Категорія статобліку 2.31
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2009 року справа № 2а-263/09
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, у складі: головуючого судді: Дадим Ю.М.,
суддів: Семененко Я.В. , Божко Л.А.,
при секретарі Мартиросян М.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Індустріального районного суду м.Дніпропетровська від 19 червня 2009 року у справі № 2а-263/09 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Індустріальної районної у місті ради про стягнення боргу з виплати державної допомоги по догляду за дитиною , -
В С Т А Н О В И Л А :
Постановою Індустріального районного суду м.Дніпропетровська від 19 червня 2009 року у задоволенні позовних вимог було відмовлено в повному обсязі .
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вищезазначену постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення.
Апелянт зазначає, що суд першої інстанції прийняв постанову, не врахував що Рішенням Конституційного суду від 22 травня 2008 року внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми », з якої було виключено слово незастрахованим.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду відповідно до ст. 195 КАС України - в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 є матір’ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.16), а тому має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми».
Відмовляючи ОСОБА_1 у задоволенні її позовних вимог щодо зобов’язання нарахувати та виплатити суму відшкодування за період з 09 липня 2007 року по 30 грудня 2007 року, суд першої інстанції вірно виходив з положень ст.. 99 КАС України, згідно якої адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду , встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше обчислюється з дня, коли особа дізналася, або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Так, ч.1 ст.102 КАС України визначено, що пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлено, за клопотанням особи, яка бере участь у справі. Було встановлено судом першої інстанції, що позивачка звернулася до суду 06 травня 2009 року та нею було пропущено річний процесуальний строк для визнання неправомірних дій відповідача та стягнення суми недоотриманої допомоги з 09 липня 2007 року по 30 грудня 2007 року, оскільки рішення Конституційного суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 було оприлюднене 27 липня 2007 року. Крім того, Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у м. Кривому Розі ради просило застосувати п.2 ст.99 КАС України.
Також, суд першої інстанції дійшов правильного висновку відмовляючи позивачці у задоволенні позовних вимог за період з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2008, оскільки допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та Закону України «Про Державний бюджет України» в даному разі була нарахована та сплачена в порядку та у розмірі, передбаченому Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», відповідно до якого мінімальний розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з січня 2008 року, повинен складати не менше 130 грн., а позивачці було сплачено з січня 2008 року по грудень 2008 року по 130,00 грн.(а.с.65), положення даного Закону в цій частині неконституційними не визнавалися та діяли у часі в січні 2008 року. Тому, суд першої інстанції правильно відмовив в задоволенні позовних вимог в стягненні з відповідача недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за січень – грудень 2008 року.
Що стосується виплат допомоги по догляду за дитиною за період з січня 2009 року по березень 2009 року, суд першої інстанції також правильно зробив висновки, оскільки відповідно до статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" від 26 грудня 2008 року № 835-VI допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. На дійсний час є чинним порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 . Відповідно до пункту 22 зазначеного Порядку відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Норми статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" на дійсний час є чинними, визнані неконституційними не були, у зв'язку з чим позовні вимоги про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з січня 2009 року по березень 2009 року задоволенню не підлягають. Таким чином, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для скасування постанови не має.
Також суд першої інстанції відмовляючи, у задоволенні позову в частині стягнення з відповідача недоплаченої суми допомоги при народженні дитини, правильно виходив з положень ст. 12 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" Допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта – протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Проте, п.14 ст. 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" було призупинено дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".Статтею 56 Закону України " Про державний бюджет України на 2007 рік" була встановлена допомога при народженні дитини - у розмірі 8500 гривень. Також було встановлено, що виплата цієї допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, а решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідач здійснював виплати державної допомоги при народженні дитини згідно до вищезазначеного порядку та розмірів.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_1 не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції – скасуванню .
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст..205, ст..206 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 – залишити без задоволення.
Постанову Індустріального районного суду м.Дніпропетровська від 19 червня 2009 року - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня виготовлення її в повному обсязі .
Повний текст ухвали було виготовлено 19 листопада 2009 року.
Головуючий: Ю.М. Дадим
Судді: Я.В. Семененко
Л.А. Божко