Справа № 2-5897/09
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2010 року м. Черкаси
Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого – судді Позарецької С.М.
при секретарі Сивокінь С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кредитної спілки “Добрі Гроші” про стягнення грошових коштів, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача – Кредитної спілки «Добрі Гроші» стягнення грошових коштів. Свої позовні вимоги мотивує тим, що 05 листопада 2007 року між ним та відповідачем по справі було укладено договір №346 про внесення термінового членського внеску. В день укладення договору він вніс до КС «Добрі Гроші» грошові кошти в сумі 2000 грн. на термін 18 місяців, з виплатою відсотків в розмірі 31 % з виплатою відсотків в кінці терміну. 05 травня 2009 року термін дії договору закінчився. Таким чином, вважає, що відповідач заборгував йому 2929 грн. 18 коп.. Також вважає, що незаконними діями відповідача йому завдана моральна шкода, яка полягає в душевних переживаннях, порушенню сну та нормальних життєвих зв’язків, втрати вільного часу для відновлення свого порушеного права. Завдану моральну шкоду оцінює в розмірі 200 грн. Позивач просить стягнути з відповідача на свою користь 2000грн. внеску, відсотки – 929грн. 18коп., завдану моральну шкоду в сумі 200 грн. та судові витрати.
В судовому засіданні позивач підтримав свої позовні вимоги щодо стягнення грошових коштів і просив стягнути з відповідача на свою користь 2000грн. внеску, відсотки – 929грн. 18коп., завдану моральну шкоду в сумі 200 грн. та судові витрати в сумі 171 грн. Зазначив, що кредитною спілкою «Добрі Гроші» йому була завдана моральна шкода на суму 200 грн., яка полягає в душевних переживаннях, порушенню сну та нормальних життєвих зв’язків, втрати вільного часу для відновлення свого порушеного права, з приводу порушень здоров’я до медичних закладів не звертався.
Відповідач – кредитна спілка «Добрі Гроші» в судове засідання не з»явився, будучи належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, про причини неявки не повідомив, не скористався правом надання заперечень проти позову.
Суд ухвалив про заочний розгляд справи.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові матеріали справи, в результаті повного, всебічного та об”єктивного їх дослідження, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення за таких підстав:
в судовому засіданні встановлено, що між позивачем та відповідачем 05 листопада 2007 року було укладено договір №346, згідно якому ОСОБА_1, як член кредитної спілки, вніс на депозитний рахунок спілки на умовах зворотності та платності 2000грн. (квитанція до прибуткового касового ордера №3457 від 05.11.07р.), на строк до 18 місяців, тобто до 05.05.2009 року (п.1.1,1.2 договору).
Відповідно до п.1.3 договору процентна ставка по внеску складає 31% річних. Як передбачено п.п.2.1 договору, - спілка виплачує відсотки та членський внесок члену спілки на наступний день після настання терміну сплати відсотків чи закінчення договору. Виплата процентів здійснюється за вкладами в кінці строку дії договору (п. 1.3 договору). На заяву позивача від 05.05.2009р. про повернення внеску, - кредитна спілка не відреагувала.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що кредитна спілка – відповідач по справі, порушив умови договору, зокрема, - положення розділу 3 про те, що за невиконання або неналежне виконання умов договору сторони несуть відповідальність згідно чинного законодавства України.
Так, згідно ст. 526 ЦК України зобов”язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цивільного законодавства. Відповідно до положень ст. 599 ЦК України зобов”язання припиняється виконанням, проведеним належним чином. Стаття 610 ЦК України вказує, що порушенням зобов’язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання (неналежне виконання). Крім того, відповідно до вимог ч.1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов’язання.
Що стосується вимоги позивача щодо відшкодуванням завданої йому моральної шкоди в сумі 200грн., то в цій частині в задоволенні позову слід відмовити.
Як передбачено ч. ч. 1-3 ст. 23 ЦК України, - особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв»язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров»я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв»язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім»ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв»язку зі знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи. Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості. Крім того, відповідно до п.3 постанови Пленуму Верховного Суду України №4 від 31.03.1995р. зі змінами від 25.05.2001р. «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди», - під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв’язку з ушкодженням здоров’я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв’язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв’язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків. Пунктом 4 даної постанови також передбачено, що у позовній заяві про відшкодування моральної (немайнової) шкоди має бути зазначено, в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами це підтверджується.
Як вбачається з матеріалів справи, ні в самій позовній заяві, ні в судовому засіданні позивач не обґрунтував свої доводи, і не надав доказів щодо заподіяння йому кредитною спілкою моральної шкоди, внаслідок невиконанням останньою зобов»язань. Також умовами договору, укладеного між сторонами, відшкодування моральної шкоди не передбачено.
За таких обставин, оскільки відповідач обов”язки по договору не виконав, то з нього необхідно стягнути на користь позивача грошові кошти - внесок по договору в сумі 2000 грн. 00коп. та відсотки по внеску в сумі 929грн.18коп., а всього 2929грн. 18коп., а в частині відшкодування моральної шкоди в сумі 200грн., - відмовити.
Оскільки позивачем при подачі позову до суду сплачено 120 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи (квитанція від 06.10.2009р.) та судовий збір в сумі 51 грн. (квитанція від 06 жовтня 2009 року), то ці кошти слід стягнути з відповідача, відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України, на користь позивача.
На підставі викладеного та, керуючись ст. ст. 526, 599, 610, 625 ч.1, 23 ЦК України, ст.ст.8,10, 11, 60, 88, 212, 213, 215, 216, 223, 224-226 ЦПК України, суд , -
в и р і ш и в :
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Кредитної спілки «Добрі гроші» на користь ОСОБА_1 грошові кошти по договору №346 від 05.11.2007р. в сумі 2929грн. (дві тисячі дев»ятсот двадцять дев»ять грн.) 18коп., судові витрати в сумі 171 грн. 00коп., а всього – 3100грн. (три тисячі сто грн.) 18коп.
В решті частині позовних вимог відмовити.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано на протязі десяти діб з дня отримання його копії.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. На рішення може бути подано апеляційну скаргу протягом двадцяти днів після подання зави про апеляційне оскарження.
Головуючий - суддя підпис ОСОБА_2
копія вірна: Суддя