Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #78904911

Дата документу 10.05.2019 Справа № 320/334/19







ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД


Єдиний унікальний № 320/334/19 Головуючий у 1-й інстанції: Фомін В.А.

провадження № 22-ц/807/1682/19 Суддя-доповідач: Маловічко С.В.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


10 травня 2019 року м. Запоріжжя


Запорізький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

Головуючого: Маловічко С.В.

суддів: Гончар М.С.

Кочеткової І.В.


розглянувши у порядку спрощеного письмового провадження без виклику учасників справи апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 25 лютого 2019 року у справі за заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про видачу судового наказу про стягнення аліментів,-

В С Т А Н О В И В:


У січні 2019 року ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_2 аліментів на свою користь на утримання дітей: дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та дочки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/3 частини заробітку (доходу) ОСОБА_2 , але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину і до повноліття дітей.

Ухвалою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 25 лютого 2019 року у видачі судового наказу відмовлено.


Не погоджуючись із зазначеною ухвалою суду, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на її необґрунтованість, порушення судом норм процесуального права, просить скасувати ухвалу та передати справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 368 ЦПК України у суді апеляційної інстанції скарга розглядається за правилами розгляду справи судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи з урахуванням ст. 369 цього Кодексу.

Згідно із ст. 7 п. 13 ЦПК України в редакції, чинній з 15.12.2017 року, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Відповідно до ст. 369 ч. 2 ЦПК України в редакції, чинній з 15.12.2017 року, апеляційні скарги на ухвали суду, зазначені в пунктах 1, 5, 6, 9, 10, 14, 19, 37-40 частини першої статті 353 цього Кодексу, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

Оскаржувана ухвала суду першої інстанції у цій справі входить до переліку ухвал, які розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.


Перевіривши законність і обґрунтованість оскаржуваної ухвали в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.


Згідно із п. 6 ч. 1 ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати ухвалу, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 379 ЦПК України підставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм процесуального права чи неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.

Згідно ч. 9 ст.165 ЦПК України, у разі якщо отримана судом інформація не дає можливості встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи - боржника, суд відмовляє у видачі судового наказу.


Відмовляючи у задоволені заяви про видачу судового наказу суд послався на ч. 9 ст. 165 ЦПК України, оскільки отримана судом інформація не дає можливість встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи-боржника.

Проте з таким висновком суду першої інстанції колегія погоджується лише частково, виходячи з таких підстав.

Згідно з положеннями ч.1 ст. 162 ЦПК України заява про видачу судового наказу подається до суду першої інстанції за загальними правилами підсудності.


Відповідно до ч.1 ст. 28 ЦПК України позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення, про визнання батьківства відповідача, можуть пред`являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.

У відповідності до ст. 160 ЦПК України судовий наказ є особливою формою судового рішення, що видається судом за результатами розгляду вимог, передбачених статтею 161 ЦПК України; із заявою про видачу судового наказу може звернутися особа, якій належить право вимоги (ч.ч. 1, 2 ст. 160); судовий наказ може бути видано, якщо, зокрема, заявлено вимогу про стягнення аліментів на двох дітей у розмірі 1/3 частини від заробітку (доходу) платника аліментів.

Згідно ч. 5 ст. 165 ЦПК України у разі, якщо боржником у заві про видачу судового наказу вказана фізична особа, яка не має статусу підприємця, суддя не пізніше двох днів з дня надходження такої заяви, крім випадків подання заяви про видачу судового наказу в електронній формі до боржника, який має офіційну електронну адресу, звертається до відповідного органу реєстрації місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання фізичної особи - боржника.

Встановлено, що ОСОБА_1 , звертаючись до Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області, у заяві про видачу судового наказу зазначила адресу місця реєстрації боржника ОСОБА_2 : АДРЕСА_1 та його фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 .


Так, на виконання вимог ч. 5 ст. 165 ЦПК України судом першої інстанції було зроблено запит щодо надання інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання фізичної особи-боржника.


Згідно довідки Відділу реєстрації виконавчого комітету Мелітопольської міської ради місце проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , було зареєстровано за адресою: АДРЕСА_3 , але останнього знято з реєстрації за цим місцем проживання 03.01.2017 року у зв`язку з вибуттям до м. Запоріжжя (а.с. 13).


У зв`язку із чим, судом першої інстанції було зроблено запит до Управління державної міграційної служби України в Запорізькій області.


Відповідно до довідки УДМС України в Запорізькій області, за відомостями відділу

обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України в Запорізькій області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , по м. Запоріжжю та Запорізькій області зареєстрованим/знятим з реєстрації не значиться (а.с. 15).


В цій відповіді УДМС України в Запорізькій області надав роз`яснення, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг» повноваження з реєстрації місяця проживання з 04.04.2016р. делеговані органам місцевого самоврядування. Тому для перевірки актуальності інформації про реєстрацію місця проживання рекомендовано звернутись до органу реєстрації (відповідного реєстру територіальної громади) - а.с. 15.


Разом з тим, суд першої інстанції, взявши до увагу лише обмежену інформацію органу, який з 04.04.2016р. не здійснює відповідних функцій, та попри вказане повідомлення, що інформація не є актуальною, для подальшої перевірки місця реєстрації боржника згідно до вимог ч. 5 ст. 165 ЦПК України не звернувся до належного органу - органу місцевого самоврядування.


Таким чином, судом першої інстанції не було вичерпано всіх можливостей, для встановлення місця реєстрації боржника ОСОБА_2 та передчасно зроблено висновок, що отримана інформація не дає можливість встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи-боржника.


За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що ухвала судді першої інстанції постановлена з порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню з направленням справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.


Керуючись ст.ст. 374, 379, 382-384, 389 ЦПК України, апеляційний суд


ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.


Ухвалу Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 25 лютого 2019 рокуу цій справі скасувати, а справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.


Постанова прийнята, складена та підписана 10 травня 2019 року.


Головуючий:


Судді:



  • Номер: 22-ц/807/1682/19
  • Опис: про видачу судового наказу про стягнення аліментів.
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 320/334/19
  • Суд: Запорізький апеляційний суд
  • Суддя: Маловічко С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 20.03.2019
  • Дата етапу: 10.05.2019
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація