Справа № 2-а-65
2010 року
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2010 року
Дубенський міськрайонний суд Рівненської області
в особі головуючого судді Ходак С.К.
при секретарі Климюк Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засідання в місті Дубно справу за позовом
ОСОБА_1 до
Управління праці та соціального захисту населення Дубенської районної державної адміністрації Рівненської області
про перерахування та виплату недоплаченої грошової допомоги,
в с т а н о в и в :
Позивачка звернулась в суд з позовом в якому просить Управління праці та соціального захисту населення Дубенської районної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити недоплачену грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05.04.2008 року по 31.12.2008 року включно.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що вона являється матір"ю малолітньої дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, починаючи з народження дитини по теперішній час здійснює за нею догляд.
Відповідно до ст.ст. 13, 14 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми " позивачці було призначено щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Частиною 1 статті 5 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми " встановлено, що виплата цієї допомоги здійснюється територіальним органом ( місцевим управлінням ) Міністерства праці та соціального захисту населення України, яким і є відповідач.
Відповідно до ч.3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів. Відповідно до ст. 1 цього Закону, державні соціальні гарантії – встановлені законами мінімальні розміри інших видів соціальних виплат, встановлені законами та іншими нормативно – правовими актами, які забезпечують рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму. Прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого законом. Рішенням від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008 Конституційного Суду України визнано таким, що не відповідає Конституції України, положення пункту ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким, зокрема, було виключено ст. 43 та змінено назву Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" встановлено наступний розмір прожиткового мінімуму для дітей до шести років : з 1 січня – 526 гривень, з 1 квітня – 538 гривень, з 1 липня – 540 гривень, з 1 жовтня - 557 гривень. Ці суми відповідач повинен був виплачувати позивачці у відповідні місяці 2008 р.
Однак в 2008 році позивачка отримувала щомісяця допомогу в розмірі 130 грн., значно меншому від прожиткового мінімуму. Провести перерахунок і виплатити недоплачену суму в порядку досудового врегулювання спору відповідач відмовився, посилаючись на зміни, внесені до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Відповідно до ст.ст. 21, 22 Конституції України, усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України в своєму рішенні від 11.10.2005 р. № 8-рп/2005 (справа № 1-21/2005) роз'яснив, що зміст прав і свобод людини - умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини – це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру. Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження прав та свобод – це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики. Відповідно до п.5.4 мотивувальної частини рішення від 22.05.2008 року №10-рп/2008 Конституційного Суду України – Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Просить суд, зобов’язати відповідача провести перерахунок та виплатити недоплачену грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 05.04.2008 року по 31.12.2008 рік.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала у повному обсязі, дала пояснення у відповідності до позовної заяви.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав та пояснив що позивачці допомога виплачувалася за рахунок коштів Державного бюджету України. Вважає, що вони не є відповідачами, а тому позов необхідно пред'являти до Кабінету Міністрів України та Міністерства Фінансів України.
Суд заслухавши пояснення сторін, ознайомившись з матеріалами справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Згідно п.23 розділу 2 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", яким було внесено зміну до Закону України "Про допомогу сім'ям з дітьми" на предмет конституційності не розглядався, у встановленому порядку неконституційним не визнавався та своєї чинності у 2008 році не втрачав.
Згідно ст.58 Закону України " Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року №107-6 затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років з 01 січня – 526 грн., з 01 квітня – 538 грн., з 01 липня – 540 грн., а згідно п.23 цього Закону підпункту 8, пункту 8 з розділу 8 "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" викладено у такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року – 50%, з 01 січня 2009 року – 75%, 01 січня 2010 року – 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців".
Саме тому допомога виплачувалась та нараховувалась відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та положень Закону України "Про загальнообов’язкове соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання які спричинили втрату працездатності" №1105-14 від 28.12.2007 року, яким визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
За таких обставин, суд вважає, що у 2008 році право позивачки на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також розмір цієї допомоги врегульовувалися насамперед положеннями Закону України "Про допомогу сім'ям з дітьми", як спеціального закону, що був чинним у цей період. Відповідач по справі належним чином та відповідно до вимог Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" та Закону України "Про допомогу сім»ям з дітьми" виконав свій обов'язок перед позивачем, та діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним Законодавством України, а тому підстав для задоволення позовних вимог не має.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" суд,
п о с т а н о в и в :
В позовних вимогах ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дубенської районної державної адміністрації Рівненської області про перерахування та виплату недоплаченої грошової допомоги за період з 05.04.2008 року по 31.12.2008 року відмовити в зв'язку з безпідставністю позовних вимог.
На постанову може бути подано апеляцію до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про намір подати апеляцію протягом 10 днів з послідуючою подачею апеляції протягом 20 днів через Дубенський міськрайонний суд.
Суддя :