»
До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунку пенсій у 2009 році відповідно до пункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2005року №530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007рік (1197,91грн). Просить ОСОБА_1. відмовити в задоволенні її позовних вимог.
Суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності представника відповідача.
Суд вислухавши позивачку, дослідивши матеріали справи, знаходить позов таким, що підлягає задоволенню, з наступних підстав:
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Згідно абз.4 ч2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003року № 1058-1У порядок визначення показників середньої плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів. Тобто Законом передбачено при здійснені перерахунку пенсії застосовувати показник середньої плати на одну особу в цілому по Україні за попередній перед зверненням за перерахунком рік. В випадку що стався з позивачем це 2008 рік, в якому по Україні для пенсійних виплат складала 1573,99грн.
Крім того, згідно частини 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Однак в установлений законом термін перерахунок не було проведено, а провели тільки в травні 2009р., вже після того, як набрав чинності лист УПФ від 13.03.2009року.
Відповідно до ч2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законам України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов»язки громадянина.
Відповідно до ст..8 КАС України суд при вирішенні справ керуючись принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Згідно ст.. 9 КАС України, суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода та обов»язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт.
У відповідності до ст..2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб»єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії відповідача щодо перерахунку пенсії позивачці у розмірі меншим від розміру, який, встановлений законом, є неправомірними.
Враховуючи наведене, суд вважає що позовні вимоги ОСОБА_1 повинні бути задоволені у повному обсязі.
Суд вважає, що відмова відповідача – Управління праці та соціального захисту населення Харцизької міської ради, щодо перерахунку пенсії з 01.04.2009року позивачці є неправомірною, протиправними, оскільки не відповідає вимогам ст.. 42 , 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Керуючись Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування », ст..ст. 8,9,161,163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Харцизьку Донецької області щодо перерахунку пенсії по віку ОСОБА_1 у відповідності до ч4 ст. 42 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007рік – 1197,91грн.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в м.Харцизьку Донецької області провести перерахунок пенсії по віку ОСОБА_1 з 01.06.2009року, виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2008 рік – 1573,99грн.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Харцизький міський суд Донецької області.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга може бути подана протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження, або протягом 10 днів з дня проголошення постанови суду без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: